KAPAT
Haberler / GÜNDEM / RTÜK Başkanı: Çocuk oyuncuların çalışma şekli yeniden düzenlenecek

RTÜK Başkanı: Çocuk oyuncuların çalışma şekli yeniden düzenlenecek

8 Aralık 2011, Perşembe   16:36

Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Prof. Dr. Davut Dursun, çocukların dizi ve sinemalarda oynamaları ile ilgili bir yasal boşluk bulunduğu belirtti. Dursun, "Biz bu boşluğun doldurulması için bir rapor hazırladık ve Çalışma Bakanlığı ile paylaştık. Bakan da bunu ilgili müdürlüğe aktararak incelenmesini istedi. Onlar çalışmayı bitirdikten sonra konuyu yeniden değerlendireceğiz.Bu boşluğun mutlaka doldurulması gerekiyor." dedi.

RTÜK Başkanı Davut Dursun, WOW Otel'de düzenlenen 'Yeni RTÜK Mevzuatı, Yükümlülükler ve Sorun Alanları' başlıklı toplantıya katıldı. Burada bir konuşma yapan Dursun, çocuk oyuncuların çalışmaları ile ilgili Türkiye'de bir boşluk bulunduğunu söyledi. Bu boşluğun mutlaka doldurulması gerektiğini belirten Dursun, "Diğer ülkelere bakıldığında çocukların bu tür alanlarda istihdamına ilişkin bir takım düzenlemeler var. Ülkemizde bununla ilgili bazı çalışmalar olmakla birlikte bu yeterli değil. Bu boşluğun doldurulmasının Çalışma Bakanlığı'nın sorumluluğunda olması gerekiyor. Biz bu boşluğun doldurulması için bir rapor hazırladık ve Çalışma Bakanlığı ile paylaştık. Bakan da bunu ilgili müdürlüğe aktararak incelenmesini istedi. Onlar çalışmayı bitirdikten sonra konuyu yeniden değerlendireceğiz. Bu RTÜK tarafından yapılacak düzenleme ile doldurulacak bir boşluk değil. Çalışma Bakanlığı'nın konu ile ilgilenmesi gerekiyor. Biz bu boşluğun doldurulması için Çalışma Bakanlığı'nın aktif rol alması gerektiğini düşünüyoruz." dedi.

Eğitim ve öğretime devam eden çocukların çalşma sürelerinin de yönetmelikle düzenlenmesi gerektiğini vurgulayan Dursun sözlerini şöyle tamamladı: "Eğitim öğretime devam eden bir çocuk ne kadar çalışabilir günde? Bir dizi setinde çocuk akşama kadar bulunabilir mi? Çocuğun aldığı maddi karşılık kime ödenecek? Dünyadaki örneklere baktığımız zaman ebeveynin ve okul idaresinin izni gerekiyor. Ayrıca eğitimin devam günlerde bunun yapılmaması, hafta sonları yapılması gerekiyor. Bu tür yerlerde çalışan çocukların çalışılabilirliği konusunda anne babasının ve okul idarecisinin yanında ulunması gerekiyor gibi bir takım düzenlemeler olacak yeni yönetmelikte. Çocukların çalışması ile ilgili bir yönetmelik var. Ancak bu yönetmelikte çocukların sinema, dizi, televizyon, radyoda çalışmalarıyla ilgili bir düzenleme yok. Onun için bunun konuşulması, tartışılması gerekiyor. Uluslar arası çalışma örgütü ILO bir çalışma yaptı Türkiye'de. Sonuçlarını önümüzdeki hafta Ankara'da yapacakları bir konferansla açıklayacaklar. Bu konunun düzenlenmesi gerekiyor. Çünkü dizilerde, sinema filmlerinde, programlarda çocuk programlara çıkıyor. Bunun düzenlenmesi lazım. Yönetmelikte çocukların istismar edilemeyeceğine dair açık bir hüküm var. Bu istismarı nasıl anlamak lazım, bunun da açılımını yapmak gerekiyor."

(CİHAN)

Anahtar Kelime: 307
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir