KAPAT
Haberler / GÜNDEM / Sabuncubeli Tüneli uzatılınca açılışı 2016 sonuna kaldı

Sabuncubeli Tüneli uzatılınca açılışı 2016 sonuna kaldı

- MANISA
17 Temmuz 2013, Çarşamba   15:52

Karayolları İzmir 2. Bölge Müdürü Abdülkadir Uraloğlu, Manisa-İzmir arasında yolculuk süresini 15 dakikaya indirecek Sabuncubeli Tüneli'nin, 2016 yılının sonuna doğru hizmete açılacağını bildirdi. Manisa İl Koordinasyon Kurulu toplantısına katılanlara çalışmaları hakkında bilgi veren Uraloğlu, tünelin bir tüpünde 413 metreye, diğerinde 362 metreye ulaşıldığını söyledi.

Tünel ilk projelendirildiğinde uzunluğunun 2 bin 800 metre olduğunu hatırlatan Bölge Müdürü Uraloğlu, "Trafiği rahatlatan bir proje olsun düşüncesiyle tünellerin toplam boyu 4 bin 70 metreye çıkarıldı. Bu karayolunda şu anda eğim yüzde 7–8'ler civarında, dolayısıyla bizim sınırımızın üst değerlerinde. Biz bu tüneli yaparak, mevcut karayolunu terkederek yüzde 1,5'lik eğimle trafiği çok rahatmış olacağız. Şu an itibariyle yapım çalışmaları devam ediyor. Bir tüpte 413 metre, diğer tüpte de 362 metre ilerleme kaydettik." dedi. Manisa tarafından başlatılan çalışmaların heyelan sebebiyle durduğunu vurgulayan Uraloğlu, "Tünelin sağ tarafında bir heyelan oluştu. Onunla ilgili zemin çalışmaları devam ediyor. Sonuçlandığında çalışmaları buradan da tekrar başlatmış olacağız. Bu projenin bitim tarihi 2015 sonu, 2016 başı ancak tünelin mesafesi uzadığı için 2016 yılının sonuna sarkması bekleniyor. Amacımız, 2016 yılının sonuna kalmadan bu tüneli hizmete açmak." diye konuştu.

Temeli 9 Eylül 2011 tarihinde atılan tünel açıldığında, Manisa'ya ekonomi, zaman ve ulaşım olarak büyük kolaylıklar sağlayacak. Manisalıların yıllardır hayali olan tünel yalnız iki şehri değil, Marmara ve Ege bölgelerini de bağlayan önemli bir yol olacak. Kışın ulaşımda büyük sıkıntılara sebep olan Sabuncubeli mevkisinde yapılan tünelin hizmete girmesiyle Manisa-İzmir yolculuğu 15 dakikaya inecek. Yol hem kısalacak hem de eğimi düşecek. Böylece otomobil, ortak yüklü ticari taşıt, otobüs ve kamyon trafiğinin önemli bir bölümü buraya kayacak.

(CİHAN)

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir