KAPAT
Haberler / GÜNDEM / Sağlık sektöründe 'kiralık diploma' kullanımı yaygınlaşıyor

Sağlık sektöründe 'kiralık diploma' kullanımı yaygınlaşıyor

Sağlık sektöründe 'kiralık diploma' kullanımı yaygınlaşıyor
FİZYOTERAPİST VE PSİKOLOGLARA FAZLA PARA ÖDEMEK İSTEMEYEN ÖZEL EĞİTİM MERKEZLERİ BU KİŞİLERİN DİPLOMALARINI KİRALAYARAK TECRÜBESİZ ELEMANLARI ÇALIŞTIRIYOR.
28 Aralık 2007, Cuma

Eczacılık, veterinerlik ve gıda mühendisliği gibi mesleklerde görülen diploma kiralama şimdi de engelli eğitimi veren özel rehabilitasyon merkezlerinde yaygınlaşıyor.

Fizyoterapist ve psikologlara fazla para ödemek istemeyen özel eğitim merkezleri bu kişilerin diplomalarını kiralayarak tecrübesiz elemanları çalıştırıyor. Türkiye Fizyoterapistler Derneği Başkanı Prof. Dr. Yavuz Yakut, diploma kiralama yönteminin önüne geçebilmek için üniversitelerdeki 'fizyoterapi' bölümlerinde okuyan öğrenci sayısının artırılmasını istiyor.

Türkiye Fizyoterapistler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Bülent Elbasan, diploma kiralama yöntemini özel eğitim merkezlerinin sayısındaki artışa bağlıyor. Elbasan, içinde bulundukları ortamı, "Her merkezde fizyoterapist ve psikolog çalışmıyor. Sınıf öğretmenleri de üç haftalık eğitimle özel eğitimci oluyor. Bu iş ticari bir alan olarak görülüyor." diye anlatıyor. Elbasan, özel eğitim merkezlerindeki denetimlerin yetersizliğinden yakınıyor.

Ankara'da Algı Özel Eğitim Merkezi yöneticisi Günay Baran da fizyoterapist çalıştırmanın zorunluluk haline gelmesinden sonra büyük zorluklar yaşadıklarını vurguluyor. Baran, "Üniversitelerdeki fizyoterapist kontenjanı artırılamıyorsa, fizyoterapist ithal etmekten başka çare yok." derken, okul teftişlerinde, çalışanların ikamet ettiği adreslerin denetlenmesini talep ediyor.

Ege Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Mustafa Özekes, psikologlara yönelik diploma kiralama talebinin özel eğitim kurumlarından geldiğini vurguluyor: Özekes, durumu şöyle özetliyor: "Özel eğitim hizmetleri Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlandıktan sonra psikologların çok yararlı olamayacağı düşünülüyor. Kurallar gereği psikolog çalıştırılması gerektiğinden 'Daha ucuza adam çalıştırırım, psikoloğun diplomasını kiralarım' deniyor." Özekes'e göre, okul sahipleri psikoloğa 2 bin TYL ödemek yerine; 500 YTL'ye diplomasını kiralıyor. 500 YTL maaşla da lise mezunu çalıştırıyor. Özekes, bu durumun önüne geçebilmek için 'okul kapatmaya' kadar ağır cezalar verilmesini savunuyor.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir