KAPAT
Haberler / GÜNDEM / 'Siz gördükçe, Sudanlılar da görüyor'

'Siz gördükçe, Sudanlılar da görüyor'

31 Mart 2010, Çarşamba   11:15

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı'nın, ''Siz görürseniz, onlar da görecek'' sloganıyla hayata geçirdiği Afrika Katarakt Projesi kapsamında, Sudan'da bugüne kadar 20 binin üzerinde hasta ameliyat edildi.

Edinilen bilgiye göre, yapılan araştırmalarda sayıları milyonlarla ifade edilen katarakt hastasının bulunduğunun tespit edilmesiyle 1 Nisan 2007'de başlatılan ''Afrika Katarakt Projesi'', binlerce Afrikalı'yı ışığa kavuşturdu.

Proje kapsamda, Afrika'da katarakt vakalarının yoğun olarak yaşandığı ve ''Sahra Altı'' olarak dile getirilen, Mali, Nijer, Burkina Faso, Somali, Etiyopya, Sudan, Gana, Benin, Togo ve Çad'da çalışmalar yürütülüyor.

Projenin uygulandığı en önemli noktalardan birisi olan Sudan'daki çalışmalar kapsamında, başkent Hartum'daki Abdul Fadıl Elmas Göz Hastanesinde restore edilen ameliyathane ile farklı noktalarda mobil klinik ve göz kamplarında taramalar yapılıyor ve ihtiyaç halinde hastalar ameliyat ediliyor.

Türk ve Sudanlı daimi 15 personelin yanı sıra, Türkiye'den gönüllü olarak projeye katılmak için başvuran doktor, hemşire ve sağlık görevlileri bir aylık sürelerle ameliyathanede çalışıyor.

Proje, Türkiye ve Sudan Sağlık Bakanlıkları, Çöl Doktorları Ofisi, Türkiye Cumhuriyeti Sudan Büyükelçiliği, TİKA Sudan Koordinatörlüğü, Abdul Fadıl Elmas Göz Hastanesi ve Başhekimliği ile Sudan Körlükle Mücadele Derneği tarafından da destekleniyor.

-''AYDA 500-600 HASTA AMELİYAT EDİLİYOR''-

İHH İnsani Yardım Vakfı Afrika Proje Koordinatörü İhsan Özyürek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Sudan'ın başkenti Hartum'da faaliyetlerini yürüttükleri ameliyathanenin, kendilerine teslim edildiği sırada çok kötü bir durumda olduğunu söyledi.

Buranın restorasyonu için Türkiye'de çizimler yaptırdıklarını ve oradan gelen bir ekiple yenileme çalışmaları yaptıklarını dile getiren Özyürek, kendilerine tahsis edilen 200 metrekarelik alanın ameliyathaneye uygun hale getirildiğini kaydetti.

Ameliyathanenin çalışmaya başlamasının ardından ilk zamanlarda hasta bulmakta güçlük çektiklerini anlatan Özyürek, şöyle konuştu:

''İlk çalıştığımız ay 49 ameliyat yaptık. Bu rakam daha sonra 109'a çıktı. Bunun üzerine, hastalara ulaşabilmek için buradaki televizyonlara ve gazetelere ilanlar verdik. Bu tanıtım çalışmalarının ardından merkezimize gelen hasta sayısında artış oldu. Aylık 700-800 ameliyat yapabilecek kapasiteye sahibiz. Şu sıralarda ortalama aylık olarak 500-600 ameliyat yapıyoruz. Açıldığından itibaren merkezimiz hiç kapanmadı, şu ana kadar 20 binin üzerinde ameliyat yaptık.''

Özyürek, bugüne kadar Türkiye'den 50'nin üzerinde doktor ile 80'in üzerinde hemşirenin gönüllü olarak gelip ameliyatlar yaptıklarını ifade ederek, görme güçlüğü çeken insanların ücretsiz yapılan ameliyatın ardından büyük mutluluk duyduklarını vurguladı.

Merkezdeki ameliyatlara, Sudan Sağlık Bakanlığının tespit ettiği Sudanlı doktor ve diğer sağlık görevlilerinin de katıldığını dile getiren Özyürek, ''Bu ameliyatlar konusunda tecrübeleri yok. Türk doktorlarının çalışmalarını izleyip, bazen de ameliyatlara katılarak kendilerini geliştiriyorlar. Şu ana kadar 20 kişi katıldı, bunlardan 10 tanesi oldukça başarılı oldu. Bizde bir süre çalışan 4 Sudanlı sağlıkçı, şimdi ülkedeki başka hastanelerde çalışıyorlar. Bu da bizim için önemli'' ifadelerini kullandı.

-''BURADA MUHASEBE SİSTEMİMİZ YOK''-

İhsan Özyürek, Sudan'daki merkezde yapılan ameliyatların ''www.afrikagorecek.com'' adlı internet sitelerinden canlı olarak yayınlandığını bildirdi.

Projeye katkıda bulunmak isteyenlerin İHH İnsani Yardım Vakfı'na başvurabileceklerini ya da ''www.afrikagorecek.com'' internet sitesinden bağış yapabileceklerini kaydeden Özyürek, bir ameliyat bedelinin 100 TL olarak belirlendiğini söyledi.

Bağışta bulunanların yapılan çalışmalar hakkında bilgilendirildiğini açıklayan Özyürek, bu kişilere, bağışlarıyla kimin, hangi tarihte ameliyat edildiğine dair profil gönderildiğini ifade ederek, şöyle devam etti:

''Burada muhasebe sistemimiz yok. Şu kapıdan gelen kim olursa olsun, ister general gelsin, ister müfettiş gelsin, ister başkası gelsin herkesi ameliyat yapıyoruz. Kimi zengin insanlar da gözünü Türk hekimlerin ameliyat yapmasını istiyor. Parası var ama bize gelip ameliyat etmemizi istiyorlar. Onları da geri çevirmiyoruz.

Türk doktorlarına sesleniyorum. Gönüllü olarak buraya gelecek cerrahlar ihtiyacımız var. Bu bizim için çok önemli. Ayrıca, bu ameliyatlar halkımızın bağışlarıyla yapılıyor, onları da bu çalışmamıza katkıya davet ediyorum.''

-''DOKTORLAR YORGUN AMA MUTLU''-

Sudan'daki merkezde yürütülen çalışmalara katılan doktorlar, hemşireler ve sağlık görevlileri, her gün çok sayıda ameliyat yapmanın yorgunluğunu rağmen yaptıkları hizmetin mutluluğunu yaşıyorlar.

Sabah erken saatlerde başlayan ve gün boyu devam eden ameliyatlarda aralıksız görev yapan sağlıkçılar, adeta burada kaldıkları sürede ''ne kadar daha fazla insanın gözlerini açabiliriz'' diye birbirleriyle yarışıyorlar.

Ankara'dan gönüllü olarak gelen Dr. Mustafa Kemal Gür, Sudan'da bulunmaktan ötürü büyük mutluluk duyduğunu söyledi.

Ameliyat yaparken herhangi bir karşılık beklemediklerini dile getiren Gür, ''Ülkemize uzak bu coğrafyada insanların görebilmeleri için çalışıyoruz. Gün boyu ameliyatlar yapıyoruz ama yorgunluğu hissetmiyoruz. Allah rızası için buradayız ve inanın yaşadığımız huzur ve mutluluk çok farklı'' şeklinde konuştu.

Bilecik Devlet Hastanesinden gelen hemşire Dilek Yıldırım ise insanlara yardım etmek için gönüllü olarak geldiğini belirterek, ''Allah rızası için geldim. İnşallah bir daha gelmek nasip olur'' dedi.

Anahtar Kelime: 84
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir