KAPAT
Haberler / GÜNDEM / Sözen İSKİ’den yakayı kurtaramıyor

Sözen İSKİ’den yakayı kurtaramıyor

16 Aralık 1994, Cuma

Geçtiğimiz yılın ağustos ayında ortaya çıkan İSKİ yolsuzluğu SHP’nin ve Nurettin Sözen’in peşini bırakmıyor.

Son olarak Moda kolektörünün yapımında, yapımcı firmaya 5 milyon dolar haksız kazanç sağladığı gerekçesiyle hazırlanan dosya, İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi’ne ulaştırılarak dava açıldı. Bu davada, daha önce 245 yıl ceza için yagrılanan Ergun Göknel ve 207 yıl ceza için yargılanan ancak beraat eden Nurettin Sözen, 10 ile 15 yıl arasında hapis cezası talebi ile yargılanacaklar.

Ergun Göknel ve Nurettin Sözen, İSKİ müteahhitlerinden sağlanan bağışlardan oluşan “rüşvet fonu”nu içeren irtikap davasında beraat etmişlerdi. Ergun Göknel, ihtilasen zimmet, mal beyanında bulunmama, kaynağı belirsiz parayı saklamak davasında ise önce tahliye oldu. Ancak süren davada, Göknel 31 Ekim tarihinde mahkum oldu. Daha önce 31 Mayıs tarihinde de klor davasından 8 yıl 4 ay ceza alan Ergun Göknel’in toplam cezası 11 yılı aştı. Ancak 31 Ekim tarihinde verilen mahkumiyet kararı henüz Yargıtay tarafından onaymadı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Nurettin Sözen ise, başta klor davası olmak üzere bütün bu davalardan beraat etti.

Son olarak hazırlanan Torno-Yöntaş firmasına haksız kazanç dosyası ile iki kader arkadaşı Sözen ve Göknel, yeniden yanyana yargılanacaklar.

SHP’NİN SON 5 YILLIK MALİ HESAPLARI

İSKİ müteahhitlerinin SHP Genel Merkezi’ne mecburi bağış yapmaya zorlandıkları iddiaları ortaya çıkınca, siyasi partilerin sicil dosyalarını tutmakla görevli Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, SHP’nin hesaplarını incelemeye almıştı. Siyasi Partiler Kanunu’na göre partilerin sicil dosyalarını Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tutuyor ancak, mali denetimi Anayasa Mahkemesi yapıyor.

Anayasa Mahkemesi’nden alınan bilgilere göre, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, SHP’nin mali hesaplarının incelenmesinde, kolaylık sağlaması amacıyla elindeki bazı bilgi ve belgeleri yaklaşık bir yıl önce Anayasa Mahkemesi’ne iletti. Ancak Anayasa Mahkemesi’ndeki yoğun iş hacmi sebebiyle, SHP’nin 1988 yılı hesaplarından sonra, diğer yıllara ait kesin hesapları henüz incelenip ibra edilmedi. SHP’nin özellikle 1992–93 yıllarına ait hesaplarının incelenmesinde, usulsüz sağlandığı ileri sürülen gelirler konusu da açıklık kazanacak.

TBMM İSKİ Araştırma Komisyonu’nun çalışmaları sonucunda ortaya çıkarılan ve Ergun Göknel’i mahkum ettiren klor davası ile Göknel’i ikinci kez mahkum ettiren mal beyanı davasından sonra Moda kolektörü ihalesinde haksız ödeme yapıldığı gerekçesiyle yeni bir dava açıldı. Daha önce 245 yıl için yargılanan Göknel ve 207 yıl için yargılanan Nurettin Sözen, bu davada 10 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası talebiyle yargılanacaklar

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir