KAPAT
Haberler / GÜNDEM / Spor kurslarına katılan çocuklara ‘sağlık raporu’ işkencesi

Spor kurslarına katılan çocuklara ‘sağlık raporu’ işkencesi

Spor kurslarına katılan çocuklara ‘sağlık raporu’ işkencesi
- İSTANBUL
19 Haziran 2013, Çarşamba

Belediyelerin çocuklar ve gençler için düzenlediği yaz spor okullarına ilgi büyük. Fakat kayıt için istenen sağlık raporu, veliler ile yetkilileri karşı karşıya getiriyor. Aile hekimleri spor kursuna katılacak çocuklara rapor yazmazken veliler, özel hastanelerden ücret karşılığı rapor alıyor.

Belediyelerin yaz spor okulları  kapılarını çocuklara açtı. Düzenlenen kurslara katılan çocuklar, ilçe belediyeler ile Halk Sağlığı Müdürlüğü arasındaki anlaşmazlık yüzünden ‘sağlık raporu’ sorunu yaşıyor. Belediyelere ait spor tesisleri kursa katılacak çocuklardan sağlık raporu istiyor. Rapor almak için aile hekimlerine başvuran veliler ise, “Spor kursuna katılmak için sağlık raporuna gerek yok” denilerek geri çevriliyor. İki kurum arasında kalan aileler, çaresiz özel hastaneye giderek ücret karşılığı sağlık raporu alıyor. Bu durumdan şikayetçi olan veliler, açık ifadelerle bir düzenleme yapılarak bütün kurumlara bildirilmesi halinde sorunun ortadan kalkacağını ifade ediyor.

Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan yönetmeliğin 17. maddesi, çocuklar için düzenlenen amatör kurslarda karmaşaya sebep oldu. İlgili yönetmelikte sporcu kartı alacak kişilerden istenen belgeler arasında sağlık raporu bulunmuyor. Rapor yerine kişinin ya da velisinin ‘spor yapmasında sağlık yönünden sakınca yoktur’ şeklindeki yazılı beyanı yeterli görülüyor. Aile hekimleri de bu maddeyi gerekçe göstererek spor kursuna katılanlara sağlık raporu vermiyor.

Çocuklar ve gençler için çeşitli dallarda spor kursu düzenleyen Bahçelievler Belediyesi’ne bağlı spor tesislerinde de benzer sorunlar yaşanıyor. Kursa katılan çocuklardan sağlık raporu istenirken aile hekimleri bu talebi geri çeviriyor. Bahçelievler Belediyesi yetkilileri, “Bizim yaptığımız faaliyetler bu yönetmelikte bahsi geçen faaliyet kapsamında değildir. Spor yapan çocuklardan birisinin sağlık sorunu yaşaması durumunda kanunen biz sorumlu oluruz. Bu sebeple biz sağlık raporu istiyoruz. Bize yazılı olarak başvuran bazı aile sağlık merkezlerine de bu durumu yazılı olarak bildirdik. Aile hekimleri, kendi bağlı oldukları yönetmeliği dikkate almalıdır. Aile  hekimi, talep eden her vatandaşa sağlık raporu düzenlemek zorundadır.” diyor.

Aile hekimlerinin bağlı olduğu kurum olan İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü Halkla İlişkiler Birimi ise yönetmelikte geçen 17. maddeyi gerekçe göstermeye devam ediyor. Çocuğunu kurslara gönderen aliler hem belediyelerin hem de aile hekimliği birimlerinin konu hakkında bilgi sahibi olduğunu belirterek yetkililerin bu sorunu ortadan kaldırmasını talep ediyor. Aileler, sağlık raporu hakkında açık bir düzenleme yapılarak bütün kurumlara bildirilmesinin sorunu ortadan kaldıracağını ifade ediyor.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir