KAPAT
Haberler / GÜNDEM / Tıbbi atıkta maliyeti indiren cihaz geliştirildi

Tıbbi atıkta maliyeti indiren cihaz geliştirildi

2 Şubat 2010, Salı   15:15

Tıbbi atıkların zararsız hale getirilmesi ve ekonomiye kazandırılması son dönemin güncel sorunları arasında yer alıyor. Tıbbi atıkların sağlık kuruluşlarına her geçen gün daha büyük maliyetlere neden olması sağlık kuruluşlarını bu konuda yeni arayışlara itti. Ecotech Firması Genel Müdürü Carlo Brivio 'Converter' adını verdikleri yeni cihaz ile bu maliyetleri yarı yarıya indirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Bursa'nın önde gelen özel sağlık kuruluşlarının yönetim kurulu üyeleri, Özel Sağlık Kuruluşları Derneği Başkanı Dr. Fevzi Yılmaztepe başkanlığında toplanarak soruna çözüm aradı. Başkan Fevzi Yılmaztepe, tıbbi atık maliyetini düşürmek için tüm çabalarının yetersiz kaldığını belirterek, mecburen yeni arayışlara girdiklerini kaydetti. Toplantıya davet edilen ve sağlık kuruluşlarının tıbbi atıklarının sterilizasyonu ve imhasına yönelik yeni bir sistem öneren Ecotech Firması'nın Yönetim Kurulu Başkanı Aytekin Koç ve şirketin genel müdürü Carlo Brivio çarpıcı değerlendirmelerde bulundular. Brivio, sağlık kuruluşlarının tıbbi atıklarının imha edilmesi noktasında hastanelere büyük maliyetler getirdiğini söyleyerek, 'Converter' adını verdikleri yeni cihaz ile bu maliyetleri yarı yarıya indirmeyi hedeflediklerini kaydetti. Brivio, yeni sistemin hastanelerin tıbbi atıklarını sterilize ederek yüzde yüz oranında zararsız bir madde ortaya çıktığını savunurken, ortaya çıkan bu maddenin cihazdan çıktıktan sonra hacim olarak yüzde 70, ağırlık olarak ise yüzde 30 oranında bir kazanç sağladığını belirtti. Sistemin klasik sistemlere göre daha hızlı, güvenli ve ekonomik olduğunu kaydeden Brivio her türlü tıbbi atığın bu sistem içinde elimine edildiğini kaydetti.

Ecotech Firması Yönetim Kurulu Başkanı Aytekin Koç, cihazın maliyeti üzerine sorulan sorular üzerine sistemin en fazla 2 yıl içinde kendini amorti edeceğini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: "Cihazın mevcut sistemlerden en büyük farkı atıkları sterilize etmesi ve ortaya çıkan maddenin tamamen zararsız olmasıdır, ayrıca bu madde yakıt olarak dahi kullanılabilir." (CİHAN)

Anahtar Kelime: 86
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir