KAPAT
Haberler / GÜNDEM / Today's Zaman 1 yaşında

Today's Zaman 1 yaşında

Today's Zaman 1 yaşında
GECEYE İSTANBUL EMNİYET MÜDÜRÜ CELALETTİN CERRAH DA KATILDI. CERRAH, ZAMAN GAZETESİ İMTİYAZ SAHİBİ ALİ AKBULUT, GENEL YAYIN MÜDÜRÜ EKREM DUMANLI, TODAY'S ZAMAN GENEL YAYIN YÖNETMENİ BÜLENT KENEŞ'LE SOHBET ETTİ.
17 Ocak 2008, Perşembe

'Your Way of Understanding Turkey-Türkiye'yi Anlamanızın Yolu' sloganıyla yola çıkan Today's Zaman, 1 yaşında. 15 Ocak 2007'de Ankara Sheraton Otel'de düzenlenen tanıtım toplantısının ardından yayın hayatına başlayan gazete, 16 bin tirajıyla rakiplerine de fark attı.

Elde edilen başarıdan duyduğu memnuniyeti dile getiren Today's Zaman Genel Yayın Yönetmeni Bülent Keneş, okurun ilgisinden memnun. Haberci ve editör kadrosunun yanında zengin yazar profiliyle gündemin nabzını tutan gazete, yeni başladığı yayın hayatında Türkiye'nin en iyisi olmayı başardı.

İngiliz gazeteci Andrew Finkel, Amerikalı gazeteci Hugh Pope, Suzanne Swan ve Pat Yale gibi pek çok ismin katkısını alan Today's Zaman, 1. yaşını Zaman Gazetesi genel merkez binasındaki kokteyl salonunda coşkulu bir davetli topluluğuyla kutladı. İş dünyası, sanat, bürokrasi, siyasetçi ve diplomat onlarca konuğun buluştuğu gecede konuşan Genel Yayın Yönetmeni Bülent Keneş, yayında kaliteden, anlayışta demokrasiden ödün vermeden en doğruyu anlatma telaşında olduklarına dikkat çekti. Keneş, hedefleri ve başarıları açısından 2007'yi şöyle değerlendirdi: "Yayıncılıkta ilk yıl kritiktir. Yeni doğan bebeklerin ilk yılı gibi.
 

Zaman Gazetesi merkez binasındaki gecede, Today's Zaman yazı işleri ekibi, 1. yaş günü dolayısıyla pasta kesti.

Zaman Gazetesi bünyesindeki bir gazetenin, kalitesiyle de öne çıkması gerekirdi. Çünkü bizim okur kitlemiz kaliteliydi. Emeklemeden koşmaya başladık. Çok şükür başardık." 2007'nin Türkiye açısından önemli gelişmeleri barındırdığını vurgulayan Keneş, "Dünyanın ilgisi Türkiye'ye yöneldi. Biz de bu kritik süreçte en doğru ve objektif bilgileri uluslararası kamuoyunda paylaştık." dedi. Keneş, doğru bilgilendirmeye laiklik tartışmasını örnek gösterdi: "Birçok dergi ve gazete, yıllardır 'Türkiye'de laiklik tehdit altında" şeklinde haberler yaptı.
 

Zaman Gazetesi İmtiyaz Sahibi Ali Akbulut, gazeteci-yazar Ali Bulaç ve sosyolog Doğu Ergil'le bir süre sohbet etti.

Today's Zaman çıkmaya başladıktan sonra gördüler ki laiklik değil, demokrasi tehdit altında. O zaman yayınlarını değiştirip düzelttiler." "Artık alternatif değil, ana kaynağız." diyen Keneş, yayın olarak hedeflerini yakaladıklarını, Türkiye'deki gelişmeleri dünyaya doğru yansıttıklarını belirtti. Bunun ödülünü de aldıklarını dile getiren Keneş, "Dünyaya dönük Türkiye'nin fotoğrafında bulanıklık ve fluluk vardı. Ülkemizdeki gerçekler dışarıda yanlış değerlendiriliyordu. Biz, Türkiye'de olanları dosdoğru aktarmak istiyorduk. Bunu da geldiğimiz noktada başardık." ifadelerini kullandı.

Evrensel bakış açısına sahip bir gazete

Resepsiyonda konuşan Zaman Gazetesi Genel Yayın Müdürü Ekrem Dumanlı, Today's Zaman'ın 40 yıllık bir gazete gibi zorlukların üstesinden geldiğine dikkat çekti. Yabancı dilde yayınlanan başka gazeteler de bulunduğunu hatırlatan Dumanlı, "Yan yana koyup, 'Hangisi 40 yıldır yayınlanıyor?' diye sorsanız Today's Zaman gösterilir. Demek ki titizlik ve yoğun gayret var." dedi. Gazetenin, 10 binin üzerinde tiraj elde etmesinin önemine vurgu yapan Dumanlı, alınan mesafenin gazetenin evrensel bir bakış açısıyla uluslararası bir gazete olacağının sinyallerini verdiğini kaydetti. Gecede, gazeteye katkıda bulunan kurum ve kuruluşlara plaket verildi. TUSKON Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Ciğer, Time Education CEO'su Kazım Kahraman, Rixos Otellerinin sahibi Fettah Tamince, THY Genel Müdürü Temel Kotil adına Dr. Ali Genç, Boydak Grup Yönetim Kurulu Üyesi Bekir Boydak, Aydınlı Grup Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Şevki Kavurmacı, Rolex saatleri Türkiye Temsilcisi Rota Grup Başkanı M. Ali Bal ve Bank Asya Genel Müdrür Yardımcısı Ayhan Keser plaket aldı.
 

İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi Nick Baird ile gazeteci-yazar Fehmi Koru'nun yakın diyaloğu dikkat çekiciydi.

 

Sektöre kalite getirdi

Today's Zaman, 40'a yakın yazar kadrosu, güçlü yorum sayfaları ve derinlikli haberleriyle alanında rakipsiz kaldı. Yabancı devlet ve fikir adamları, Türkiye kamuoyuyla bilgi paylaşacakları zaman Today's Zaman'ı tercih etti. Gazete, Türkiye'de yeni bir uygulamaya imza atarak, İngilizce öğrenimini kolaylaştırmak için sayfa düzenledi. 4 bin 500 tirajla yayın hayatına adımını atan gazete, bu rakamı 13 Ocak 2008 itibarıyla 16 bin 380'e yükseltti. Today's Zaman'a tiraj olarak en yakın gazete, 2 bin 642 ile Turkish Daily News. Washington Post ve Los Angeles Times ile haber ve tasarım anlaşması imzalayan Today's Zaman, yeni dönemde iş dünyasına ve gençlere yönelik yeni uygulamalarıyla adından sıkça söz ettireceğe benziyor. Today's Zaman Genel Yayın Yönetmeni Bülent Keneş'e göre; gazetenin en önemli başarısı, "kritik dönemde Türkiye'ye ulaşmak isteyenleri doğru yönlendirmek". Okur mektupları, telefonlar ve e-maillerden övgü dolu mesajlar aldıklarını kaydeden Keneş, övgülerin bir kısmını okur nezaketine verirken bir kısmını da ekibi adına kabul ediyor. Gazetenin, diline çok önem verdiklerini aktaran Keneş, "Diğer gazeteler 2 copy editörle çalışırken biz 6 copy editörle çalışıyoruz. Haberde doğru teknikler kullanılmış mı? Doğru ifade ve üsluplar, kelime seçimleri, hepsi bizim için çok önemli." diyor.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir