KAPAT
Haberler / GÜNDEM / Tokat Paşa: Suçlular cezalandırılsın, ordu yıpratılmasın

Tokat Paşa: Suçlular cezalandırılsın, ordu yıpratılmasın

Tokat Paşa: Suçlular cezalandırılsın, ordu yıpratılmasın
29 Aralık 2004, Çarşamba

Olağanüstü Hal Bölgesi Jandarma Asayiş eski Komutanı emekli Korgeneral Altay Tokat, Silahlı Kuvvetler’deki yolsuzluk iddialarıyla ilgili olarak; "Genelkurmay Başkanı Org. Hilmi Özkök soruşturma izni vermeseydi ordu zan altında kalırdı. Bu da gizli güçlerin hesabına gelirdi. Bu önlendi." dedi.

132 trilyonluk Özel Kuvvetler Komutanlığı inşaatı yolsuzluğuna adı karışan emekli orgeneraller Şener Eruygur ve Tuncer Kılınç ile Harp Okulu'nda beraber okuyan Tokat Paşa, Zaman'a konuştu: "Suçlular cezalandırılsın, ordu yıpratılmasın."

Son günlerde çok konuşulan JİTEM'in, misyonunu tamamlayarak lağvedildiğini belirten Tokat, birimlerinin de bulunduğu yerdeki jandarma komutanına bağlandığını vurguladı. JİTEM'de görev yapan bazı komutanların bilgisi dahilinde faili meçhul cinayetler işlendiği yönündeki Diyarbakır DGM Başsavcılığı'nın iddianamesi konusunda ise Tokat, bunun istihbaratta uzman olmayan savcının hazırladığı bir belge olduğunu söylüyor. Tokat, YAŞ'ın hukuk denetimi altına girmesi gerektiğini savunuyor.

OHAL bölgesinde yıllarca PKK'ya karşı mücadele eden emekli Korgeneral Tokat, Jandarma İstihbarat ve Terörle Mücadele Teşkilatı (JİTEM)'nı “OHAL bölgesinde PKK'ya karşı mücadele etmiş bir istihbarat biriminin kamuoyuna yansıması” diye tanımlıyor. Tokat Paşa, “JİTEM misyonunu tamamladı ve lağvedildi. Birimleri merkezi yapıdan bölgesel yapıya geçti. Bulunduğu yerdeki jandarma komutanına bağlandı.” diye konuşuyor.

Emekli Korgeneral Altay Tokat, 1999 YAŞ kararlarıyla emekliye ayrıldıktan sonra, Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin başdanışmanı oldu. Tokat Paşa, son günlerde eski kuvvet komutanlarına karşı açılan yolsuzluk davalarından varlığı tartışma konusu olan JİTEM’e birçok konuyla ilgili düşüncelerini anlattı. Her güvenlik teşkilatının istihbarat birimi olduğunun altını çizen Tokat Paşa, komuta-kontrol mekanizmasının üst seviyede tutulduğu orduda, JİTEM'in takip altında yürütüldüğünü belirtiyor. Yeşil kodlu Mahmut Yıldırım'ın fazla abartıldığını kaydeden emekli Korgeneral Tokat, “Her istihbarat biriminin haber toplama vasıtaları vardır. Bunlar asker, sivil her kademede, her şehirde, her köyde bulunur. Ben Yeşil diye birine şahit olmadım. Sıradan biri olabilir.” diye konuştu. Tokat, JİTEM'in yasadışı istihbarat topladığına yönelik iddiaları kabul etmiyor. Bazı faili meçhul cinayetlerin JİTEM'de görev yapan bazı komutanların bilgisi dahilinde işlendiği yönündeki Diyarbakır DGM Başsavcılığı'nın hazırladığı iddianameyi değerlendiren Tokat, dosyayı istihbarat konusunda uzman olmayan savcının hazırladığı bir belge olarak görüyor. Tokat, "İstihbaratta uzman olmayan savcının, istihbaratın ne olduğunu bilmeyen kişilerin ifadelerine dayanarak hazırladığı iddianameye JİTEM'in yansıması yanlıştır.” dedi. Tokat Paşa, Jandarma istihbarat teşkilatının bulunduğunu belirterek, “Kamuoyundaki gibi şiddet kullanan, gizli faaliyette bulunarak yasadışı işlere karışan bir birim yok. Yasadışı münferit olaylar da olmuş olabilir.” şeklinde konuştu. Tokat, adı JİTEM'le birlikte anılan emekli Tuğgeneral Veli Küçük ile ilgili olarak, “Küçük, istihbaratta çalışmış, milliyetçi bir kardeşimizdir.” dedi.

Yüksek Askerî Şûra denetlenmeli

OHAL Bölgesi Jandarma Asayiş eski Komutanı emekli Korgeneral Altay Tokat, 132 trilyonluk Özel Kuvvetler Komutanlığı inşaat yolsuzluğuna üzüldüğünü belirtiyor. Eruygur ve Kılınç hakkındaki iddiaların Milli Savunma Bakanlığı Müsteşarlığı görevini yürüttükleri sırada gerçekleştiğini hatırlatan Tokat, Eruygur ve Kılınç'ın inşaat, ihale ve mali konulardan anlamadığını, müsteşarlığın askeri ve mali olmak üzere ikiye ayrılması gerektiğini anlatıyor. Yolsuzlukların engellenmesi için Yüksek Askeri Şura (YAŞ)'nın işleyişinin düzenlenmesi gerektiğini söyleyen Tokat, “YAŞ denetlenmeli, hukuk denetimi altına girmeli.” dedi.

Yolsuzluk iddialarında yargılama aşamasına geçildiğini belirten Tokat, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök'ün vatandaşın ‘şeffaf ordu' beklentisine göre davrandığını dile getiriyor. Bu gelişmenin TSK'yı güçlendireceğini vurgulayan Tokat, medya yayınlarının ordu aleyhine dönüşmemesi gerektiğini anlattı. Tokat, “Suçlular cezalandırılsın, ordu yıpratılmasın. Özkök Paşa, soruşturma izni vermeseydi ordu zan altında kalırdı. Bu da gizli güçlerin hesabına gelirdi. Bu önlendi.” dedi.

28 Şubat ülkeyi geriye götürdü

Tokat Paşa, 28 Şubat sürecinin ülkeyi geriye götürdüğünü, bu süreçte uygulanan yöntemin yanlış olduğunu kaydetti. 28 Şubat'ı “irticanın tehdit olarak algılanmasından kaynaklanan uyarı ve tedbirler manzumesi” şeklinde gördüğünü ifade eden Tokat, sürecin sonunda Mesut Yılmaz'ın başbakanlığında hükümet kurulduğunu, ancak askerlerin Yılmaz'dan bekledikleri politikayı bulamadığını ve gerginlik yaşadıklarını belirtiyor. Tokat, “Fikir olarak bir şey demiyorum, yöntemine katılmıyorum. Beklenen fayda sağlanamamıştır. 28 Şubat ülkeyi geriye götürmüştür. Hiçbir asker darbe istemez, askerler dahi faydalı olduğunu kabul etmez.” dedi.

PKK’ya karşı yapılan Çekiç Harekâtı’nı yöneten komutan

Aytaç Yalman, Çetin Doğan, Tuncer Kılınç, Şener Eruygur, Tamer Akbaş ve Kemal Yılmaz ile birlikte 1960'ta Harp Okulu'ndan teğmen olarak mezun olan Altay Tokat, Güneydoğu'daki terör mücadelesinin önde gelen komutanlarından biriydi. Tokat Paşa, Güneydoğu'da PKK'ya karşı yıllarca mücadele etti. PKK'nın elebaşısı Abdullah Öcalan'ın korkulu rüyası oldu. Diyarbakır'da Asayiş Kolordu Komutanı iken 1997'de PKK'ya karşı Kuzey Irak'a yapılan en geniş kapsamlı harekatlardan olan "Çekiç Harekatı"nı yönetti. 1999 YAŞ kararlarında korgenerallikten orgeneralliğe yükselmeyi beklerken sürpriz bir şekilde hakkında emeklilik kararı verildi. Emekliliğinden sonra Milliyetçi Hareket Partisi (MHP)'ne katılarak MHP lideri Devlet Bahçeli'nin başdanışmanı ve Merkez Yürütme Kurulu üyesi oldu.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir