KAPAT
Haberler / GÜNDEM / Tuncay Güney'in sorgu kaseti 8 yıl sonra açığa çıktı

Tuncay Güney'in sorgu kaseti 8 yıl sonra açığa çıktı

Tuncay Güney'in sorgu kaseti 8 yıl sonra açığa çıktı
15 Ocak 2009, Perşembe

Kanada'da yaşayan Ergenekon terör örgütü soruşturmasının firari şüphelisi Tuncay Güney'in sorgu görüntüleri avukatlara dağıtıldı. 1 Mart 2001'de İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Müdürlüğü'nde Güney'in verdiği soruşturma mülakatı Ergenekon iddianamesinde ayrıntılı olarak yer alıyor.

Ergenekon tutuklusu eski Organize Şube Müdürü Adil Serdar Saçan'ın sorguladığı Güney, görüntülerde Eşref Bitlis cinayeti, Kuzey Irak'a gönderilen silahlar ve Veli Küçük'le görüşmelerini anlatıyor. Ergenekon'un çekirdek kadrosunu açıklıyor. Sabah, Milliyet ve Akşam gazetelerinde çalışan, STV'de 'Doruktakiler' isimli bir program yapan Güney, sorguda rahat tavrıyla dikkat çekiyor. Mart 2001'de sahte araba ticareti yaptığı gerekçesiyle Ergenekon sanığı olan Ümit Oğuztan'ın da aralarında bulunduğu bazı kişilerle birlikte gözaltına alınan Güney, 7 gün boyunca İstanbul Emniyet'nde tutuldu. Tuncay Güney'in bu süre içinde sahtecilik suçu dışında toplam 6 saati bulan mülakatı yıllar sonra Ergenekon soruşturmasında ortaya çıktı.

Saçan'ın görevden ayrılırken yanında götürdüğü gizli kasetler, 2003 yılındaki bir operasyonda ele geçirilerek DGM'ye iletildi, ardından Saçan dosyası Fatih Cumhuriyet Başsavcılığı'na sevk edildiği için kasetler Fatih Adliyesi'ne getirildi. 4 yıl Fatih Adliyesi emanetinde kalan kasetler, Ocak 2008'de Savcı Zekeriya Öz'ün girişimiyle Ergenekon soruşturmasına dahil edildi. Bu tarihten sonra Tuncay Güney tartışmaların odağına yerleşti. Sanık avukatları Tuncay Güney'e ait kasetlerin kendilerine verilmesini talep etti. Bunun üzerine davaya bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi de söz konusu görüntüleri cumhuriyet başsavcılığından istedi. Geçtiğimiz günlerde Ergenekon dosyasına ulaşan kasetler, mahkeme kararıyla dün Ergenekon davasıyla ilişkili avukatlara dağıtıldı. Silivri Cezaevi'ndeki mahkeme kaleminde dağıtılan kasetleri Vedat Yenerer'in avukatı Vural Ergül, İlhan Selçuk'un avukatı Özgür Erbaş, Cumhuriyet Gazetesi müdahil avukatı Bülent Utku, Kemal Kerinçsiz'in avukatı Gönül Kerinçsiz ve İşçi Partililerin bir avukatı aldı. Sadece 5 avukatın kasetleri alması dikkat çekti. Güney, görüntülerde birçok iddiada bulunuyor. Mülakatın satırbaşları şöyle:

Ergenekon'un İran, Azerbaycan ve Ortadoğu'da örgütlenmesi var.

Veli Küçük'ün K. Irak'ta okulu vardı.

Küçük bana Hizbullah'ın normalde askerlerin gözetiminde olduğunu söyledi.

Doğu Perinçek, PKK'nın Türk gladyosu içindeki adamı.

Ergenekon'un sağı-solu yok.

Özel Kuvvetler'le Ergenekon arasında hizipleşme vardı.

Veli Küçük'ü Ergenekon yöneticisi olarak tanıyorum. Perde arkasında lider olmaktan hoşlanıyordu.

Çevik Bir Paşa, Lübnan'da PKK ile temas kurdu.

Veli Küçük, avukatlığını yapan Doğan Erbaş vasıtasıyla Abdullah Öcalan'la görüşüyordu. Erbaş bize Öcalan'ın Moskova'da teslim olacağını söylüyordu. Ancak Kenya'da yakalandı.

Veli Küçük 'Yeşil' için patrondu. Kimse Yeşil'i Küçük'ten habersiz öldüremez.

Cem Ersever'in tarafında olan kişiler Veli Küçük tarafından tasfiye edildi.

Ersever'i İzmit'e çağırdı ama o gitmedi. Ersever bir poligonda öldürüldü.

Ergenekon'a sadece devlet değil, bankalardan, işadamlarından ve mafyadan da kaynak akıyor.

Sabancı cinayeti ile ilgili dosyaları bana Doğu Perinçek verdi.

Fehriye Erdal'a Sabancı Center'da çalışma referansı veren Hüseyin Kocadağ'dı.

Abdullah Çatlı, Levent'teki İETT garajında bir minibüs içinde Fehriye Erdal ve Mustafa Duyar ile görüştü.

Sabancı cinayeti Dursun Karataş'a ihale edildi. DHKP-C polis kontrolünde bir örgüt haline geldi.

Hizbullah'ı başımıza saran Koman'dır.

Cumhuriyet'te İlhan Selçuk 28 Şubat'tan sonra, 'Sen kısa donla geziyorken, biz darbe yapıyorduk' gibilerinden Genelkurmay Başkanı Hüseyin Kıvrıkoğlu'nu rencide eden bir yazı yazdı.

Kemal Özden, Ferit İlsever, Gürbüz Çapan ve Veli Küçük, Cumhuriyet'teki hisse yapılanması için buluştu. İlhan Selçuk'a karşı değillerdi, çünkü o olmazsa Cumhuriyet olmazdı. Yüzde 10-20'lik hisse şimdilik Çapan'ın kalacaktı. Yüzde 10 vakıfta yani İlhan Selçuk'ta olacaktı. Kamuran Çörtük'ün sahip olduğu yüzde 20'lik hisse ise alınacaktı.

Abdullah Çatlı, İzmit'te Küçük'ün yanına gidip gelirdi. Çatlı, Ağar'a da gitmişti.

Ergenekon'un 12 kişilik hiyerarşik kadrosunu bilmiyorum. Çekirdek kadrosu: İsmail Hakkı Karadayı, Necip Torumtay, Teoman Koman, Rasim Betir, Nejat Müldür, Güven Erkaya, Engin Hoş.

Askerî cuntaya bakacaksınız bunların adı Ergenekon'dur. ABD'nin örgütlediği, komünizmle mücadele için kurduğu bir örgüttür.

Doğu Perinçek'in 'yeniden yapılanma' diye Veli Paşa'ya verdiği bir belge vardır.

Veli Küçük, Koman'la beraberdi.

Kısmetim 1 gemisi batmadı. Boş bir gemi batırıldı. Mal boşaltılmıştı. Uyuşturucu gereken yerlere ulaştırıldı. Kısmetim 1'deki mala dönemin İstanbul Valisi Hayri Kozakçıoğlu ile İstanbul Emniyet Müdürü Necdet Menzir'in ortak olduğu söylendi.

Kısmetim 1 gemisinin sahibi Nejat Daş'ı yönlendiren JİTEM'di.

Sabah ve Milliyet gazetesinde çalıştıktan sonra Samanyolu Televizyonu'na geçtim. Niyetim cemaate girmek değildi. İş bulmam gerekiyordu. Özgür Ülke ya da MED TV de olsa çalışırdım.

Televizyonda çalışırken Eymür'ün adamları gelir, benden bilgi alırdı.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir