KAPAT
Haberler / GÜNDEM / Türk okullarına 'ajan' iftirası

Türk okullarına 'ajan' iftirası

Türk okullarına 'ajan' iftirası
22 Aralık 2010, Çarşamba

Eski MİT İstanbul Bölge Başkanı Nuri Gündeş, 'İhtilallerin ve Anarşinin Yakın Tanığı' isimli kitabında Türk okulları ile ilgili gerçek dışı iddialara yer verdi. Milliyet yazarı Can Dündar, söz konusu kitabın içeriğindeki yanlış bilgileri, kontrol etmeden haberleştirdi. Devletin resmi belgelerinde yer alan bilgiler ise Gündeş'in iftiralarını gözler önüne seriyor.

Nuri Gündeş'in, 'CIA ajanlarının Özbekistan'daki Türk okullarında öğretmen maskesiyle görev yaptığı' iddiası asılsız çıktı. Gündeş, kitabında Ankara Başkent Öğretmenevi'nde Milli Eğitim Bakanlığı Yurtdışı Eğitim-Öğretim Genel Müdürlüğü'nün düzenlediği bir toplantıyla ilgili bilgilere yer verdi. Gündeş, 'yurtdışında açılan Türk okullarının sorunları'nın ele alındığı bu toplantıda CIA ajanlarının öğretmen maskesiyle okullarda görev yaptığı iftirasında bulundu. Ancak iddiaya dayanak yapılan 1997 yılındaki toplantı tutanakları, Gündeş'i açık şekilde yalanlıyor. Toplantıda, iddiaların aksine Özbekistan'daki Türk okulları ile ilgili değerlendirmede bulunan Silm AŞ yetkilisi Mehmet Mesut Ata, şu cümleleri kullanıyor: "Benim, yüce heyete birkaç teklifim olacak. Birincisi eğitim faaliyetlerinin uzun ömürlü olması için üst düzey yöneticilerin, özellikle MEB temsilcilerinin sıkça ziyaretlerde bulunmaları. İkincisi ABD, 'dostluk köprüsü' adı altında getirdiği 70 öğretmene diplomatik statü kazandırdı. Eğer devletimiz, büyükelçiliğimiz, diplomatik statü konusunda bize yardımcı olursa Türk öğretmenlerinin itibarlarının biraz daha artacağını zannediyoruz. Bu arada THY, indirim konusunda da bizlere yardımcı olurlarsa memnun oluruz."

Silm AŞ yetkilisi Ata, tüm Türkiye'de herkesin haklı gururu olan Türk okullarının yurtdışında yaşadığı sıkıntıları ABD ve Kore gibi devletlerin kendi öğretmenlerine sağladığı imkanları nazara vererek anlatmaya şöyle devam ediyor: "ABD gibi, Kore gibi ve diğer değişik ülkeler, öğretmen ve öğrencilerin yol masraflarını karşılamak üzere ülkelerine götürmektedirler ve bir aylık seminerler vermektedirler. Bizim de devletimizden talebimiz, bize bu tip imkanları sağlaması, ücretsiz olarak gerek öğrenci ve gerekse öğretmenleri Türkiye'ye davet etmeleri."

Türk okullarında çalışan öğretmenlere CIA ajanı iftirası atan Gündeş'in, dün Milliyet'ten Can Dündar'a ilettiği kitabının içeriğinde söz konusu bu konuşmayı şu cümlelerle çarpıttığı ortaya çıktı: "ABD, 'dostluk köprüsü' adı altında getirdikleri 70 kişilik öğretmen grubuna diplomatik statü kazandırmış. Özbekistan'da diplomatik pasaportla bulunan ABD'li öğretmenlerin çoğu, Gülen cemaatinin okullarında çalışmaktadır. İngilizce dil öğretmeni olarak gözükmekte iseler de esasen Amerikan Gizli Servisi'nin güdümünde görev yaptıkları ve çalıştıkları ülkelerde Pentagon'da üretilen Amerikan politikalarının uygulamasının baş ajanları görevlerini sürdürmektedirler. Onların İngilizce hocalığı sadece maske görevleridir. Örneğin Kırgızistan'da da 60 kadar Amerikalı öğretmen vardır."

MİT, MAFYA İÇİN mi ÇALIŞIYOR?

Türk okullarına açıkça iftira atan Gündeş, geçmişte organize suç örgütleri ile karanlık ilişkiler kurmakla suçlandı. Eski MİT Kontrterör Daire Başkanı Mehmet Eymür tarafından kaleme alınan ve kamuoyunda 1. MİT raporu olarak bilinen 'Banker Bako Olayı, Yeraltı-Polis-Kamu Görevlileri İlişkileri' isimli istihbarat raporunda Gündeş'in, mafya babası Dündar Kılıç ve İstanbul Emniyet Müdürü Şükrü Balcı ile illegal bazı işlere karıştığı iddia edildi. Gündeş'in İstanbul'da yeraltı dünyasının bürokrasiye takılan işlerini sonuçlandırdığı ve gayrimüslimlerden haraç aldığı da öne sürüldü. Gündeş ve 28 Şubat sürecinin önde gelen ismi emekli Orgeneral Çevik Bir, 25 Haziran 2009 tarihinde Ergenekon soruşturması kapsamında ifade verdi. Gündeş ve Bir'e gizli tanık Zeytindalı'nın Başbakan Erdoğan'a yönelik suikast iddiaları soruldu. Her iki kişinin de ifadesinin tamamlanmasının ardından Savcı Zekeriya Öz, Bir ve Gündeş'in ifadelerinin 'şüpheli' sıfatıyla alındığını açıkladı.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir