KAPAT
Haberler / GÜNDEM / Türkiye'de 2011 yılında 30 bin kaçak göçmen yakalandı

Türkiye'de 2011 yılında 30 bin kaçak göçmen yakalandı

3 Ocak 2012, Salı   11:30

Ortadoğu, Afrika ve Asya ülkelerinden Avrupa'ya yönelik kaçak göç güzergahında bulunan Türkiye'de 2011 yılında toplam 30 bin 216 kaçak göçmen yakalandı.

AA muhabirinin Genelkurmay Başkanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü Yabancılar Hudut İltica Daire Başkanlığı verilerinden derlediği bilgilere göre, başka ülkelerden Türkiye'ye kaçak olarak giriş yaptıktan sonra Türkiye'den Avrupa'ya geçmek isteyen kaçak göçmenlerin, daha iyi bir yaşam rüyası Türkiye sınırları içinde son buldu. 2011'de yakalanan kaçak göçmenlerin uyruklarına göre ise ilk sırayı Mymanmar (Burma) vatandaşları alırken, onları Filistin, Somali ve Eritreliler takip etti. Suriye, Irak ve İran sınırından yurda kaçan yollardan girmek isterken ve Yunanistan ve Bulgaristan sınırından kaçak yollardan yurt dışına çıkmak isterken yakalanan Türk vatandaşı sayısı ise 377 olarak gerçekleşti.

-Savaş ve kıtlık göçü artırdı-

Aralık ayında bin 625, kasım ayında 2 bin 330 kaçak göçmen yakalanırken, ekimde bu rakam 4 bin 393 olarak gerçekleşti. Güvenlik güçlerinin sınırda ve sınır illerinde düzenlediği operasyonlar sonucunda eylülde 3 bin 608 kaçak göçmen yakalanırken, Ortadoğu ve Kuzey Afrika'da çatışmaların arttığı, Orta Afrika'da da kıtlık sebebiyle ölümlerin çoğaldığı ağustos ayında Türkiye'ye kaçak yollardan giren yabancı uyrukluların sayısı da zirveye çıktı. Ağustosta 4 bin 854 kaçak göçmen güvenlik güçlerince yakalanırken, bu rakam temmuzda 3 bin 333, haziranda 2 bin 235, mayısta 2 bin 157, nisanda bin 757, martta bin 197, şubatta bin 295, ocakta bin 432 olarak gerçekleşti.

-Son 5 yılda 4 bin 764 insan kaçakçısı, 226 bin kaçak göçmen yakalandı-

Öte yandan, son 5 yılda yurt içinde ya da yurda kaçak giriş veya çıkış yaparken yakalananların sayısı 226 bin 492 kişiye ulaştı. Kaçak giriş çıkışlarda en çok kullanılan yöntem gemi ve tır gibi araçlara gizlenmek olurken, sınırlardan yaya geçişler ile sahte pasaport ve sahte seyahat belgesi de kullanılan yöntemler arasında.

Ayrıca, kaçak göçmen ticareti yapan ve kaçak göçmenlere yardım eden 4 bin 822 kişi de yakalandı. Son 5 yılda insan kaçakçılığı faaliyeti sebebiyle hakkında yasal işlem yapılanların 4 bin 481'inin Türk vatandaşı olduğu kaydedildi. Diğer taraftan yasa dışı yollardan yurt dışına çıkmak isterken yakalananlar arasında 10 bin 46 Türk vatandaşı da yer alıyor. Türkiye'de yakalanan kaçak göçmenlere ilişkin 5 yıllık verilere bakıldığında en fazla kaçak göçmenin Filistin'den geldiği (yaklaşık 30 bin) görülüyor. Filistinlileri, yaklaşık 26 bin kişiyle Mymanmar uyruklular, 22 bin kişiyle Pakistanlılar izlerken, Türkiye'de yakalanan Somali uyruklu kaçak göçmen sayısının 12 bini geçtiği kaydediliyor. ABD'nin Irak'ı işgalinin ardından yaşanan savaştan kaçan 17 bin Irak vatandaşının Türkiye'de yakalandığı belirtilirken, komşu ülkeler arasında Irak'ı yaklaşık 5 bin kişiyle Suriye vatandaşları izliyor.

-20 binden fazla göçmen misafir ediliyor-

Yakalanan bu göçmenlerden sığınma talebinde bulunanlar Ankara, İstanbul ve İzmir dışındaki yaklaşık 50 ildeki, İçişleri Bakanlığının kontrolündeki ''mecburi istikamet bölgesi''ne yönlendiriliyor. Sığınma talebinde bulunmayanlar ise ülkelerine geri gönderiliyor. Şu anda Türkiye'ye, üçüncü ülkelere iltica başvurusunda bulunan 20 bini aşkın sığınmacı ve mülteci yaşıyor. Yaklaşık 6 bin kişinin, ülkesine iade edilmemek için uyruğunu gizleme yoluna giderek Türkiye'de iltica başvurusu yolunu kullandığı belirtildi. Bu rakamlara Suriye'deki iç karışıklık sebebiyle Hatay'da kurulan kamplarda barınan Suriye vatandaşları dahil değil.

Anahtar Kelime: 99
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir

EN ÇOK OKUNANLAR