KAPAT
Haberler / GÜNDEM / Türkler esrar, yabancılar eroin kaçakçılığı yapıyor

Türkler esrar, yabancılar eroin kaçakçılığı yapıyor

17 Mart 2010, Çarşamba   12:00

Emniyet Genel Müdürlüğü'nün verilerine göre Türkiye'deki yabancı uyruklu uyuşturucu kaçakçıların yüzde 52'si eroini, yurt dışında uyuşturucu kaçakçılığı yapan Türklerin ise yüzde 50,8'i esrar kaçakçılığı yapmayı tercih ediyor.

Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Daire Başkanlığı'nın 2009 yılı raporuna göre, 2009 yılında yakalanan yabancı uyruklu şahısların yüzde 52'sinin eroin ve yüzde 19,5'inin ise kokain maddesi ile birlikte yakalandığı ortaya çıktı. 2009 yılında yurt dışında yakalanan Türk vatandaşlarının ise yüzde 50,8'i esrar, yüzde 21,8'i eroin ve yüzde 16,3'ü kokain maddesi ile ele geçirildi.

Esrar, kenevir otundan elde edilip, yetiştirilmesi oldukça kolay ve maliyeti düşük bir bitkidir. Eroin ise haşhaş bitkisinin kurutulmuş özünden çıkarılan kimyasal bir morfinden yapılan bir uyuşturucudur.

KOM Daire Başkanlığı'nın 2009 yılı raporuna göre yurt dışında yakalanan Türk vatandaşlarının sayısında 2006 yılından itibaren bir düşüş meydana geldi. Türkiye'de yakalanan yabancıların sayısında ise 2009 yılına kadar önemli artışlar oldu. Rapora göre Türkiye'de yakalanan yabancıların sayısındaki artış, ülkemiz üzerinden kaçakçılığı yapılan eroin maddesinin kaçakçılığında, yabancı şahısların da ülkemiz vatandaşlarının içerisinde yer aldığı organizasyonlarla işbirliğini ülkemizde başlatmalarının etkili olduğu değerlendiriliyor.

Yıllara göre Türkiye'de yakalanan yabancıların ve yurt dışında yakalanan Türk vatandaşlarının dağılımı ise şöyle: 2005 yılında Türkiye'de 203 yabancı, yurt dışında 353 Türk vatandaşı yakalandı. 2008 yılında 437 yabancı, 354 Türk vatandaşı ise yurt dışında gözaltına alındı. 2009 yılında da 409 yabancı, yurt dışında 311 Türk vatandaşı ele geçirildi.

Türkiye'de yakalanan yabancı uyruklu şahısların, vatandaşı oldukları ülkelerin sayısında son iki yılda önceki yıllara göre artış meydana gelirken; 2009 yılında 2008 yılına göre yüzde 6,5'lik azalma oldu. Bu artışın Türkiye'de faaliyet gösteren organizasyonların daha fazla ülkedeki organizasyonlarla ilişkin içerisinde bulunmalarından ve Türkiye'nin dünyaya daha fazla entegre olmasından kaynaklandığı değerlendiriliyor.

2009 yılında yakalanan yabancı uyruklu şahısların yüzde 52'sinin eroin ve yüzde 19,5'inin ise kokain maddesi ile birlikte yakalandığı ortaya çıktı. Türkiye'de en fazla yakalaması olan ülkelerden İran uyruklular, eroin, afyon ve metamfetamin; Gürcistan, Türkmenistan, Arnavutluk, Bulgaristan ve Makedonya uyruklular eroin; Bolivya uyruklular kokain; Azerbaycan uyruklular eroin ve esrar; Nijerya uyruklular eroin ve kokain maddesi ile birlikte yakalandı.

TÜRKLER YURT DIŞINDA ESRAR İLE YAKALANIYOR

Türk vatandaşlarının uyuşturucu madde ile birlikte yakalandıkları ülke sayısı 2009 yılında en düşük seviyesine düştü. Bu düşüş 2009 yılında 2008 yılına göre yüzde 26,1 oranında oldu. Bu durumun; Türk vatandaşlarının da içerisinde yer aldığı organizasyonların, uyuşturucu maddeyi Türkiye üzerinden diğer ülke vatandaşları ile taşımalarından veya yurt dışında yaşayan vatandaşların arasında uyuşturucu kullanım yaygınlığının azalmasından kaynaklandığı değerlendiriliyor.

2009 yılında yurt dışında yakalanan Türk vatandaşlarının yüzde 50,8'i esrar, yüzde 21,8'i eroin ve yüzde 16,3'ü kokain maddesi ile birlikte ele geçirildi. Türk vatandaşlarının daha ziyade esrar maddesi ile birlikte yakalandığı belirlendi. Emniyet bu durumu 'Türk vatandaşlarının Avupa'ya yapılan uluslararası eroin maddesi kaçakçılığında aktif olarak yer almadıkları' şeklinde değerlendiriyor.

Türk vatandaşları her yıl olduğu gibi 2009'da da genellikle nüfus olarak en yoğun bulundukları ülkelerde uyuşturucu madde kaçakçılığı olaylarına karıştı. Ayrıca olay sayıları ile ele geçirilen uyuşturucu madde miktarlarına bakıldığında, Türk vatandaşlarının kendi kullanımlarına yetecek miktarda uyuşturucu maddelerle birlikte yakalandıkları görüldü. (CİHAN)

Anahtar Kelime: 126
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir