KAPAT
Haberler / GÜNDEM / Türkmenlere oturma izni geliyor

Türkmenlere oturma izni geliyor

7 Ekim 1997, Salı

Türk Dünyasından Sorumlu Devlet Bakanı Ahat Andican, çeşitli yollarla giriş yapan Irak Türkmenleri ve diğer soydaşların Türkiye'de kalabilmelerini içeren yasal düzenlemeyle ilgili çalışmaların başlatıldığını söyledi.

TÜRKİYE GEÇİŞ NOKTASI...

Bakanlar Kurulu'nda konu hakkında çalışmaların devam ettiğini vurgulayan Andican, Türkiye'ye gelenlerin büyük bir kısmının, Türkiye'de oturma sıkıntısı yüzünden değil, Avrupa'ya gitmek istedikleri için kaçtıklarını ve Türkiye'yi bir geçiş noktası haline getirdiklerini ileri sürdü.

Yaşadıkları ülkelerde baskı gördükleri iddiasıyla Türkiye'ye gelen soydaşların orada kalmalarını sağlayıcı önlemler konusunda da çalışmalar yaptıklarına dikkat çeken Andican, "Burada her türlü imkân da sağlansa, bu insanları büyük bir kısmı yine Avrupa'ya gitmek isteyecektir. Ancak bir şekilde Türkiye'ye gelmişlerse, bu insanları kapının önüne koymayız." dedi.

OTURMA İZNİ 1993'TEN ÖNCEKİLER İÇİN Mİ?

Öte yandan Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Başkanı Savaş Avcı ise, getirilmek istenen düzenlemenin 1993'ten önce Türkiye'ye gelenleri kapsadığını ileri sürerek, bu tarihten sonra ülkeye giriş yapan Türkmenlerin durumunun daha önemli olduğunu kaydetti. Avcı, Avrupa'ya gitmek isteyen Türkmenlerin oranının ise sadece yüzde 5 olduğunu ileri sürdü. Asıl çözümün Irak'ta bulunması gerektiğini vurgulayan Avcı, kasım ayında Irak'ta yapılacak nüfus sayımında listelerde Türkmen adına yer verilmediğini, Türkmenlerin sayım için ya Arap ya da Kürt olduklarını söylemeye zorlandıklarını anlattı.

Irak'taki Türkmen nüfusunun 3 milyon civarında olduğu tahmin edilirken, Türkiye'de kaçak olarak yaşayan Türkmenlerin sayısının 2 bin civarında olduğu sanılıyor.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir