KAPAT
Haberler / GÜNDEM / Uçakta sıvı taşıma yasağı başladı

Uçakta sıvı taşıma yasağı başladı

Uçakta sıvı taşıma yasağı başladı
2 Mart 2012, Cuma

Dış hat uçuşlarında el ve kabin bagajlarında uygulanan sıvı yasağı, iç hatlarda da başladı. Artık yolcular, şeffaf poşetle en fazla 100 mililitrelik tek sıvı taşıyabilecek. Yasaklı sıvılar arasında meşrubat, parfüm ve diş macunu da var.

Havayollarıyla seyahat edecek yolcuların, uçak içinde yanlarında bulunduracakları el ve kabin bagajlarında taşıyabilecekleri sıvılarla ilgili kısıtlama, İstanbul Atatürk ve Sabiha Gökçen havalimanlarında başladı. Yasağın ilk gününde çok sayıda yolcunun sıvıları çöpe gitti. Yasak sebebiyle pekmezler, sütler, zemzem suları, parfümler, şampuanlar güvenlik noktasından geçemedi. Uygulamanın ilk gününde basın mensuplarına açıklama yapan Atatürk Havalimanı Mülki İdare Amiri Ahmet Aydın, sıvı kısıtlamasının uluslararası havacılık kurallarının bir gereği olduğunu söyledi. Burada yolcuların güvenliğinin en üst düzeyde sağlanmasının önemli olduğunu belirten Aydın, "Uçak altı bagajlarda bir sınırlama yok. Uçakta yanına aldığı takdirde şeffaf poşette 100 mililitre aşmamak şartıyla sıvıyı alabilecek. Yasakta istisnalar da var. Özellikle mama, ilaçları varsa raporu olduğunda onu yanında taşıyabilecek. 2009 yılından itibaren dış hatlarda başlatmıştık." diye konuştu. Kısıtlamaya dahil olan sıvılar şöyle: Su, şurup, içecekler dahil her türlü sıvı. Kremler, losyonlar, yağlar, kolonya, parfümler. Tıraş köpükleri, deodorantlar, diş macunu dahil her türlü macun kıvamındaki maddeler. Reçel, bal, yoğurt, pekmez ve salça gibi tam katı halinde olmayan yiyecekler ve jeller. Şampuanlar, spreyler. Uçak altı bagajlarda herhangi bir sıvı kısıtlaması uygulanmayacak, ancak bu konuda havayolu işletmesinin kuralları geçerli olacak. Kısıtlama, 1 Nisan'dan itibaren yurttaki bütün havaalanlarında uygulanacak. Bir aylık pilot uygulama süresince başka illerden İstanbul'daki havalimanlarına uçacak yolcuların mağdur olmaması için ilk çıkış noktalarında uygulama hakkında bilgilendirilmeleri için tanıtıcı film, broşür ve afiş hazırlandı.

Uçağa binmeden 2 kutu sütü bitirdiler

Atatürk Havalimanı'ndaki yasağın ilk mağdurlarından biri de pekmez kavanozu çöpe giden 66 yaşındaki Ağrılı Mecbure Küçük oldu. X-ray cihazından geçirildikten sonra 1 litrelik pekmezi, sıvı atık kutusuna atılan Mecbure nine, bir anda basın mensuplarını karşısında görünce şaşırdı. Mecbure Küçük, pekmezi, memlekete götürmesi için çantasına gelininin koyduğunu söyledi.

Yasağın ilk gününde, küçük şişelere zemzem dolduran bir yolcu da zemzemin bir kısmını içti gerisini çöpe atmak zorunda kaldı. Kakaolu sütlerinin çöpe atılacağını anlayan 2 küçük çocuk ise çözümü sütleri çöpe gitmeden içmekte buldu. Çocuklar, güvenlik noktasından geçtikten sonra uçağa gitmeden 2 paket sütü ayaküstü bitirdi.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir