KAPAT
Haberler / GÜNDEM / Uzman çavuş, yasayı uygulamayan komutanına tutanak tuttu

Uzman çavuş, yasayı uygulamayan komutanına tutanak tuttu

Uzman çavuş, yasayı uygulamayan komutanına tutanak tuttu
22 Ocak 2013, Salı

İstanbul Anadolu yakasındaki cezaevlerinin güvenliğinden sorumlu Jandarma Yarbay Mehmet Nebioğlu hakkında ilginç bir tutanak kayıtlara girdi.

Yargılama mevzuatına aykırı hareket ettiği ve tutuklu sanığa yardım ettiği gerekçesiyle komutan hakkında işlem yapan kişi ise emri altındaki uzman çavuş oldu. Alınan bilgilere göre olay, 23 Ağustos 2012’de Silivri Cezaevi’nde meydana geldi. Balyoz darbe planıyla ilgili davanın duruşması görülürken, Yarbay Nebioğlu da salondaki görevliler arasındaydı. Salonun asayişinden sorumlu olmasına rağmen kuralları çiğnedi. Yasak olmasına rağmen Canan Poyraz isimli bir bayan izleyicinin tutukluların bulunduğu sanık bölümüne geçmesine izin verdi. Canan Poyraz, emekli Albay Hamdi Poyraz ile görüştü. Yaşananlar salonda görevli diğer jandarma personelinin dikkatini çekti. Uzman Jandarma Çavuş Serkan Salar, gördüğü hadiseyi tutanağa geçirdi. Ancak bu, uzman çavuşun oradaki son görevi oldu. Silivri Cezaevi’nden uzaklaştırıldı. Söz konusu tutanakta mahkemenin öğle tatili verdiği sırada izleyiciler ile tutuklu sanıkların bulundukları yerden birbirleriyle konuştuklarına dikkat çekildi ve şöyle denildi: “Jandarma Üsteğmen Sedat Ustaoğlu, Canan Poyraz isimli izleyiciyi Yarbay Mehmet Nebioğlu’nun emri olduğunu beyan ederek geçmesi yasak olan tutuklu sanık bölümüne geçirerek tutuklu sanıklardan Hamdi Poyraz ile 3-5 dakika kadar görüştürdükten sonra tekrar izleyici bölümüne çıkarttığı tarafımızca tespit edilmiştir.” Ergenekon ve Balyoz davalarının duruşmalarında verilen aralarda tutuklu sanıklar ve onları izlemeye gelen yakınları 2-3 metrelik bir mesafeden konuşma imkanına sahip. İzleyicilerin tutuklu sanıkların bulunduğu bölüme geçmeleri ise yasak.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir