KAPAT
Haberler / GÜNDEM / YGS şampiyonları Konya ve İstanbul'dan çıktı

YGS şampiyonları Konya ve İstanbul'dan çıktı

YGS şampiyonları Konya ve İstanbul'dan çıktı
1 Mayıs 2010, Cumartesi

Katsayı krizlerinin gölgesinde yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) sonuçları açıklandı. Bu yıl ilk kez uygulanan iki basamaklı sistemin birinci ayağında Konya Meram Fen Lisesi'nden Ayşenur Şam ve İstanbul Özel Üsküdar Fen Lisesi'nden Günay Yolcu 498.761 puanla birinciliği paylaştı.

Aynı zamanda tıp fakültesi öğrencisi olan Yolcu, sınava şampiyonluk için girdiğini söyledi. Özel Fatih Fen Lisesi ve Bakırköy FEM Dershanesi öğrencisi Furkan Çağrı Top ise 6 daldan üçünde birinci olmayı başardı. Sınavda iptal edilen bir soru tüm adaylar için 'doğru' kabul edilmesine rağmen 14 bin 156 aday sıfır çekti. En başarılı il Yalova oldu. Konya, ilk 10'a 4 öğrenci yerleştirdi. Erzurum ve Batman 43. olan İstanbul'u geçti. Listenin son sırasında Hakkâri yer alırken, Vali Muammer Türker, huzuru kaçıran olayların sonucu etkilediğini vurguladı.

Başarılı illerin genelde Orta Anadolu'da toplandığı görüldü. Adayların yüzde 83'ü 180 ve üzerinde puan alarak ikinci aşama olan Lisans Yerleştirme Sınavları'na (LYS) girmeye hak kazandı. Fakülte tercihi için yapılacak LYS'ye katılmak isteyenler, 5-14 Mayıs arasında ÖSYM'ye başvurabilecek.

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, Yükseköğretim Kurulu'nda (YÖK) düzenlediği basın toplantısında YGS sonuçlarını açıkladı. Sınavda İstanbul Özel Çağ Fatih Fen Lisesi'nden Furkan Çağrı Top 3 puan türünde Türkiye birincisi oldu. Adana Fen Lisesi'nden Kemal Sarı dördüncü, İzmir Fen Lisesi'nden Arman Özdemir beşinci, Konya Meram Fen Lisesi'nden Mehmet Nuri Akıncı altıncı, Konya Meram Fen Lisesi'nden Bekir Tok yedinci, Ankara Fen Lisesi'nden Kamil Çalışkan sekizinci, Konya Özel Diltaş Anadolu Lisesi'nden Ceren Uluer dokuzuncu, Ankara Özel Samanyolu Fen Lisesi'nden Mücahit Yıldız onuncu oldu.

ÖSYS'ye 1 milyon 587 bin 990 aday başvururken, bunlardan 75 bin 471'i sınavsız geçiş başvurusu yaptı. YGS'ye giren 1 milyon 487 bin 626 adaydan, 1 milyon 487 bin 493'ünün sınavı geçerli sayıldı. 133 kişinin sınavı iptal edildiği için sadece 1 milyon 473 bin 337 adayın puanı hesaplandı. 84 kişinin sınavı kural dışı davranış (çoğu cep telefonu getirdiği için) nedeniyle, 69'unun kopya çektiği için, 34'ünün kılık kıyafet kurallarına uymadığı için, 5'inin yerine başkasını soktuğu için, 5'nin ise kimliği olmadığı için sınavı iptal edildi. YGS'de 70 bin 248 aday 140 puanın altında puan alarak, 160 soru içinde yüzde 10 başarı bile gösteremedi. 169 bin 509 aday ise 140 ile 180 arasında puan aldı. Bu adaylar, sadece meslek yüksekokulları ile açıköğretimi seçebilecek. 160 sorunun yüzde 20'sinde başarılı olan 1 milyon 233 bin 580 kişi ise 180'in üzerinde puan alarak, LYS'ye girmeye hak kazandı.

Bu yıl sınava giren adayların yüzde 45'ini kız, yüzde 55'ini de erkek öğrenciler oluşturdu. Kızların yüzde 96,47'si, erkeklerin yüzde 92,57'si 140 puanı; kızların yüzde 87,29'u, erkeklerin ise yüzde 79,36'sı ise 180 puanı geçti. Öğrenim durumuna göre başarıda son sınıfta sınava girenlerin başarı oranı yüzde 44, eski mezunlardan sınava girenlerin başarı oranı yüzde 31 oldu. Adaylar en çok Türkçe testinde başarılı olurken, Fen Bilimleri testini öğrencilerin yarısından fazlası boş bıraktı. YGS'deki dört testten Türkçenin ortalaması 21,6 ile geçen yılın üzerine çıkarken, Sosyal Bilimler, Temel Matematik ve Fen Bilimleri'nin test ortalamaları 'beklentinin altında' çıktı. Türkçede 483, Temel Matematik'te 2 bin 142, Fen Bilimleri'nde 183 aday tüm soruları doğru cevaplarken, Sosyal Bilimler'de 40 sorunun tamamını doğru çözebilen çıkmadı. Adaylara YGS Sonuç Belgesi gönderilmeyecek, sonuçlar http://ygs.osym.gov.tr ve ygs2010.osym.gov.tr adreslerinden öğrenilebilecek.

Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu'dan ilk 10'a giren il yok

11 Nisan'da 1 milyon 487 bin adayın girdiği YGS'de tüm puan türlerinin ortalamasına göre en başarılı il Yalova oldu. Yalova'yı Kayseri, Aydın, Karaman, Denizli, Ankara, Nevşehir, Kırşehir, Antalya ve Mersin takip etti. İlk ona Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu'dan hiçbir il giremezken, YGS birinci, altıncı, yedinci ve dokuzuncusu Konya'dan çıktı. İzmir 12 basamak birden atlayarak 13. sıraya yükseldi. İstanbul ise ancak 43. sırada yer alabildi. Erzurum ve Batman'ın İstanbul'un önünde olması dikkat çekerken, Şırnak, Ardahan ve Hakkari en başarısız üç il oldu. 79 il 24 puanlık bir dilim arasında 0,5 ila 1 puan farkla sıralanırken son 3 il, 10 puan daha aşağıda yer alıyor. ÖSYM Başkanı Ünal Yarımağan, İstanbul'un durumunu 'düşündürücü' bulurken, Hakkari Valisi Muammer Türker, son sıralarda yer almalarını terör ve eylem gibi huzuru kaçıran olaylara bağladı.

Meslek lisesi öğrencilerinin yüzde 64'ü barajı geçti

-Sınavda en başarılı okul türü askeri liseler çıkarken en başarısız endüstri meslek liseleri oldu. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, YGS'de meslek lisesi çıkışlı adayların başarı düzeyinin, lise çıkışlı adaylara göre 'gereğinden fazla düşük' olduğunu söyledi. Adayların yüzde 28,75'inin meslek lisesi çıkışlılar olduğunu kaydeden Yarımağan, "Meslek lisesinden sınava giren 3 adaydan 1'inin soruların yüzde 20'sini bile yapamadığını görüyoruz. Örneğin 180 ve üzerinde puan alan öğrenci oranı liselerde yüzde 90 iken, meslek liselerinde yüzde 64,02." dedi. Bu sene sınava başvuran adayların yaklaşık yüzde 70'inin lise kökenli olduğunu belirten ÖSYM Başkanı, bu öğrencilerin yüzde 97,29'unun 140 ve üzerinde; yüzde 90,38'inin ise 180 ve üzerinde puan aldığını dile getirdi. Yarımağan, en başarılı okul türlerini askeri liseler, sosyal bilimler liseleri ve polis koleji olarak sıraladı. Öğrenci sayısı az olan bu üç okul türünde başarı düzeyinin yüzde 100 olduğunu ifade eden Yarımağan, sınava giren adayların tümünün 180 puan barajını geçtiğini aktardı.

En başarılı okul türleri arasında dördüncü sırada fen liselerinin geldiğini dile getiren Yarımağan, bu okullarda 180 barajını geçme oranının yüzde 99,93 olduğunu belirtti. Yarımağan, bu oranın Anadolu liselerinde yüzde 99,81, özel fen liselerinde yüzde 99,78, öğretmen liselerinde yüzde 98,85, yabancı dil ağırlıklı liselerde yüzade 98,57, yabancı dilde eğitim yapan özel liselerde yüzde 96,23 olduğunu söyledi. Yarımağan, en başarısız okul türlerinin ise otelcilik ve turizm meslek lisesi, kız meslek lisesi, özel akşam lisesi, ticaret meslek lisesi, endüstri meslek lisesi ve akşam lisesi olarak sıraladı. Bu 6 okul türünün 4'ünün meslek lisesi, 2'sinin ise lise grubundan olduğuna dikkat çeken Yarımağan, şöyle devam etti: "Zaten özel akşam lisesi, bizim sınavlarda sürekli en sonda çıkan okul türüdür. Burada dikkatimi çeken, endüstri meslek lisesidir. Bu lise, başarı düzeyi en düşük okul türü olarak karşımıza çıkıyor. Burada 180 barajını aşma düzeyi yüzde 47,05."

Derece yaptı, arabayı kaptı

YGS Türkiye 1.'si Meram Fen Lisesi öğrencisi Ayşenur Şam, sınava hazırlandığı Sabah Dershaneleri tarafından son model otomobil ile ödüllendirildi. Başarılı öğrenci, dershanesinde öğretmenleriyle düzenlediği basın toplantısında, Sabah'ta uygulanan özel program ve düzenli çalışma sayesinde başarıya ulaştığını söyledi. Ayşenur, doktor olmak istediğini belirtti. Konya'nın en başarılı dershanesi kabul edilen Sabah, YGS'de ilk 10'a 3 öğrenci yerleştirmeyi başardı.

Türkiye 1.'si tıp öğrencisi

Sınavın bir diğer birincisi Günay Yolcu, şu an İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa İngilizce Tıp Fakültesi'nde okuyor. Sınav sonucunu öğrendikten sonra mezun olduğu İstanbul Üsküdar Fen Lisesi'nde gazetecilere konuşan Günay, bu yıl sınava çok çalışmadığını söyledi. Başarılı öğrenci, "Geçen sene birinci olmayı çok istiyordum. Stres yüzünden 1. olamadım. Sınava şampiyon olmak için girdim. İstediğim bölümde okuduğum için tercih yapmayı düşünmüyorum." dedi.

FEM'den Türkiye 1.'sine araba

Sınavda Türkiye birincisi olan İstanbul Özel Çağ Fatih Fen Lisesi ve Bakırköy FEM Dershanesi öğrencisi Furkan Çağrı Top, YGS-1, YGS-2 ve YGS-6 kategorilerinde birinciliği göğüsledi. Fizik alanında bilim adamı olmak istediğini belirten Furkan, lisansın ardından yurtdışına gitmek istediğini söyledi. FEM Dershanesi, Furkan'a araba hediye etti. Türkiye 15.si, 19.su ve 112.si de aynı dershaneden çıktı.

Türkiye 12.si Gaziantep'ten

Gaziantep FEM Dershanesi öğrencisi Duygu Yıldız YGS Türkiye 12.si olmayı başardı. Duygu, Gaziantep'in ise birincisi oldu. YGS-2 puan türüne göre Türkiye 5. ve Bursa 1.si Özel Nilüfer Fen Lisesi ve Yeşilırmak Dershaneleri öğrencisi Mustafa Kahraman olurken, Nilüfer Fen Liseleri Müdürü Servet Yılar, öğrencilerinin başarılarındaki en büyük etkenin, lise birinci sınıftan itibaren düzenli bir çalışma programına tabi tutulmaları olduğunu söyledi. Adana Işık Dershanesi ve Fen Lisesi öğrencisi Kemal Sarı da YGS-2'de Türkiye 2.'liğini elde etti.

Özcan'ın oğlu 300 puanı aştı

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan'ın oğlu Ömer Baran Özcan, YGS'de tüm puan türlerinde 180 barajını aştı. 3 puan türünde Türkiye ortalaması olan 300 puanı geçti. YGS-1 puan türünde 257,226, YGS-2'de 239,291, YGS-3'te 336,323, YGS-4'te 332,549, YGS-5'te 325,402, YGS-6'da 292,966 puan aldı. Üç puan türünde yüzde 50 başarıyı geçen Baran, tüm adaylar içinde YGS-3 puan türünde 196 bin 354'üncü, YGS-4'te 175 bin 646'ncı oldu.

YGS 10.'su Samanyolu'ndan

YGS Türkiye 10.su Özel Samanyolu Fen Lisesi'nden çıktı. Dereceye giren Mücahit Yıldız, başarısını ailesine ve okuluna borçlu olduğunu söyledi. Sınavı hocalarının özverili çalışmaları ile atlattığını anlatan Mücahit, dereceye girmesinde yakınlarının dualarının da etkili olduğunu ifade etti. Başarılı öğrenci, hedefinin tıp olduğunu sözlerine ekledi. Samanyolu Koleji Genel Müdürü Yücel Bozkurt dereceye giren öğrencilerini kutlayarak, "Bu tatlı bir yarış. Samanyolu Koleji'nin derece çıkarması gelenek haline geldi." dedi.

Anahtar Kelime: 18
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir