KAPAT
Hayri Beşer

h.beser@zaman.com.tr

SPOR

Üç adam

ONUR RECEP KIVRAK: Uzun, kıvrımlı saçların gözlere saldığı ilhamdan dem vuralım önce. Gösterişli bir duruşu var sahnede. Ancak o gösterişin bilinçlere kodladığı karakter imajından çok uzak.

Hani ‘Görüntü var, ses yok’ repliğindeki gibi içi kof bir file bekçisi değil Onur. Tam aksine ne kadar albenili, sükseli ise o kadar emekçi, o kadar hamal ve o kadar verimli. 6 pozisyon var ki avaz avaz onun ismini haykırıyor. Önce kifayetsiz Trabzonspor savunmasının arasından iğneden iplik geçirme inceliğiyle sıyrılıp burnunun dibine kadar sokulan Veysel’in öldürücü vuruşu yapmasını engelledi. Ardından Necati’nin çok müsait durumdaki dokunuşuna geçit vermedi. İlk yarıdaydı bunlar. İkinci 45 dakikada da tam 4 net pozisyoda rakibin hevesini kursağında bıraktı. Özetle Onur, yürekten oynayan, aklını yüreğine azık yapan, çabuk, sezgileri güçlü ve rakibin açısını iyi kapatan bir file bekçisi. Gün gece görülmemiş bir performans sergiledi. Maçın kahramanıydı vesselam.

ADRİAN MİERZEJEWSKİ: Ona dikkatli bakan gözlere biraz iç çektiriyor. Diyor ki insan “Ah biraz daha güç, kuvvet, dayanıklılık ve çabukluk yüklenmiş olsa şu bünye.” Çünkü top onun ayağında bir başka güzel. Top onun ayağında akıl ve hikmet sahibi bir varlığa dönüşüyor adeta. Nereye gideceğini, nasıl gideceğini ve hangi kıvamla gideceğini çok iyi biliyor. Uzun bir sürüşün ardından kaleci ile karşı karşıya kaldığı anda hafif vites düşürüp köşeye bıraktığı plase öyle uzaktan göründüğü kadar kolay bir işçilik değildi. Futbolun azıcık derin sularında yüzenler bu tür pozisyonların göründüğünden öte sıkıntılar taşıdığını bilir. En iyi de Hakan Şükür bilir!

PAULO HENRİQUE: Sadece yüzüyle muhatap olsanız çok seversiniz. Hep tebessüm halinde, tepeden tırnağa sempatik. Galiba Şenol Güneş tribünlerin gülme ihtiyacına cevap sadedinde Paul Henrique’yi sahaya sürüyor. Bir bakıyorsunuz heybetiyle ortalığı birbirine katarak kopmuş gidiyor. İşte gol geliyor dediğiniz anda ‘asla asla’ dercesinde uysal bir çocuk gibi topu rakibine hediye ediyor. Akıl oyunlarına ihtiyaç duyulan pozisyonlarda sürekli yapmaması gerekeni yapıyor. Gerçi hakkını yemeyelim. Üç düzgün pas verdi, üstelik biri uzundu!

Not: Biliyorsunuz ama ben yine de hatırlatayım. Trabzonspor Halil ve Adrian’ın golleriyle Eskişehirspor’u 2-0 mağlup etti. Maçın analizi mi? Onu siz yaparsınız zaten...

21 Aralık 2012, Cuma
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
yazarHakkinda.