KAPAT
Hüseyin Gülerce

h.gulerce@zaman.com.tr

POLİTİKA

Hayırlı olsun...

Erbakan ve Çiller, dün düzenledikleri ortak basın toplantısıyla erken seçim kararı aldıklarını açıkladılar.

RP Genel Başkanı, muhalefet partilerinin kısır çekişme ve sun'i gündem peşinde koşarak ülkede bir tedirginlik meydana getirdiklerini ve son iki ayda tırmanan bu tedirginliğin erken seçimi zaruri kıldığını ifade etmiştir. Erbakan, erken seçimin koalisyon protokolünün öngördüğü bir olay olduğunu da hatırlatmıştır.

DYP Genel Başkanı Çiller de, erken seçim kararının sebebini kendileri açısından izah ederken; RP–DYP Hükümeti'nin toplumsal bir uyum sağlamışken ortaya bir büyük tahrik çıktığını, insanlarımızın karşı karşıya getirilmek istendiğini, utanç verici bir muhalefet anlayışı ile "Laik cumhuriyet tehdit altında mı?" sorusunun gündeme getirildiğini söylemiştir. Çiller, "Bu durumda yapılacak tek şey halka gitmektir, onun sağduyusuna bir daha güvenmektir." demiştir.

Koalisyon ortakları; basın toplantısında bir erken seçimin kendilerini iktidara daha güçlü getireceğini ve daha fazla hizmet imkanı bulacaklarını söylerken, muhtemel bir seçim ittifakını da işaret etmişlerdir.

Erbakan'ın ifadelerinden, seçim ve uyum yasaları için adımlar atılacağını, yeni bir nüfus sayımı yerine seçmen kütüklerinin güncelleştirileceğini ve her iki partinin yetkili kurullarının diğer detaylar için hemen harekete geçeceğini anlıyoruz.

Bundan sonra ne olacaktır?

Muhalefet, bu hükümeti gensoruyla düşürüp yeni bir hükümet arayışları içerisinde iken, bir baskın seçim kararı ile karşı karşıyadır. Bu durum ANAP bünyesini nasıl etkileyecektir?

Erken seçim kararı Meclis'ten çıkar mı? Çiller bu soruya "Bizim milletvekillerimiz halktan kaçmazlar." diyerek cevap vermiştir.

Ayrıca başbakanlığın devri nasıl olacaktır? Gözler bugünden itibaren Çankaya'ya çevrilecektir.

Biz erken seçim kararını ilk savunan gazete olarak, atılan bu adım için hayırlı olsun diyoruz.

Bu kararla hiç olmazsa belirsizlik sona ermiştir. Darbe tansiyonu düşmüş, Meclis'in önüne bir hedef konmuştur.

Millî iradenin üstünlüğüne ve halkımızın sağduyusuna güvenmek gerekiyor...

* * *

Yaşanan krizde pay sahibi olmamaya özen gösteren gazeteniz ZAMAN, yaptığı sağduyu çağrıları ve çözüm teklifleri ile ülkemizin bir an önce normal şartlara kavuşmasını sağlamaya çalışmaktadır.

Okuyucularımız hatırlayacaklardır, siyasi tansiyonun yükselmeye başlamasıyla bundan iki ay kadar önce 12 Nisan Cumartesi günü, biz "Çözüm erken seçimde" manşetini atarak çıkış yolunu göstermeye çalışmıştık. 14 Nisan Pazartesi günü ise bu sütunda yazdığımız yazıda; "Çare var: Erken seçim" başlığı ile şu görüşü savunmuştuk:

"Ağırlaşan siyasi zeminde ve artan gerginlik ortamında kimse bu ülkeye hizmet edemez. Hükümet etmenin, siyaset yapmanın tadı kaçmıştır. Ortalık sütliman ve sanki hiçbir şey olmamış gibi davranmanın ne Sayın Erbakan'a, ne de Sayın Çiller'e bir şey kazandıracağını zannetmiyoruz. Milletvekillerimiz için zor bir karar da olsa çözüm erken seçimdedir."

Bu net ve kararlı tavrımızdan dolayı bize kızanların, tepki gösterenlerin bugün aynı noktaya gelmeleri elbet sevindiricidir.

ZAMAN, ülkemiz ve milletimiz adına doğru bildiği yolda yürümeye devam edecektir.

* * *

Ankara'da on gündür, ZAMAN'ın genç ve dinamik kadrosunun başarısı konuşuluyor. Gazetecilik mesleğinde doğru habere herkesten önce ulaşmak, diğer gazeteleri "atlatma" olarak adlandırılır. Ankara Haber Müdürümüz Tamer Korkmaz yönetimindeki Haber Merkezi ve Meclis Bürosu siyasetin nabzını sizler için tutuyor. Siyasi gelişmeleri sizlere ilk önce onlar ulaştırıyorlar. ZAMAN okuyucularının okuduğu haberler, birkaç gün sonra diğer gazetelerde yer alabiliyor.

İstihbarat Şefi Zekai Özçınar yönetimindeki politika muhabirlerimiz İnanç Uysal, Süleyman Kurt, Tahir Yurdusev, Ömer Şahin, Edip Ali Yavuz, Ayşe Pakdil ve Selim Kuvel ile Nuh Gönültaş'ın yönetimindeki Meclis ekibimiz Mustafa Çimen, Adnan Öksüz, Sadullah Özcan ve Selahattin Karakış başarımıza imza atan arkadaşlarımız.

Bu başarıda, Parlamento ekibimizden birkaç hafta önce ayrılarak İstanbul merkezimize Yazı İşleri Müdürü olarak katılan Ali Aslan Kılıç arkadaşımızın da büyük payı var. İstanbul ile Ankara arasında güçlenen koordinasyonun, yakında sayfa sayısı artacak ZAMAN'ı habercilik bakımından çok zenginleştireceğine inanıyoruz.

* * *

Bundan böyle inşaallah sizlere sürekli müjdelerimiz olacak.

İlk müjdemiz, yeni baskı makinemizin Ankara'da deneme baskılarına başlamasıdır. Önümüzdeki haftadan itibaren Ankara ve "Ankara taşrası" diye nitelediğimiz illerimizdeki okuyucularımız pırıl pırıl bir ZAMAN'la buluşacaklar...

2 Haziran 1997, Pazartesi
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
yazarHakkinda.