KAPAT
Hüseyin Gülerce

h.gulerce@zaman.com.tr

GÜNDEM

Zaman’ın tirajı neden önemli?

Gazetemiz bugünlerde yeni bir hamleye hazırlanıyor. Yaz döneminde düşen tirajımızı yeniden yükseltmek de bu hamlenin içinde.

Okuyucularımızla buluştuğumuz sohbet toplantılarında en çok “Zaman’ın tirajının yüksek olması neden önemli?” sorusu yöneltiliyor. Aslında soruyu soranlar cevabını bilseler de, abone kampanyası için ikna unsurları ve heyecan desteği istiyorlar. Daha önceleri Zaman’ın logosu altında “farklı gazete” yazıyordu. Kimi meslektaşlarımızda bu bir alınganlık sebebi oldu. Halbuki bu farklılık bir üstünlük, kibir ifadesi değildi. Medyamızın mevcut zihniyet, anlayış, bakış açısı dışında bir alternatif sunmak istiyorduk.

Zaman bir aile gazetesiydi. Kendi değerlerimizi yaşama ve yüceltme adına ilkeleri olduğu gibi, bu ülkedeki farklılıkları bir zenginlik olarak görüyor, diyalog ve hoşgörünün kürsüsü olmaya çalışıyordu. En önemlisi bu iki temeli inanarak savunan ve gazetesine sahip çıkan görülmedik bir okuyucu kitlesi vardı. Zaman, farklı fikirleri, yaşam tarzlarını savunan yazarlarıyla, öyle lafla değil, hâl diliyle “bu ülke hepimizin” diyen gazeteydi. Farklı gazetenin, farklı bir okuyucusu vardı.

Zaman, hiçbir gazeteye rakip değildir. Kendi çizgisini kendi belirliyor, kendi okuyucusunu kendi yetiştiriyor. Medyamızın bir bölümünün savurduğu insanımıza, arayış içindeki insanımıza bu gazete aynı zamanda uzanan bir eldir, tutunacak bir daldır. Onun için Zaman’da müstehcenliğe yer yoktur. Kör muhalefet yoktur. Eleştirinin yanında teklif vardır. İnsanların şahsiyetleriyle oynamak yoktur. İticilik yoktur. Kin, nefret, aşağılama yoktur; kucaklama, sevgi, barış vardır. Gazete mutfağından yazarlarına, Zaman’ın ilkesi; “başkalarını rencide etmeme hassasiyeti, sizin de rencide olmanızı önler” düsturudur. Zaman, Türkiye’nin ve dünyanın gerçeklerinin doğru okunmasını savunur. Onun için siyasi ve ideolojik yaklaşımlardan ısrarla kaçınmaya çalışır. Zaman, iktidarların yanında değil, Türkiye Cumhuriyeti hükümetlerinin başarılı olmasının, dolayısıyla toplumun refah ve mutluluğunun yanındadır.

Zaman’ın geldiği nokta itibarıyla çizgisinin isabetliliği görülmüştür. Bunun yanında, yönetici ve çalışanlarının mesleki başarıları ile basınımızın yüzakı olmuş bir gazetedir. Zaman, gazete gibi gazetedir. İşte böyle bir gazetenin, Türkiye’nin her sahadaki yeniden diriliş hamlesine omuz vermesi, yüksek tiraj rakamlarına erişmesiyle daha da güçlenecektir. Türkiye’nin en çok okunan gazetesi Zaman olursa eğer; bu ülkede sevgiyle kucaklama büyür.. her türlü provokasyona, tertibe rağmen insanımızın kenetlenmesi kuvvetlenir.. hoşgörü ve diyalog ümitlerimizi besleyen tatlı bir esinti olur.

Zaman’ın okuyucusundan özellikle bahsetmek isterim. Zaman okuyucusu nice insanla karşılaştım ki, aralarında doktor var, mühendis var, işadamı, öğretmen, esnaf var, bana “öğrenciliğimde ben de Zaman dağıttım, Zaman’a abone bulmak için çalıştım ve o günleri özlüyorum” diyorlar. Bunlar gönüllü insanlar. Türkiye’nin dirilmesi, yücelmesi, insani değerlerin bütün dünyayı kuşatması davasına yürekten inanmışlar.

Zaman’ın okuyucusunu anlamadan, onların fedakârlığı anlaşılmaz. Gazetesinin tirajı düşüyor diye sancılanan, huzuru kaçan, rahatsız olan, bunu kendine dert edinen kaç gazete okuyucusu vardır?

Zaman abone sistemi ile dağıtıldığı için tirajını göstermelik bulan, ileri geri laf edenlerin göremedikleri, anlayamadıkları, kendisini gazetenin asıl sahibi gören fedakâr okuyucu kitlesinin varlığıdır. Abartma, övünme bize yakışmaz. Ancak bir hakikati ifade etme adına söylemek mecburiyetindeyim ki, dünyada hiçbir gazetenin böyle bir okuyucusu yoktur. Dünyada hangi gazetenin okuyucusu, kendini gazetenin sahibi görür? Bir yanlış yaptığınızda, hata ettiğinizde bu gazetenin okuyucuları derhal “Zaman’a yakışmadı”, “Zaman’ın üslubu bu değil..” diyorlar.

Evet, Zaman’ın tirajı bir milyona doğru yükselmelidir. Hep birlikte yeniden yollara düşüyoruz. Çağa söyleyeceklerimiz var.

22 Eylül 2005, Perşembe
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
yazarHakkinda.