KAPAT
KAPAT
Haberler / KÜLTÜR / Adını Hobbit koydum: Gandalf’in yolu!..

Adını Hobbit koydum: Gandalf’in yolu!..

14 Aralık 2012, Cuma

Peter Jackson, Yüzüklerin Efendisi'nden dokuz yıl sonra, üç boyutlu çektiği 'Hobbit: Beklenmedik Yolculuk' ile yeniden Orta Dünya’ya gidiyor. Üç film olarak planlanan serinin ilkinde yönetmen, yer yer ‘zamana oynuyor'. Esas sorun ise ‘Hobbit'in verdiği ‘deja vu' hissi. Jackson’ın bir ‘Hobbit’ kitabından üç film çıkarma telaşı kendini hissettiriyor.

Haftanın filmleri WEB TV

Hangi film ne gişe yaptı?

Yıllar sonra bir kez daha Orta Dünya’ya yolculuk yapmak, uzun zamandır görmediğiniz eski bir dostun gelişine sevinmek gibi. Fakat bir süre sonra, inceden  bir temkin hali; belki birazcık şüphe… İster istemez bir terazi kuruluyor, eski yaşanmışlıklar ile şimdiki hal mukayeseye tutuluyor. İki ihtimal var; ‘Hiç değişmemişsin!’ ya da ‘Çok değişmişsin!’

    ‘Yüzüklerin Efendisi’ serisinin yönetmeni Peter Jackson’ın yeni filmi ‘Hobbit: Beklenmedik Yolculuk’ (The Hobbit: An Unexpected Journey) için birincisi geçerli: “Hiç değişmemişsin Orta Dünya!”. Yine ihtişamlı, epik, maceralı, sürükleyici, bol sürprizli ve bir o kadar tanıdık. ‘The Hobbit’in hikâyesi, Yüzüklerin Efendisi’nin öncesinde geçiyor. Hobbit köyünde kendi halinde yaşayan genç Bilbo Baggins, bir gün kapısında Gandalf’ı görür. Akşamında ise kayıp Erebor Krallığı’nın hayatta kalan son prensi Thorin liderliğinde 12 cüce eve gelir. Bu ziyaret, ‘beklenmedik bir yolculuk’un başlangıcı olur. Gandalf ve Thorin önderliğindeki 13 cüce, atayurtları Erebor’a yerleşen ejderha Smaug’dan vatanlarını geri almak için yollara düşer. Yolculuk, onları Goblinler ve Orklar’la dolu tehlikeli topraklara götürür.

     Peter Jackson, ‘Yüzüklerin Efendisi’ kitaplarını beyazperdeye taşıdığında fantastik sinemanın tarihi çoktan değişmişti. İngiliz dilbilimci John Ronald Reuel Tolkien’in hayalleri zorlayan Orta Dünya’sını sinemada gören fanatik okurları bile hayranlığını gizleyememişti. 2001-2003 arasında üç film olarak vizyona giren seri, fantastik sinemaya burun kıvıran Akademi üyelerini bile çaresiz bıraktı. Sonrasında bu türden çok film yapıldı fakat Jackson’ın harcı bir yiğit çıkmadı henüz.

     Yüzüklerin Efendisi gibi üç filmlik bir seri olacak ‘Hobbit’in ilkinde Gandalf ve genç Bilbo Baggins ön planda. ‘Hobbit’ de tıpkı Yüzüklerin Efendisi gibi oyunculukları üzerine söz söylenecek bir film değil. Malum, toplamda 17 Oscar kazanan Yüzüklerin Efendisi serisi, Ian McKellen dışında hiçbir oyuncuya adaylık dahi getirmedi. ‘Hobbit’, Orta Dünya’nın başka diyarlarına yol alıyor bu kez. Dolayısıyla teknik ve sanat yönetimine hayli ağır bir yük düşüyor. Başta Jackson olmak üzere film ekibi kendilerine hayran bıraktırıyor yine. Bununla birlikte, Tolkien’in Yüzüklerin Efendisi’nden önce yazdığı ‘Hobbit’, yüzük serisine göre aydınlık bir atmosferde geçiyor. Hatta ‘Hobbit’i çocuk kitabı olarak görenler bile var. Jackson’ın filmi de bu doğrultuda başlıyor, ancak ilerleyen bölümlerinde Orta Dünya’nın o karanlık atmosferi devreye giriyor.

    Ana hikâyeye hazırlık niteliğindeki ilk ‘Hobbit’te yer yer ‘zamana oynuyor’ Jackson. Bu bölümler, filme zarar veriyor. Esas sorun ise ‘Hobbit’in bıraktığı ‘Biz bu filmi görmüştük’, bir başka deyişle ‘deja vu’ hissi. Üç kitaplık Yüzüklerin Efendisi’ serisine birer film çeken Jackson’ın bir ‘Hobbit’ kitabından üç film çıkarma telaşı kendini hissettiriyor.

    İlginç bir şekilde, ‘Hobbit’in bu ‘tanıdık’ durumu, günümüz Türkiye’si ve özelde İstanbul’un şehircilik ve mimari yapısıyla benzer bir tablo ortaya koyuyor. Doğayla uyumlu, bulunduğu muhite yepyeni bir soluk getiren üç katlı bir villanın yanına, aynı ölçülerde yeni bir bina yapıldığını görmek gibi ‘The Hobbit’. Son dönemde çokça içimize çektiğimiz rant kokusunu hemen ayırt ediyoruz. Dolayısıyla; başta yönetmen olmak üzere, teknik ve sanat ekibine hayran bıraktıran, üç saate yaklaşan süresine rağmen sürükleyiciliğinden taviz vermeyen ‘The Hobbit’ten sonra şöyle bir cümle kalıyor: Bana deja vu’nun resmini çizebilir misin Gandalf?

HAFTANIN FİLMİ

HOBBIT: BEKLENMEDİK YOLCULUK

THE HOBBIT: AN UNEXPECTED JOURNEY

YÖNETMEN:PETER JACKSON

OYUNCULAR: MARTIN FREEMAN, IAN McKELLEN, RICHARD ARMITAGE CATE BLANCHETT


HAFTANIN FİLMLERİ

Geçmişin silinmeyen izleri

İtalyan oyuncu ve yönetmen Sergio Castellitto, 2004 yapımı ‘Don’t Move’dan (Non Ti Muovere) sonra Penelope Cruz ile bir kez daha buluşuyor. Saadet Işıl Aksoy’un da rol aldığı film, Bosna Savaşı sırasında yaşanan bir aşk öyküsü anlatıyor. Gemma ve oğlu Pietro, yıllar sonra Saraybosna’ya gider. Gemma, Pietro’nun babası ile burada tanışmış fakat onu savaş esnasında kaybetmiştir. Bir türlü çocuk sahibi olamayan ikili, kuşatma zamanında bir taşıyıcı anne bulurlar. Gemma, içinde suçluluk duygusu olduğu halde çocuğu Diego’nun kollarına bırakmıştır.

SEN DÜNYAYA GELMEDEN

TWICE BORN

YÖNETMEN

SERGIO CASTELLITTO

OYUNCULAR

PENELOPE CRUZ

EMILE HIRSCH

SAADET IŞIL AKSOY

***

Bir Biray Dalkıran komedisi

İlk filmi ‘Araf’ ve sonrasındaki ‘Cennet’ ile çıkış yapan yönetmen Biray Dalkıran’ın iki yıl önce ‘Cehennem’ ile başlayan düşüşü devam ediyor. Filmi ‘Bir Biray Dalkıran komedisi’ olarak tarif etmek bile yeterince açıklayıcı. Hacamat, kendisine borçlu olduğunu düşündüğü Çetin ve Süleyman’ı hamama götürerek, ‘hacamat’ işkence aleti ile tanıştırarak lâkabının nereden geldiğini açıklar. Kendilerini bu işe bulaştıran Onur’un ortalarda olmadığı bir anda Hacamat’ın tehdidi ile ölüm korkusu yaşayan Çetin ve Süleyman, borçlarını ödemek için Onur’un soygun yapma fikrine ‘evet’ derler.

BANA BİR SOYGUN YAZ

YÖNETMEN

BİRAY DALKIRAN

OYUNCULAR

HAKAN YILMAZ

ÇETİN ALTAY

UMUT OĞUZ

MEHMET USTA

***

Sade suya Tirakula

Sinemamızda son yıllarda artış gösteren sulu komediler tufanına katılan yeni bir film daha. Metin Koç ile Ulaş Zeybek’in yönettiği film, Drakula efsanesini Karadeniz’e uyarlama hevesinde. Bu sade suya tirit filmin içine Fatih Sultan Mehmet’i karıştırmaları da işin cabası! Drakula, taksi şoförü Laz Dursun’un bedenine girer, bedenine sahip olur fakat ruhuna sahip olamaz! Şivesi bile değişir; Dursun’u vampire dönüştürmek isterken Dursun’un bedeninde kendisi Lazlaşır. Adını bile doğru söyleyemez; kendine Tirakula demektedir. Dursun’un bedenindeyken Draku-la’nın başına gelmedik olay kalmaz.

LAZ VAMPİR TİRAKULA

YÖNETMEN

METİN KOÇ

ULAŞ ZEYBEK

OYUNCULAR

LEVENT SÜLÜN

WILMA ELLES

ALP KORKMAZ

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir