KAPAT
KAPAT
Haberler / KÜLTÜR / Her veda, bir ‘elveda’ ister

Her veda, bir ‘elveda’ ister

Her veda, bir ‘elveda’ ister
5 Nisan 2013, Cuma

Hayatın değeriyle ilgili filmlerin genellikle ölümcül hastalığa yakalanmış karakterler üzerinden ilerlemesi, kendi içinde bir yavanlığa da sebep oluyor.

İnsanoğlunun nezdinde ‘hayat’ın bizatihi kendisiyle değil de ölümle kıymet kazanması beşerî yanılgılarımızdan biri olsa gerek. Britanya sularından gecikmeli olarak gelen ‘Aşk Şimdi / Now is Good’ filmi, söz konusu yanılgıyı sermaye yaparak, benzerlerinden ayrılma fırsatını daha baştan elinin tersiyle itiyor.

    17 yaşındaki lösemi hastası Tessa’nın etrafında gelişiyor olaylar. Genç kız, hastalık önü alınamaz noktaya geldikten sonra hayatında daha önce yapamadıklarını listelemeye başlar. Bu tür filmlerin bir handikapı da bu ‘liste’ meselesi. Hayatın, ‘hemen şimdi’ yaşanacak şeylerle örülü olduğu fikrinden beslenen bu yaklaşım, ‘başka bir dünya’ fikrini zihinlerden çıkararak gündelik yaşamın dışına itiyor. Tessa, hayatta yapmayacağı şeyleri ölümün kapıyı çalmasıyla birlikte listesine alıyor. Bazıları yasa dışı olan listedeki başlıklardan ‘âşık olmak’ maddesiyle ilgileniyor film. Bunu yaparken, Tessa’nın yaşadıkları ile onun etrafında ölüme doğru yürüyen yakın çevresinin yaşadıklarını aynı çizgide ele alıyor.

    Tessa, sırf ölmeden önce tecrübe etmek için aşkı ararken hayat ona bir oyun oynayarak yan komşusunun oğlu Adam’ın kalbine düşürüyor aşkı. İnsanın ‘kurgu’ dünyasıyla hayatın doğallığı bir kez daha karşılaşıyor ve galip gelen yine hayat oluyor. Tıpkı hayat gibi senaryo da bize bir oyun oynuyor. Filmin başından itibaren, hastalığını bir koz olarak kullanan Tessa’yı, bencil ve umursamaz halleriyle görüyoruz. Bunun sebebi olarak, başta anne-babası ve yakın çevresinin duyarsızlığı gösteriliyor bize. O kadar ki, Tessa hastalığıyla mücadele ederken en yakın arkadaşı, babası ve annesinin tavırlarına sabretmek zorunda kalıyor. Oyuncu kadrosunun da başarısıyla inandırıcı bir kimya yakalanıyor bu konuda. Ancak sonlara doğru, Tessa’nın etrafındaki herkesin aslında kendi çapında bir ‘sabır taşı’ olduğu ve tüm sıkıntının ‘vedalaşmak’ noktasında kilitlendiği etkileyici bir dille anlatılıyor. ‘Aşk Şimdi’, tür filmlerinin hayatın değerine dair klasik yanılgısıyla yola çıkıp ‘liste’ yavanlığı ile meseleye yaklaşsa da finale doğru yakaladığı ve yaşattığı ‘duygular’ için izlenebilir. 

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir