KAPAT
KAPAT
Haberler / KÜLTÜR / ‘Tarihî roman’ Dolmabahçe Sarayı’nda konuşulacak

‘Tarihî roman’ Dolmabahçe Sarayı’nda konuşulacak

‘Tarihî roman’ Dolmabahçe Sarayı’nda konuşulacak
17 Ekim 2013, Perşembe

‘Tarih ne kadar romanlaştırılabilir? Roman ne kadar tarihleşebilir? Tarihî gerçekler ile edebî gerçeklik ne ölçüde örtüşür?

Tarihin alanı ile edebiyatın alanı en fazla hangi türde kesişir?’ Tüm bu soruların cevabı 7-8-9 Kasım günlerinde Dolmabahçe Sarayı Sanat Galerisi’nde düzenlenecek “Tarihi Roman ve Romanda Tarih” sempozyumunda edebiyat eleştirmenleri ile romancılar tarafından tartışılacak. ‘Semerkant’ ve ‘Arapların Gözünden Haçlı Seferleri’ kitaplarının yazarı Lübnanlı Amin Maalouf, Orhan Pamuk, Beşir Ayvazoğlu, Yavuz Bahadıroğlu, Prof. Dr. İskender Pala, Prof. Dr. İlber Ortaylı, Reha Çamuroğlu, Semih Gümüş gibi yurtiçinden ve yurtdışından daha pek çok ismin katılacağı programı Türkiye Yazarlar Birliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve TBMM Milli Saraylar, Müzecilik ve Tanıtım Başkanlığı düzenliyor. Sempozyum çerçevesinde iki sergi açılacak. İlki Kahramanlık Tabloları adını taşıyor. Sergide Dolmabahçe Sarayı ve Beylerbeyi Sarayı’nda bulunan kahramanlık tablolarının orijinalleri sergilenecek. İkincisi ise tarihi romanların sergilendiği bir kitap sergisi. Etkinlikler süresince Mustafa Sağyaşar konseri icra edilecek, tarihi filmlerle ilgili gösteriler düzenlenecek, tarihi film senaristleri ve film yapımcılarının da katıldığı atölye çalışmaları yapılacak, mehter müziği ve sanat müziği

konserleri icra edilecek. KÜLTÜR SANAT

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir