KAPAT
Haberler / LYS / 2013 LYS soru ve cevapları için tıklayın

Öğrenciler soruları kolay buldu

2013 LYS soru ve cevapları için tıklayın

- İSTANBUL
16 Haziran 2013, Pazar

Üniversiteye giriş sınavlarının ikinci basamağı olan Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS), dün yapılan Sosyal Bilimler oturumu ile başladı. Öğrencilere göre 90 soru yöneltilen sınavda, tarih ve coğrafya soruları geçen yıllara göre daha kolaydı. Adaylar, felsefe sorularında ise zorlandı. Bugün matematik ve yabancı dil oturumu yapılacak.

2013 LYS BİRİNCİ OTURUM SORU VE CEVAPLARI


TARİH SORU VE CEVAPLARI için tıklayın

COĞRAFYA SORU VE CEVAPLARI için tıklayın

FELSEFE SORU VE CEVAPLARI için tıklayın


Üniversiteye giriş sınavlarının ikinci basamağı olan Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) Sosyal Bilimler (LYS-4) oturumu ile dün başladı. Sınava yaklaşık 1 milyon aday girdi. Sınavın diğer oturumları bugün ve 22-23 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilecek. LYS bugün Matematik ve Yabancı Dil alanlarıyla devam edecek. Sınava girişte yine yoğun güvenlik önlemleri alındı. Öğrencilerin sınava girişte taktıkları kolye, bileklik, küpe ve saatin çıkartılması istendi. Sınav salonunda YGS ile uygulanmaya başlanan dijital saat görünümlü kameralarla sınav süresince kayıt yapıldı. Sınava geç kalan öğrenciler, koşarak sınav salonlarına yetişmeye çalıştı. Öğrenciler sınav için ter dökerken, aileler de okul önlerinde çocuklarının başarısı için dua etti. Öğrenciler Sosyal Bilimler alanındaki soruların Felsefe dışında kolay olduğunu söyledi. Eğitimciler ise Tarih sorularının önceki senelere göre daha kolay olduğunu, Coğrafya-2 testinin ise orta zorlukta olduğunu belirtti.

Adaylara 90 sorunun yöneltildiği sınavda, Tarih, Coğrafya-2 ve Felsefe testleri yer aldı. Tarih testinde 44 soru için 65 dakika, Coğrafya-2 testinde 14 soru için 20 dakika, Felsefe grubu ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi testinde 40 soru için 50 dakika süre verildi. Soruların değerlendirmesini yapan FEM Dershaneleri Rehberlik Uzmanı Faruk Ardıç, bu seneki Tarih sorularının lise müfredatına yayıldığını belirtti. Ardıç ayrıca, LYS’de İslam Tarihi, İlkçağ Medeniyetleri ve Tarih Bilimine Giriş konularından ilk kez soru geldiğine dikkat çekti. Sınavda en çok sorunun Osmanlı Tarihi’nden geldiğini hatırlatan Ardıç, “Genel itibarıyla öğrencilerin çok korktuğu Tarih sorularının zorluk derecesi orta derecede oldu. Daha önce hiç ful çıkmayan Tarih’ten bu sene ful yapan öğrenci sayısının çok olacağına inanıyoruz.” şeklinde konuştu.

Cografya’da uzun metin içeren ve yorum gerektiren soru olmadığını ifade eden Ardıç, şunları söyledi: “Sorular kısa ve kolay yorumlanabilir nitelikte idi. Coğrafya-2’de 5 soru YGS ayarında, diğer sorular LYS ayarındaydı. Felsefede, Mantık soruları işlem yapmayı gerektirmeyecek kadar kolaydı. Din Kültürü sorularından 4 tanesi bilgi, 4 tanesi de yorum ağırlıklıydı.”

Bir dakika ile sınava giremedi

İstanbul’da LYS’ye 1 dakika geç kalan öğrenci, salona alınmadı. Kendisinden sonra gelenlerin sınava alındığını iddia eden Çağla Doğan, yetkililerden şikâyetçi olduğunu söyledi. Hukuk Fakültesi yerine yanlışlıkla Siyasal’a gittiğini belirten Doğan, “Kolyemi, bilekliğimi çıkarttım. Kâğıdıma baktılar ve burasının olmadığını söylediler. Karşı binaya gönderdiler. Gittim ama almadılar. Halbuki gördüler karşı binada vakit kaybettiğimi. İki senedir hazırlanıyorum.” dedi. KÜBRA KARA İSTANBUL CİHAN

Yanlış giriş belgesini getirince alınmadı

Adana’da bir genç, Sosyal Bilimler Testi sınavına haftaya gireceği, Türkçe-Edebiyat sınav giriş belgesini getirince içeri alınmadı. Ömer Almaz (21), arkadaşlarının doğru giriş belgesini getirmesiyle sınava son anda girebildi. Heyecan ve endişe içinde caddeye çıkarak arkadaşlarını bekleyen Almaz, sınavın başlamasına 10 dakika kala doğru giriş belgesine kavuştu. Koşarak sınav salonuna giren Almaz, 3. kez sınava girdiğini ancak heyecandan yanlış belgeyi aldığını söyledi. ADANA İHA

Kemere bile el konuldu

Trakya Üniversitesi’nde sınava giren öğrencilerin kemerleri alındı. Uygulamalı Bilimler Fakültesi’nde sınava girecek öğrenciler polis tarafından kontrolden geçirildi. Pantolonlarında kemer olduğu görülen öğrencilerden bunları çıkarmaları istendi. Öğrenciler kemerlerini yakınlarına ya da bina girişinde bulunan bankların üzerine bırakarak içeri girebildi. Salon başkanlarının kemerlerin çıkarılmasına gerek olmadığını söylemesine rağmen arama yapan polis ekipleri, kemer yasağının güvenlik gerekçesiyle olduğunu ifade etti. EDİRNE DHA

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir