KAPAT
Mustafa Ünal

m.unal@zaman.com.tr

DÜNYA

Ankara bilmeceleri

Siyasete belirsizlikler egemen. Meclis başkanı ve cumhurbaşkanı seçimi ile yeni kabine soru işareti. Her biri iç içe girmiş durumda, bir diğerini yakından ilgilendiriyor. Gözler Başbakan Erdoğan'da. Son sözü o söyleyecek çünkü. İlk iş Meclis Başkanlığı... Eski Başkan Bülent Arınç, 'Bu kadar yeter' diyerek geri çekildi, aday değil. Yerine kimin geleceği konusunda ise epey mesafe alındı aslında.

Bugün AK Parti'nin MKYK ve grup toplantısı var. Erdoğan parti yöneticileri ve milletvekillerinin nabzını aldıktan sonra bir isim telaffuz edecek. Muhtemel adaylar az çok belli. İsimleri bir süredir dillerde dolaşıyordu. Hepsi de kamuoyunun aşinası olduğu siyasetçi. Başbakan önceki akşam MYK'yı topladı. İlk değerlendirmeler burada yapıldı. Dışarıya yansıyan bilgiler Köksal Toptan'ın şansının rakiplerine oranla daha yüksek olduğunu gösteriyor. Siyasete Süleyman Demirel'in yanında, DYP'de başlayan Toptan, Meclis Başkanlığı'nın en güçlü adayı...

Şüphesiz son anda bir değişiklik de mümkün. Malum, Türk siyaseti her zaman sürprizleri bünyesinde barındırır. Meclis Başkanlığı koltuğuna kimin oturacağı önemli; çünkü buradaki isimlendirme Çankaya sürecine ışık tutacak. Devletin zirve makamları olan başbakan, Meclis başkanı ve cumhurbaşkanının aynı profil ve aynı siyasi geleneğe sahip olması eleştiri konusuydu. Meclis Başkanlığı'na Köksal Toptan veya benzer profilde bir ismin oturması Abdullah Gül'ün cumhurbaşkanlığı adaylığının da büyük oranda önünü açacak. Meclis başkanının kim olacağının bu açıdan bakıldığında ciddi merak konusu olması doğal.

Seçim eskiden olduğu gibi günlere yayılmıyor. Yarın öğleden sonra başlayacak ve bitecek. Bütün turların, ara vermeksizin peş peşe yapılması planlanıyor. AK Parti'nin adayı ilk turda eğer 367 rakamını yakalayabilirse seçim diğer turlara gerek kalmadan da bitebilir. Bunun için muhalefetten 40 civarında oy alması yeterli. Meclis başkanı seçildikten sonra bir iki gün içinde Başkanlık Divanı teşekkül edecek ve ülkeyi değişik mecralara sürükleyen Çankaya süreci yeniden start alacak.

Siyasete cumhurbaşkanlığı seçiminin ateşi düştü. Şimdi cevabı aranan soru; Abdullah Gül'ün adaylığa devam edip etmeyeceği... AK Parti içinde farklı görüşte olanlar var. Yeni bir gerilime meydan vermemek için Gül'ün yerine daha düşük profilli bir aday isteyenlere rastlanıyor. Bu düşüncelerini parti toplantılarında da seslendirdikleri biliniyor. Ancak bu ağırlıklı eğilim değil. Partinin nabzı bir yana nihai kararı Erdoğan ve Gül birlikte verecek. Gül'ün düşüncesi adaylığını devam ettirmekten yana.

Sokağa her çıktığında önünü kesenlerin 'Sakın çekilme, yoksa oyumuzu da hakkımızı da helal etmeyiz' tazyikiyle karşılaşıyor. Meydanların ve sokağın taleplerine kayıtsız kalamayacağını daha önce de açıkça söylemişti. Hiç şüphesiz 22 Temmuz seçimleri yeni bir durum ortaya çıkardı. AK Parti'nin, yüzde 47 oy veren geniş kitlelere çekilmeyi izah etmesi zor. Bugün uzlaşma adına bir başka ismin aday olmasını isteyen muhalefet partilerinin yarın 'Gül korktu, aday olamadı' yönünde sert eleştiriler yönelteceğine de kuşku yok. Bundan da en büyük zararı AK Parti görecek. Cumhurbaşkanlığı seçimi sadece Türkiye'nin değil AK Parti'nin kaderini belirleyecek. O yüzden dikkatli davranmaya özen gösteren Başbakan Erdoğan kendisini bağlayacak hamlelerden kaçınıyor. Sürecin resmen başlamasını bekliyor. Erdoğan ve Gül zor kararın arifesinde.

Yeni kabine mi? Onun acelesi yok. Meclis başkanlığı ve cumhurbaşkanlığı seçimi çok daha öncelikli sorun...

8 Ağustos 2007, Çarşamba
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
yazarHakkinda.