KAPAT
Mustafa Ünal

m.unal@zaman.com.tr

GÜNDEM

Demokratikleşme

Bir süredir kulislerde konuşuluyordu. Ete kemiğe bürünmek üzere. Demokratikleşme paketi yolda. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, tatile girmeden Meclis’e gönderileceğini açıkladı. Meclis’in iki haftası var. 10 gün içinde pakete son şekli verilecek ve Meclis’e sevk edilecek.

Çözüm sürecinin parçası olarak seslendirildi. Terör örgütünün silahlı unsurları ülkeyi terk edecek, ardından bazı yasal düzenlemelerin yapılacağı diğer safhaya geçilecekti. Çekilme mayıs ayının ilk haftası başladı. Bir noktaya gelindi. Henüz son terörist ülke topraklarını terk etmedi.

Süreç sağlıklı ilerliyor. Ciddi bir kaza yaşanmadı. Yüreklerin ağza geldiği anlar oldu. Geçen hafta Hakkâri’de yüksek rütbeli komutanları taşıyan helikoptere dört el ateş açıldı. Bir mermi isabet etti. Bir kayba neden olmadı. Yoksa süreci tersyüz edecek olaya dönüşebilirdi. Gidişatı sabote etmek isteyenlerin varlığı sürpriz değil. Can sıkıcı başka gelişmeler de var. Terör örgütü, şehir ve gençlik yapılanması kapsamında Cizre’de ‘asayiş’ birimleri oluşturdu. O kişiler mahalle ve caddelerde lastik yaktı, yol kontrolü yaptı. Örgütün önemli ismi Murat Karayılan’ın ‘Öcalan serbest kalacak’ şeklindeki sözlerini de bu halkaya ekleyebiliriz.

Hükümet yetkilileri, defalarca ‘Öcalan’ın serbest kalmayacağını’ açıkladı. Buna rağmen tekrar tekrar seslendirilmesi manidar. Kimi olumsuzluklara rağmen süreç ilerliyor. Çekilme sonbahara kadar tamamlanacak. İkinci safhaya geçmek için son teröristin ülke topraklarından ayrılması beklenmeyecek. Şimdi olan o. Güven ortamı oluştu. BDP heyeti 7. kez İmralı’ya gitti. Başbakan Erdoğan, bugün akil insanlarla görüşecek. Aylar önce Türkiye’nin dört bir yanına dağılan akil insanlar izlenimlerini, görüş ve önerilerini rapora dönüştürdü ve Erdoğan’a sunacaklar. Raporlara yansıyan hava olumlu. Gidişattan herkes memnun.

Nasıl olmasın ki, kışkırtıcı iklime, bahar ve yaz aylarına ülke ‘terörsüz günler’ yaşıyor. Ne karakol baskını ne şehit cenazesi. Bu halin kalıcı olması herkesin ortak temennisi. İkinci aşama ‘demokratikleşme paketi’... İçeriğinde ne var? Kapsamı nedir? Ankara’da cevabı aranan soru bu. Henüz paketin son şekli verilmiş değil. Çalışmalar sürüyor. Son noktayı Erdoğan koyacak. Hükümet çevreleri çok dikkatli, son halini almadan konuşmaktan ısrarla kaçınıyor. Korkuları, değişiklik yaşanabileceği...

Hangi düzenlemelerin yer alacağını tahmin etmek zor değil. Paket, çözüm sürecinin bir parçası. Ancak içeriği çözümle sınırlı değil. Geniş alana yayılacak. Arınç, referansın 2012 AK Parti kongresinde açıklanan 62 maddelik 2023 ‘Vizyon Belgesi’ olduğunu söyledi. 62 maddenin tamamı değil elbette. Bir bölümü.

BDP’nin beklentisi çok fazla. Siyasi Partiler Kanunu’ndan yüzde 10’luk Türkiye barajına, KCK’lılardan tutuklu milletvekillerinin serbest bırakılmasına kadar. Meclis’e gelemeyen 8 milletvekilinden 5’i BDP’li. AK Parti’nin bütün bu beklentilere cevap vermesi mümkün değil. Pakette ne olacak? Yerel yönetimlerle ilgili düzenleme var. Sadece çözüm sürecinin değil, AB perspektifinin bir uzantısı bu. Doğrudan olmasa da anadilde eğitim için ‘ara formüllerin’ yer alması kuvvetle muhtemel. Darbe ve müdahalelerin gerekçesi TSK İç Hizmet Kanunu’nun 35. maddesi yeniden yazılacak. Siyasetin kadim sorunudur. Hep konuşuldu ancak adım atılamadı. Şimdi bir umut belirdi.

10 gün içinde Meclis’e gönderilecek paketin yasalaşması için sonbaharı beklemek gerekiyor. Hükümetin iradesi ortaya çıkacak. O açıdan önemli. Şüphesiz en iyi demokratikleşme paketlerle değil, zamanın ruhunu yansıtan yeni ve sivil anayasa ile olur. Keşke yapılabilse. Süre dolmak üzere. Pek umut yok. İyimser hava dağıldı.

Paketlerle de olsa demokratikleşme yolunda mesafe almak iyi...

26 Haziran 2013, Çarşamba
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
yazarHakkinda.