Mustafa Ünal

m.unal@zaman.com.tr

GÜNDEM Yazarlar Mustafa Ünal-Fas’ta şölen…

Fas’ta şölen…

Birkaç günlüğüne Fas’taydım. Başkentin bunaltıcı havasından uzaklaşmanın ve Türkiye’ye dışarıdan bakmanın faydası çok. Ankara’nın ruhu bir gölge gibi peşinizi bırakmasa da… Dört yıl öncesinden bir cümle kulaklarımda hâlâ. Davutoğlu dışişleri bakanıydı. Onunla gelmiştim. Arap Ligi Zirvesi toplanmıştı Rabat’ta. Beşşar Esed yani.

Davutoğlu’nun ‘Esed için geri sayım başladı’ cümlesi daha Fas yolunda zihnime düştü. Arşive baktım o gün yazının başlığı yapmışım. Bırakın yılı, ayı Esed’in siyasi ömrü için ‘haftalarla sınırlı’ yorumunu da yapmıştı Davutoğlu. Sonuç ortada. Esed yerinde. Davutoğlu bir basamak yukarı çıktı.

Şimdi niye mi Fas’tayım? Türkçe Olimpiyatları için. AKP iktidarı olimpiyat çocuklarına Türkiye’nin kapılarını kapattı. Salonları açmadı. Ve lakin olimpiyatlar sona ermiş değil. Aksine dünyanın dört bir yanına yayıldı. Kültür ve Dil Festivali adıyla. Geçen yıl Etiyopya’daki açılışı izlemiştim.  Bu yıl bahtıma Fas düştü.

Rabat’ın en büyük tiyatro salonundayız. İçerisi ağzına kadar dolu. Devletin de halkın da ilgisi olağanüstü. Fas Kültür Bakanı Muhammed Emin Sbihi ve STK’lardan sorumlu Bakan Habip Şubani salonda. İki bakan da açılışta konuştu. Net biçimde ‘Türk okullarından memnunuz, yanınızdayız’ mesajı verdiler. Programı alkışlarla, coşkuyla izlediler.

Salon çok renkli… Sadece öğrenciler değil rengarenk, Türkiye ve çevre ülkelerin yanı sıra, ta Amerika’dan gelenler konuklar var. İşadamı ve siyasetçi. Cezayir’den kalabalık bir gazeteci yazar grubuyla karşılaştık. Aralarında yayın yönetmenleri var. Biz de bir grup gazeteciyiz. İki üstad Ali Bulaç ve Reha Çamuroğlu aramızda.

Faslı sunucu sahneye çıkar çıkmaz salonu ayağa kaldırmayı başardı. Meğer Fas’ın şov yıldızıymış. Adı Raşid Allali. Seyahat boyunca bize rehberlik yapan Enes Çelik “Allali Fas’ın Beyaz’ı… Çok sevilen biri.” dedi. Allali’ye Türkiye’den sanatçı Ertuğrul Erkişi ile güzel Türkçesiyle Faslı bir öğrenci eşlik etti.    

15 ülkeden gelen öğrenciler performanslarını sergiledi. Azerbaycan’dan Kırgızistan’a, Amerika’dan Endonezya’ya kadar… Türkçe ve kendi dillerinde. Her biri birbirinden güzeldi. Hele Faslı öğrencinin okuduğu Kaside-i Bürde muhteşemdi. Ali Bulaç gezi boyunca “Böylesini dinlemedim. Kaydını alalım.” dedi.  

Bu arada bırakın biz Türkleri, Amerikalılar bile kendilerini sahneye attı. Manzara karşısında Reha Çamuroğlu “Bu şölen havası ve bu oyunlar Türk okullarına tepki gösterenlere en iyi cevap.” dedi. Şarkı, türkü ve folklor gösterileriyle yaklaşık üç saat sürdü program.

Akşam gala yemeği vardı. Massachusetts Eyaleti Parlamento Başkan Yardımcısı Pat Haddad’ın bir cümlesi dikkat çekiciydi: “İnanıyorum ki festivaldeki çocukların mesajı geleceğimizi inşa edecek.” Sadece o mu? Her mikrofonu alan şölene övgüler dizdi. Baktım herkes seneye aynı yerde tekrar buluşmak üzere randevulaştı.

Fas’ta Türk okulları ‘Muhammed Fatih’ adıyla 20 yıldır faaliyette. Başarısını kanıtlamış. Ne devletten ne de halktan en küçük itiraz yok. Yeni sezonda İngilizce eğitimi verecekmiş. Fas’ta geçerli dil Arapça ve Fransızca. Okulların Müdürü İbrahim Aktaş anlattı. Fas yönetimi ilk kez İngilizce eğitim veren bir okulu sistem içinde kabul etmiş. Fas’ın eğitim açılımını Türk okuluyla yapması anlamlı.

Kazablanka’ya gelip de dünyanın en büyük camii Hasan İki Camii’nde namaz kılmamak ve tabii o filmi hatırlamamak mümkün mü? İçeri girdim, piyano yerindeydi. ‘Bir daha çal Sam, eski günlerin hatırı için ‘Zaman geçtikçe’yi çal’ repliğini duyar gibi oldum. Anlayacağınız Fas sıradan bir ülke değil.

26 Nisan 2015, Pazar
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
yazarHakkinda.