EKONOMİ Yazarlar

Dul aylığından Bağ-Kur’a destek primi ödemesi

SSK emeklisi iken vefat etmiş eşinden dolayı SSK’dan 12 yıldan beri dul maaşı alan kadın 4 yıldan beri bir işyeri açıp vergi mükellefi olmuş. Bu kadın 4 yıl öncesinden itibaren Bağ-Kur’a sosyal güvenlik destek primi (SGDP) ödeyecek mi? Çünkü, Bağ-Kur Kanunu’nun ek.20 maddesinin 3. fıkrasında; “Diğer sosyal güvenlik kanunlarına göre yaşlılık ve malullük aylığı bağlananlardan, 24. maddenin (I) numaralı bendinde belirtilen kapsamda çalışmaya başlayanlar, .............. SGDP öderler.” ifadesi yer alıyor.

Bu kadın yaşlılık veya malullük aylığı almayıp sadece dul maaşı alıyor. Kanunun bu metninden sadece yaşlılık ve malullük maaşı alanlar yeniden çalışmaya başlarlarsa SGDP öderler anlamını çıkarabilir miyiz? Netice olarak bu kadın 4 yıl öncesinden itibaren destek primi ödeyecek mi? Ödeyecek ise geçmiş aylar için ödemediği primler için son çıkan yeniden yapılandırma kanunundan nasıl yaralanabilir? (Şükrü Sertbaş)

Konunun bir ayağını siz zaten açıklamışsınız; dul aylığı alanlar Bağ-Kur’un 24 üncü maddesi kapsamına girecek bir iş yaparlarsa (yani vergi mükellefi olurlarsa, anonim şirket kurucu ortağı ve yönetim kurulu üyesi ya da limitet şirket ortağı iseler) Bağ-Kur’a sosyal güvenlik destek primi ödemezler. Ancak, aynı madde (1479/madde 24) gereğince normal Bağ-Kur’lu gibi Bağ-Kur’a prim ödemek zorundadırlar. Dul-yetim aylığı alanların diğer Bağ-Kur’lulardan hiçbir farkı yoktur ve Bağ-Kur’a prim ödeyerek ileride Bağ-Kur’dan şartları tamamlayarak emekli de olurlar. Bu sebeple bahsettiğiniz hanım için halen devam eden 5458 sayılı kanun gereğince prim affı için haziran ayı sonuna kadar müracaat ederek borçlarını taksitlendiriniz.


Yaz tatiline denk gelen doğum izni

Öğretmen olan eşim ağustos ayında doğum yapacak, doğumdan önceki iznimiz yaz tatiline denk geliyor. Kanunda da diyor ki: ‘Doğum öncesinde 8 haftalık izin vardır; ancak doğuma 3 hafta kalıncaya kadar memur çalışabilir.’ Yaz tatilinde bile olsak doğum öncesi kullanmadığımız 5 haftalık süreyi doğum sonrasına eklettirebilir miyiz? (İbrahim Umut)

Sevk kağıdı ile gideceğiniz uzman hekim, “Doğumuna üç haftaya kala kadar çalışmasında sakınca yoktur” şeklinde bir görüş verirse, eşiniz doğumdan sonra kullanmadığı bu beş haftalık süreyi 8 haftaya ilave ettirebilir. Doğumdan önceki 8 haftalık sürenin bir kısmının yaz tatiline denk gelmesi buna engel değildir.


Okurlara cevaplar

H. Dinlemez: Bağ-Kur’lu iken başlattığınız SSK sigortasının Bağ-Kur bitinceye kadar olan kısmı geçersizdir ve burada SSK’ya ödenmiş primleri 5458 sayılı kanunun 16’ncı maddesi gereğince Bağ-Kur borcundan düşürtebilirsiniz. Bağ-Kur süreleriniz emeklilik aşamasında birleştirilir. Sigortalı olmadan önce askerlik yaptığınızdan mutlaka askerliğinizi borçlanın.

Mehmet Çetin: Memuriyetten (TC Emekli Sandığı’ndan) sonra SSK’ya 42 ay (1260 gün) prim ödeyerek SSK’dan emekli olursunuz; ama 20 aylık askerlik borçlanması (askerlik borçlanması ile 1981-1983 yıllarını satın aldığınızdan) son 42 aydan sayılmaz.

Meryem Kara: 1999 yılında çıkan 4447 sayılı kanun gereğince yetim aylığı aldığınız TC Emekli Sandığı’nın karnesini değil dul aylığı aldığınız Bağ-Kur’un sağlık karnesini kullanmanız gerekirdi; ama siz zamanında durumu yazı ile bildirdiğiniz ve (sebepsiz zenginleşmede) iyi niyetli olduğunuzdan size çıkarılan borcun iptali için idari yargıda dava açın.

M. Akif Akbaş: Annenizin 1080 günü varsa yeniden isteğe bağlı sigortalı olabilir, aksi halde yeni kanunu yani 2007 yılını beklemelidir.

Ahmet Erim: Askerlik borçlanması sadece sosyal güvenlik başlama tarihini borçlanılan süre kadar geriye getirir. Yoksa (yedeksubaylık hariç) askere gidiş tarihi sosyal güvenlik başlangıcı sayılmaz.

Türkan Turanoğlu: Bulgaristan’da geçen çalışmaları şu an yurtdışı borçlanması ile hizmetinize saydırma imkanı yok.

Fatma Arslan: Yeni Sosyal Güvenlik Kanunu siz ve sizin gibi 1.1.2007’den önce işe girenlerin emeklilik şartlarını değiştirmiyor. Gönderdiğiniz bilgilere göre, Bağ-Kur süreniz dahil 3600 günü 2013 yılında tamamlayacağınızdan SSK’dan 58 yaşından önce emekli olamazsınız.

İnanç İktueren: Bir işe girip (memur olarak) çalıştığınızdan SSK’dan yetim aylığı alma hakkınız yok. Bir an önce durumu SSK’ya bildirin.

Şeyma Şentürk: Özel sektör röntgen çalışanlarına fiili hizmet zammı veya ilave sigortalılık süresi 2007 yılında verilecek olup şimdiki veya daha eski süreleriniz için yapacak bir işlem yok.


Adres: Fevzi Çakmak Mah. Ahmet Taner Kışlalı Caddesi No: 6 PK: 34194 ahçelievler/İstanbul
Fax: (0212) 454 14 94 e-posta: [email protected]
3 Haziran 2006, Cumartesi
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
yazarHakkinda.