KAPAT

EKONOMİ

Emeklilik yaşının düzeltilmesinde kanun değişti

Önce 1987 yılında rahmetli Turgut Özal tarafından emeklilik için prim ödeme süresi ile belli bir sigortalılık süresinin yanı sıra belirli bir yaşı bekleme şartı getirilmiş ama daha sonra 1992 yılında Süleyman Demirel tarafından kaldırtılmıştı.

En son Yaşar Okuyan'ın Çalışma bakanı olduğu sürelerde 25.08.1999 günü TBMM'de kabul edilen ve 08.09.1999 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan 4447 sayılı kanun ile 1999 yılından beri emeklilikte yaş şartının yeniden getirilmesinden sonra nüfusta kayıtlı doğum tarihlerinin düzeltilmesi yoğunluk kazanmıştı.

Sigortalılar önce Asliye Hukuk Mahkemelerine gidip doğum tarihlerini geriye aldırıyor ve yaşlarını büyüterek SSK'ya emeklilik için müracaat ediyorlar ve SSK da bunu reddedince İş Mahkemelerinde dava açıyorlardı.

1999 yılına kadar yargı mercii olan Asliye Hukuk Mahkemelerinin verdiği yaş tashihleri konusunda İş Mahkemeleri ve İş Mahkemelerinin bir üst mercii olan Yargıtay 10 ve 21. Hukuk Daireleri "Düzeltilmiş (tashih edilmiş) doğum tarihleri geçerlidir" şeklinde karar veriyorlardı.

Ancak 4447 ve 4759 sayılı kanunlardan sonra Yargıtay'ın ilgili daireleri farklı kararlar vermeye başladılar.

Yargıda zıt kararlar

İş Mahkemelerinde görülen SSK ile ilgili davaların temyiz mercii olan Yargıtay 10. Hukuk ve 21. Hukuk daireleri, 2000 yılından itibaren taban tabana zıt kararlar vermeye başladılar. 10. Hukuk Dairesi, 'Bir mahkemenin (asliye hukuk) verdiği karar nasıl idareleri bağlıyorsa yargıyı da bağlamalı' diyerek düzeltilmiş yaş kayıtlarına göre yerel mahkemelerin sigortalı lehine verdiği kararları onarken, yerel mahkemenin reddettiklerini de bozma kararı alıyordu.

21. Hukuk Dairesi ise diğer dairenin tersine kararlarla düzeltilmiş yaş kayıtlarına itibar etmeyerek yerel mahkemelerce sigortalı lehine karar verilmiş ise bozuyor ama sigortalı aleyhine karar verilmiş ise onuyordu.

Velhasıl şanslı bir doğum tarihini düzelttirmiş SSK'lı iseniz mahkeme kararınız 10. Daire'ye düşerse emekli oluyor ama 21. Daire'ye düşerse emekli olamıyordunuz. Şimdi ise olaya TBMM dolayısıyla da hükümet el attı ve 06.07.2004 günkü Resmi Gazete'de yayımlanan 5198 sayılı kanun ile 506 sayılı kanunun 120. maddesine aşağıdaki fıkrayı ekledi.

"İş kazalarıyla meslek hastalıkları, malüllük, yaşlılık ve ölüm sigortasından gelir ve aylık tahsisleri ile sermaye değerinin hesabında, iş kazasının olduğu veya meslek hastalığının hekim raporuyla ilk defa tespit edildiği veya sigortalıların yürürlükten kaldırılmış 5417 ve 6900 sayılı kanunlara veya 506 sayılı kanun ile diğer sosyal güvenlik kurumlarına tabi olarak ilk defa çalışmaya başladığı tarihten sonraki yaş tashihleri dikkate alınmaz."

Bu değişiklikten sonra artık işe giriş tarihinden sonra yapılmış olan bütün yaş düzeltme kararları SSK'dan emeklilik için geçersiz hale gelmiştir.

İsteğe bağlı sigorta primleri düştü

Yukarıda bahsi geçen ve 24.06.2004 günü TBMM'de kabul edilip 06.07.2004 günü Resmi Gazete'de yayımlanan 5198 sayılı kanun ile gerek isteğe bağlı primleri ile gerekse işverenlerin ödeyecekleri prim miktarları düşürülmüştür. Buna göre;

5198 sayılı kanun ile 506 sayılı kanunun 85 ve 86'ncı maddelerindeki % 30 oranı % 25'e düşürüldü ve uygulama temmuz ayından itibaren geçerli. Ayrıca, daha önce Şahin Şen tarafından haber olarak verildiği gibi 01.07.2004 gününden geçerli olmak üzere SSK'nın sanal asgari ücreti olarak bilinen sigorta primine esas kazanç (SPEK) ile asgari eşitlendi ve SSK'da temmuz ayından itibaren alt sınır asgari ücret gibi 444.150.000 TL olup üst sınır ise bu rakamın 6,5 (altıbuçuk) katıdır.

Bu durumda isteğe bağlı sigortalılar ile topluluk sigortası mensuplarının aylık prim ödemelerindeki alt sınır 167 milyon liradan 111 milyon liraya indi.

10 Temmuz 2004, Cumartesi
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
yazarHakkinda.