KAPAT
Özcan Pehlivanoğlu

o.pehlivanoglu@zaman.com.tr

SPOR

Kırmak kolay, ama...

Denizlisporlu Güven Kocabal'ın ayağının kırılması hepimizi kahretti. Kırmak kolaydır, ama düzeltmek zordur.

İnşallah kolay tedavi edilebilecek bir kırıktır ve Güven Kocabal sağlıklı bir şekilde, kısa süre içinde sahalara döner. Ayak kırılması, bir futbolcunun başına gelebilecek en talihsiz olay ve sakatlıktır. Ekmek parasını futboldan kazananlar için ayaklar daima sigortalanması gereken bir uzuvdur. Bu sigorta manen ve madden değişik şekillerde sağlanır. Dua, böyle bir ağır sakatlıktan futbolcuyu koruyan en büyük manevi güçtür. Maddi sigortanın aktörlerinden biri de hakemdir. Hakem sahada kuralları uygulayarak oyuncuları sakatlıktan korur. Bu görevi de eksiksiz yapmak zorundadır. Futbol sert bir oyundur. Hatta bazıları futbol için “erkek oyunudur” tanımını kullanır. Ancak erkekliğin içinde herhalde ayak kırmak yazmıyor. Hakemlerimiz, oyun kurallarını yorumlamakta büyük sıkıntı içindeler. Bu sebeple oyunlar zaman zaman sertleşiyor ve sakatlıklar için zemin oluşuyor. Hakemlerin; futbol anlayışları ve kural yorum kapasiteleri bu kadar. Bunu kabullenmek tabii ki sorunu çözmüyor. Hakemlerimiz sert ve bunun sonucunda sakatlayıcı futbolu mutlaka kendilerini zorlayarak ve geliştirerek önlemelidirler. Başlarına gelecek olanı önceden sezinlemek ve buna göre tedbir almak zorundadırlar. Yerinde ve zamanında uygulayacakları sarı ve kırmızı kart gibi disiplin cezaları da ağır sakatlıkları önleyecektir.

Güven Kocabal'ın ayağının kırılmasına Vestel'li Yılmaz ve hakem Cüneyt Çakır da üzgündür. Bu hafta böyle sakatlayıcı hareket yapıp kart görmeyen oyuncu ve yorum yanlışına düşen hakemimiz maalesef çok oldu. Bunların adlarını vermek hedef göstermek olur diye düşünüyorum. İnşallah Güven Kocabal'ın yaşadığı herkes için ders olur.

18 Ekim 2005, Salı
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
yazarHakkinda.