KAPAT
Okay Karacan

o.karacan@zaman.com.tr

SPOR

Üç adam

Rivayet o ki İngiliz teknik adam Gordon Milne savunmanın solunda oynayan Kadir Akbulut’u bir gün kenara çekip “Kadir, içeri isabetli orta yapacağım diye ayağındaki topu kullanamıyorsun, son çizgiye indiğinde içeri hiç bakmadan orta yap Metin, Ali, Feyyaz o topu bulur kafayı vururlar, illa ki isabetli atacağım kaygısına da düşme, bol bol orta yap.” demiş.

Gerçekten de o yılların Beşiktaş’ı Rıza ve Kadir’in müthiş ortalarına Metin-Ali-Feyyaz üçlüsünün attığı gollerle farklılaşıyordu. Bu üç adam Beşiktaş için üç forvet, üç santrfor, üç kanat adamı demekti.

İnönü’de ya da deplasmanda 9 adam gücündeydi.

Kanat oyuncularının teknik olmasa bile dinamik karakterleri öndeki üç adamı onlarca pozisyona sokardı.

Sow, Kuyt, Webo gibi üç forvet ve kanat özellikleri bakımından zengin oyuncunun 9 adam gücünde olduğu Fenerbahçe, Caner ve Gönül gibi iki teknik ve akıllı hücumcu bek kullanıyor olmasıyla akla hep o hikâyeyi getiriyor.

Dün orta sahası Mehmet Topal’ı arayan Baroni ile ilerlemeyen Fenerbahçe sadece iki kanattan bol bol orta üretebilseydi hikâye bambaşka olamaz mıydı?

Sanırım iki derbi arasındaki Antalya maçında konsantrasyon sorunu Fenerbahçe’nin en büyük dezavantajıydı.

Araya 15 gün girince “şu dakikada böyle oldu, şu devrede bu kadar şut atıldı, hakem avantajları oynatmadı”  hikâyeleri dışında maç makalesi yazmak ne kadar zorsa, 15 gün ara verince lige konsantre olmak da o kadar zor olsa gerek.

Maç yazısı yazmak neden zor?

Çünkü gerçekçi bir tespit yapmak, vicdani iki çift söz etmek için temel bir espri arıyorsunuz.

Bulamayınca zor oluyor haliyle!..

İlk 8 dakika skoru 3-0 yapabilecekken aşırı kendine güven, belki de laubalilik yüzünden tek golde kalan Fenerbahçe’nin konsantrasyon sorunu olduğu varsayımıyla hareket edelim.

Antalyaspor Mehmet Sedef’in malum kalp rahatsızlığı nedeniyle moralsiz, Sedef’in yokluğuna bağlı savunması fevkalade dengesizdi. Fenerbahçe Gökhan Gönül ile sol kanadı ilk 8 dakikada 3 kez etkili kullanıp sadece tek gol çıkarabilince Antalyaspor’un maçın başında rakibin dev kadrosu karşısında peşinen teslim olmuş duyguları uyanmaya başladı.

Muazzam alternatifli kadroya karşı tüm rakipleri gıpta ile bakarken Antalyaspor farklı düşünmemişti. Çekilip bekleyecek, hızlı çıkıp atacaklardı.

Tek planlarını oyun içinde bölüm bölüm uygulayıp galibiyete bile yaklaştılar.

Fenerbahçe dün orta sahası üretemeyip, konsantrasyonu yerlerde olunca ister istemez yıllar öncesinin Beşiktaş’ını hatırlattı.

Ne yani Sow, Webo, Kuyt hadi bir de Alves ile Egemen varken kanatlardan atılan her üç toptan biri gol olmaz mı?

Neyse ki Fenerbahçe’nin son dakika şansı yine yanındaydı da kâbus görmeden döndü İstanbul’a..

25 Kasım 2013, Pazartesi
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
yazarHakkinda.