KAPAT
KAPAT
Haberler / OTOMOBİL / Türkiye pazarının en gözde araçlarını sizler için derledik

Türkiye pazarının en gözde araçlarını sizler için derledik

Türkiye pazarının en gözde araçlarını sizler için derledik
2 Ekim 2012, Salı

Ülkemizde otomobil satın alırken ödediğimiz ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) ve kullanırken ödediğimiz MTV (Motorlu Taşıtlar Vergisi), araç motorunun silindir hacmine göre alınıyor. Aracın fiyatının üzerine 1.6 litreye kadarki araçlarda yüzde 40, 1.6 litre ile 2.0 litre arası araçlarda yüzde 80, 2.0 litre üstü araçlarda ise yüzde 130 ÖTV ekleniyor.

HANGİ OTOMOBİLİ NEDEN SEÇMELİYİZ? (FOTO GALERİ)

Daha sonra yüzde 18 KDV ilave edilerek verginin de vergisi alınıyor ve aracın satış fiyatı belirleniyor. Araç kullanırken ise 1.6 litre bir otomobilin yıllık vergisi 768 TL iken, 2.0 litre hacimli bir otomobilin vergisi 2129 TL. Hâl böyle olunca tüketiciler de daha az vergi ödemek için silindir hacmi 1.6 litre altındaki araçlara yöneliyor. Son gelen zamlarla akaryakıt fiyatlarında da dünyanın en pahalı ülkelerine fark attığımız bir diğer gerçek.

Plansız kentleşme, iyi yönetilemeyen trafik, bilinçsiz şoförlerin açgözlülüğü bir araya geldiğinde büyük şehirlerde otomatik araçlar sürücüye büyük bir rahatlık sağlıyor. Tüm bu sebepler bir araya geldiğinde ülkemizin en gözde otomobili, motoru 1.6 litreden küçük, dizel ve otomatik araçlar oluyor.

Tüketicilerin bu yöndeki talebi o kadar yüksek ki diğer ülkelerin konuyla ilgili gazetecilerinden tutun, yurtdışında görüştüğümüz sektörün temsilcilerine kadar herkes Türkiye dediğimizde "1.6, dizel, otomatik!" diyerek espri yapıyorlar. Biz de sizler için Türkiye pazarının en gözde araçlarını bir araya getirdik. Tercih sizin demek isterdik ama tercihi sizler için yüksek vergileri uygulayanlar yapıyor. Size de seçermiş gibi yapmak kalıyor.

HANGİ OTOMOBİLİ NEDEN SEÇMELİYİZ? (FOTO GALERİ)

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir