KAPAT
KAPAT
Haberler / PAZAR / 'Ben kimyagerim' dedi kendi krem markasını üretti

'Ben kimyagerim' dedi kendi krem markasını üretti

'Ben kimyagerim' dedi kendi krem markasını üretti
11 Temmuz 2010, Pazar

Kudret Livaoğlu, evli, 3 çocuk annesi ve yüksek kimya mühendisi. Zararlı kimyasallar üzerine bir kitabı var. Bir yandan da 'Naturalife' adlı bir dergide kimyasalların zararları üzerine köşe yazıyor.

O aynı zamanda krem uzmanı. Kendi kremini, deodorantını üretmek için evinin mutfağında başladığı deneyleri fabrikada sonlandırdı. Şimdi formülleriyle, tasarımıyla, ismiyle her şeyi kendine ait bir kozmetik firması var: "Naturalive Beatuy"

Yüksek kimya mühendisi Kudret Livaoğlu, herkesin aklına gelmeyecek bir hayal için 2006'dan beri çalışıyor. Üzerinde beyaz bir önlük, önünde ölçek, tartı, birbirinden farklı yağlar, bir elinde de beher... Kendi imkânlarıyla kurduğu laboratuvarında, dâhi bir kimyagerin dünyasını canlandırıyor adeta... Kozmetik ürünlerini kendi üretmeye çalışıyor.

1998'de Yıldız Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği'nden mezun olmuş Kudret Hanım. Çoğu kimyager iyi bir iş yerine alınmayı beklerken o kendi işini kurmaya karar vermiş. Sormamak olmaz şimdi: "Neden bir insan kendi kullandığı kremi üretmeye kalkışır?""Amacım ne ticaret ne para kazanmak. Sadece 'Mesleğimin hakkını nasıl veririm?' diye düşünüyordum." diyor ve ekliyor: "Bir süre zirai ilaç üretimi yapan bir firmada çalıştım. Tabii bir yandan da yüksek lisansımı tamamladım. Fakat örtüm her yerde önüme bir problem gibi konuldu. Dayanamadım işi de akademik hayatımı da bir kenara bıraktım."

Çalışmayı seven biri, her şeyden vazgeçecek değil ya... Livaoğlu da elini ayağını tamamıyla çekmiyor dirsek çürüttüğü mesleğinden. Uzun çalışmalar sonrasında kaleme aldığı 'Zararlı Kimyasallardan Korunma Yöntemleriyle Sağlıklı Hayat' adlı kitabını çıkarıyor. Böylece karar veriyor, zararlı hiçbir kimyasalın olmadığı kozmetik ürünlerini üretmeye.

Bunun için okumadığı kitap, yapmadığı araştırma, evinin mutfağında denemediği formül kalmıyor. Nihayetinde beklediği gün kapıda. Hayat arkadaşından formüllerine onay çıkınca, 'oldu bu iş' diyor ve fabrikanın yolunu tutuyor. Lakin bir sorun var: Yeterli teçhizat olmadığı için hiçbir fabrika Kudret Hanım'ın ürünlerini üretime yanaşmıyor.

Bütün bu engeller genç kimyagerin hevesini kırsa da yine de vazgeçmeyi hiç düşünmüyor. "Sabrın sonu selamettir." diye boşa dememişler. Nihayetinde 2009'un Temmuz ayında kremlerin üretilebileceği bir fabrika bulunuyor. Böylece üretime başlanıyor. İlk etapta 3 bin adet Türkiye'nin ilk alüminyumsuz doğal stiki üretiliyor. Firma bu rakamı az bulsa da yapacak bir şey yok. "Sonunun ne olacağı belli olmayan bir iş için, o kadar çok miktarda üretim yapamazdım." diyor Kudret Hanım.

Kırışıklığı önleyen krem üretecek

Deneyler, fabrika her şey tamam; fakat logo, patent, bakanlık izni, isim gibi prosedürler eksik. Kudret Hanım, bunların da üstesinden geliyor. Üretime başlamadan önce bakanlık iznini ardından logo, marka adı gibi ayrıntıların resmileşmesi için uğraşıyor. Ürünlerin özelliğini anlatan bir de isim belirliyor: "Naturalive Beauty". Babadan kalma bir dükkânı da firmanın merkezi olarak ilan ediyor. Son olarak ürün ambalajlarının tasarımını yapıyor ve matbaaya veriyor.

Geriye tek bir sorun kalıyor: Pazarlama. Ürünlerin satışı ve tanıtımı için 'www.naturalive.com' adında bir site kuruyor. Fakat Kudret Hanım'ın internetten satışı daimi hedefi değil. "Hele bir kâr etmeye başlayalım, gerçek bir ticaret ağı tabii ki oluşturacağız. Ama zamanı gelince." diyor.

Kudret Hanım'ın çalışmaları bu kadar değil. O çoktan hanımların çantasının vazgeçilmezi olacak kırışıklık kreminin formülleri üzerine çalışmaya başlamış. Diş macunu ve parfüm de denemek istediği ürünler arasında. Ne diyelim: Allah ilmine kuvvet cebine bereket versin... s.senturk@zaman.com.tr

***

10 bin lira eşimden 10 bin lira abimden aldım

Bu devirde hiçbir şey parasız olmaz. Bu yüzden 'Kaynağınız nereden?' diye soruyoruz Kudret Hanım'a. "Sağ olsun 10 bin lira eşim, 10 bin lira da abim verdi. Tabii arada harcadıklarımı saymıyorum. Daha sonra da bayağı yedik cepten. Teknik hamlelerle 1 yıl kadar bir süreyi tamamladık. Şimdi iş kendi kendini döndürüyor." diyor.

Çocuklarım deney yaparken hep yanımda

Kudret Hanım'ın çocuklarıyla olan ilişkisi de anneleri kıskandıracak cinsten. Ayşe Beyza, Sena ve Zeynep Nur adında üç çocuğu var. Hem kitap çalışmasında hem de deneyler esnasında onlar hep yanındaymış. Bir taraftan formülleriyle uğraşırken bir yandan da ufaklıkların ödevlerine yardımcı olmuş.

Dudak ve cilt kremi, şampuan...

Kudret Livaoğlu'nun evinin mutfağında üretmeye başladığı stik, dudak kremi, cilt kremi, şampuan ve pişik kreminin hiçbiri zararlı kimyasallar içermiyor. Soft bir kokunun olduğu ürünleri erkekler de kullanabiliyor. Etkisi 3 gün süren stik, benzerlerinin aksine ter gözeneklerini tıkamıyor, doğal terleme fonksiyonlarını olumsuz etkilemiyor. Özünde zeytinyağı, jojoba ve badem yağı olan kremlerse, cildin besin ihtiyacını karşılayarak kurumanın sebep olduğu kırışıklıkları önlüyor.

Anahtar Kelime: 15
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir