KAPAT
KAPAT
Haberler / PAZAR / Bu çocuklar hayata bir sıfır önde başlıyor

Bu çocuklar hayata bir sıfır önde başlıyor

Bu çocuklar hayata bir sıfır önde başlıyor
11 Nisan 2010, Pazar

Bir yıldır hizmet veren Fetih Çocuk Akademisi'nde 4–6 yaş arası çocuklar bilgisayar, müzik, drama gibi derslerin yanında, Rusça ve İngilizce de öğreniyor. Akademi, bahçesinde atlıkarınca ve tren olan ilk anaokulu!

Bembeyaz koridorlarda ilerlerken sınıflardan gelen İngilizce şarkı seslerine, diğer bir sınıfta Rusça öğrenen miniklerin seslerinin karıştığı bir yer Fetih Çocuk Akademisi. 4–6 yaş arası çocuklara okulöncesi eğitim veren kurum klasik anaokullarından çok farklı. Çocuklar, drama, müzik, jimnastik, bilgisayarın yanında, Rusça ve İngilizce dersleri de alıyor. Hem de yabancı hocalardan! Dört saati yabancı, dört saati de Türk öğretmenden olmak üzere haftada 8 saat İngilizce dersi görüyor minikler. İngilizceyi anlıyoruz ama ikinci dilin neden Rusça olduğunu merak ediyoruz. Okulun müdürü İrfan Kaya bunu şöyle açıklıyor: "İkinci yabancı dil seçiminde Almanca, Çince, Rusça ve İspanyolca arasında kararsız kaldık. Çocukların ileride ticaretle uğraşma ihtimallerini düşünerek, Türkiye'nin ticari ilişkilerini de göz önünde bulundurduk ve Çince ile Rusça arasında kaldık. Çince çocuklara zor geleceği için Rusçada karar kıldık." Tabii yabancı dil eğitimi çocuklara kendi seviyelerine göre gayet eğlenceli bir şekilde öğretiliyor. Her sınıfta olan akıllı tahtalarda çocuk şarkılarını eğlenceli görüntüler eşliğinde izleyen çocuklar, bir yandan da öğretmenleriyle birlikte şarkıya eşlik ederek İngilizceye ilk adımlarını atmış oluyorlar. Eğlenirken dil öğrenen çocuklar hallerinden gayet memnun görünüyor.

150 öğrencinin bulunduğu okulda 25 tane öğretmen var. Yani her öğretmene altı öğrenci düşüyor. Ayrıca tüm sınıflarda internet bağlantısı mevcut. Öğretmen herhangi bir konu anlatırken internetten hemen onun görsellerine de ulaşabiliyor. Ayrıca okul müdürü İrfan Kaya, kendisi de dâhil tüm öğretmenlerin çocukların İngilizce eğitimine takviye olsun diye İngilizce dersleri aldığını söylüyor. Okulun aktiviteleri branş dersleriyle de sınırlı değil. Bütün öğrenciler müzik dersinde org çalmayı öğreniyor. Ayrıca okulun yüzme, ritim, satranç ve karate kulüpleri de var. Her kulübün bir günü oluyor ve katılan öğrenciler okul çıkışlarında kulüp faaliyetlerine devam ediyor.

Her dersin özel bir sınıfı var

İsmi gibi akademik bir eğitim veren Fetih Çocuk Akademisi'nde her dersin kendine özel bir sınıfı var. Bilgisayar, halk oyunu, drama, jimnastik ve müzik derslerinin hepsini branş öğretmeni kendi sınıfında veriyor. Bu sınıflarda eşyalar da çocukların dünyasına göre tasarlanmış. "Çocuklar hep hareket halinde, sürekli bir sınıf içerisinde kalmıyorlar." diyen İrfan Kaya bunun avantajını şöyle açıklıyor: "Bu, çocukta algıda seçiciliği artırıyor. Bir müzik sınıfına giriyor onunla ilgili öğeler, bilgisayar sınıfına gidiyor çocuk klavyesi, minik kasalar, drama ya da resim sınıfı da aynı şekilde. Çocuğun zihni sürekli yenileniyor ve derse ilgisi artıyor."

Bahçesinde atlıkarınca ve tren olan ilk anaokulu

Fetih Çocuk Akademisi eğitimi kadar gemi şeklini andıran bina tasarımı ve bahçesindeki atlıkarınca ve trenle de dikkat çekiyor. Çocuklar oyun saatlerinde öğretmenlerinin gözetiminde atlıkarınca ve trenle doyasıya eğleniyor. İstanbul Zeytinburnu'ndaki okula 0212 481 06 06 telefon numarasından ulaşabilirsiniz.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir