KAPAT
KAPAT
Haberler / PAZAR / Ders arası akademi molası

Ders arası akademi molası

Ders arası akademi molası
25 Aralık 2011, Pazar

Kısa bir süre önce Vezneciler'de hizmete açılan Marmara Akademi, özellikle İstanbul Üniversitesi öğrencilerinin uğrak yeri haline geldi. Bugüne kadar çok sayıda konferans düzenleyen akademinin son konuğu şair ve yazar Ali Ural'dı.

Marmara Akademi'nin konferans salonunu dolduran üniversiteli öğrenciler, şair ve yazar Ali Ural'ı can kulağıyla dinliyor. Edebiyat ile hayatın iç içe olduğunu anlatmaya başlıyor yazar ilkin. Sonra, dünyanın farklı coğrafyalarından örnekler veriyor. Öğrenciler, İtalyan Dante'yi, Alman Goethe'yi, Portekizli Jose Saramago'yu ve Rus yazar Gogol'u can kulağıyla dinliyor. Konferans sonrasında öğrenciler birbirinden farklı onlarca soru soruyor Ali Ural'a. Ural, salondan ayrılırken, "Geldiğime değdi. Böylesi genç ve istekli bir topluluğa karşı konuşmak, sizlere faydalı bilgiler aktarmak ne güzel bir duygu bilemezsiniz." diyor.

Kısa bir süre önce açılan Marmara Akademi, düzenlediği konferanslarla üniversiteli öğrencilerin ilgisini çekmeyi başarmış. Akademide verilen konferansların yelpazesi o kadar geniş ki; bugüne kadar gazetecisi, edebiyatçısı, akademisyeni, Yargıtay üyesi, bankacısı ve hatta yaşam koçu bile gelip konferans vermiş. Akademi, bir ayda 15'e yakın konferans vererek ciddi bir rakama bile ulaşmış. Önümüzdeki aylarda merkez, konferanslarına ara vermeden devam edecek.

Marmara Akademi, düzenlediği eğitim programlarıyla da öğrencilere faydalı olma ilkesini ön planda tutuyor. Merkez, öğrencilere mezun olmadan, meslekler ve kariyer imkânları hakkında seminerler düzenliyor, değişik meslek sahipleriyle öğrencileri buluşturuyor. Osmanlıca, İngilizce, Arapça, gitar, ney, fotoğrafçılık, diksiyon ve bağlama kursları da öğrencilerin hizmetine sunulmuş. Akademi, bu kurslardan herhangi bir komisyon almıyor. Ücret, dersi anlatan hocaya ödeniyor. Merkezde ayrıca PRE-KPDS ve ÜDS kursları da düzenleniyor.

Marmara Akademi, İstanbul Üniversitesi'ne çok yakın olduğu için öğrenciler bu avantajı değerlendirebilir. Ders aralarında bile mekân ziyaret edilebilir ve sessiz bir ortamda ders çalışılabilir. Restore edilen tarihi bir binada hizmet veren akademinin dış görüntüsü aslında mekânın nezih bir yer olduğunu anlatmaya yetiyor. İçeriye adım attığınızda yanılmadığınızı anlıyorsunuz. Genişçe bir kantin, öğrencilerin rahat bir ortamda ders çalışırken çaylarını yudumlamaları için tasarlanmış. Ayrıca öğrenciler akademinin restoranında yemek de yiyebiliyor. Fiyatlar dışarıdaki restoran ve kafelere göre neredeyse yüzde 50 daha uygun.

Anahtar Kelime: 10
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir