KAPAT
KAPAT
Haberler / PAZAR / Ne zaman başladı ne zaman bitti?

Ne zaman başladı ne zaman bitti?

23 Haziran 2013, Pazar

”Gün gelecek stadyumlara sığmayacaksınız...” diyordu Fethullah Gülen Hocaefendi 22 yıl önce... Sığmadılar... 2003 yılında 17 ülke ile başlayan Türkçe Olimpiyatları, bu yıl 140 ülkeden 2 bin öğrenciyi ülkemizde ağırladı...

Günler öncesinden başlayan hazırlıklar İstanbul’da yapılan muhteşem final ile sona erdi.  

Türkçenin çocuklarının Anadolu’daki ilk durağı Kültür Şöleni’nin yapıldığı İzmir’di. Şehrin merkezindeki Kemeraltı Çarşısı’nda, yerel kıyafetleriyle Türkçe konuşan Afrikalı çocukları görenler şaşkın, bir o kadar da mutluydu. Belki de ‘Tanzanya’nın bağları’ çınlıyordu kulaklarında, kim bilir… İzmir kucakladı, bağrına  bastı rengarenk misafirlerini. Dükkan sahipleri ile Türk usulü pazarlık ederek alışveriş yapan çocuklar, Kordonboyu’nda belki de hiç görmedikleri balıklara dokunuyor, tarihî Saat Kulesi’nde güvercinlere sevgi diliyle bir şeyler fısıldıyorlardı... Akşam ise İzmirlilere unutamayacakları bir Türkçe gecesi yaşattılar.

İzmir’in ardından Ankara Kızılcahamam açtı kollarını sımsıkı sarılmak için. Orada bulunan bütün anneler ve babalar kendi çocukları gibi sahiplendi onları. Üşümesin diye titrediler üstlerine.. Karşılıksız değildi elbette bu sevgi. Kampa giriyor, zorlu elemeler için hazırlanıyorlardı onlar. Ankara’nın bürokratik havası bir anda değişiyor, çocuklara Türkiye Büyük Millet Meclisi, Yargıtay ve Ankara Garı kapılarını açıyordu...

Bursa yolculukları ise deniz otobüsü ile başladı. İskender kebabı yiyen çocuklar muhteşem görsel şovlar sunarken Bursalılar da Atatürk Stadyumu’nu doldurarak onlara ‘Yalnız değilsiniz.’ diyorlardı. Bodrum’un eşsiz güzelliği de çocukları büyüledi, onlar da Bodrum sakinlerini. Türkçe şarkı ve şiirlerin yankılandığı Amfi Tiyatro’nun belki de tarihinde hiç bu kadar misafiri olmamıştı.

İl etkinliklerini tamamlayan çocuklar büyük final için İstanbul’a geldi. Veda zamanı yaklaşıyordu. Şarkı yarışması birincisi 12 yaşındaki Martin Yordanov’un enerjisi göz doldurdu. Sahnede ayak basmadık yer bırakmayan Yordanov, Ajda Pekkan ve Orhan Gencebay’ın da aralarında olduğu jüriyi kendine hayran bıraktı. Sadece jüri mi? Orada olan ve ekranlardan izleyen milyonları da.

Ülkemizin kültür elçileri bu yıl da bizlere unutulmayacak anlar bıraktı. Havaalanında Mozambikli Angel Lazaro ile Taylandlı arkadaşların vedası hüzünlü bir şarkı gibiydi. Türkçe için rakip olarak yarıştılar ama her zaman dost kalmak üzere ayrıldılar.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir