KAPAT
KAPAT
Haberler / PAZAR / Paşalı Birol’un ‘vefa’ mücadelesi

Paşalı Birol’un ‘vefa’ mücadelesi

Paşalı Birol’un ‘vefa’ mücadelesi
ÖZEL HABER
30 Haziran 2013, Pazar

Paşalı Birol, futbol dünyasında hemen herkesin tanıdığı biri. Yarım yüzyıla yaklaşan bir süredir Fenerbahçe’nin peşinde olan Birol, varını-yoğunu bu uğurda harcamış durumda. Son dönemde taraftarlığı geri planda bırakıp kendini ‘vefa’ya adadı.

Babalar günü nedeniyle de 15 günlük bir süre içinde 100 dolayında babayı ziyaret etti. Büyük bölümü rahmetli olan bu kişilerin mezarında dua eden Birol, yaşayanları da düzenli olarak ziyaret ediyor.

Bu belki de bir dünya rekoru ama kıranın umurunda değil. Futbol dünyasının en renkli kişilerinden biri olan Paşalı Birol, 15 gün içinde 100 dolayında “baba”yı ziyaret etti. Büyük bir bölümü Hakk’ın rahmetine kavuşmuş olan kişiler için mezarları başında dua etti, yaşayanların da dualarını aldı.

Paşalı’nın ziyaret listesi sadece spor adamları ile sınırlı değildi. Aralarında Vehbi Koç ile Sakıp Sabancı gibi unutulmaz işadamlarımızdan tutun da Ayhan Işık’tan Kemal Sunal’a kadar sanatçılar, Yıldırım Aktuna gibi siyasetçiler, Muhsin Batur gibi askerler ve Cem Atabeyoğlu gibi spor yazarları da bulunuyordu.

İnsanların aile büyüklerini ziyareti bile bir dert olarak görebildikleri dönemde onun davranışına ve çabasına şaşmamak elde değil. Üstelik getirdiği inanılmaz maddi külfet de söz konusu. “Bunu niye ve nasıl yapıyorsun?” diye sorduğumda her zamanki alçakgönüllülüğüyle yanıtlıyor:

“Açıkçası herhangi bir şey düşünmedim. Kaybettiğimiz kişilerin cenaze törenlerine zaten hep giderdim. Sonrasında mezar ziyaretleri başladı ve bazılarının ilgisizlik yüzünden pek iyi durumda olmadıklarını gördüm. Bunların yaptırılması için kulüplerine ya da hayırsever kişilere başvurdum. Haliyle bundan manevi bir haz duydum ve devam etmeye başladım. Böyle gelişti olay. Bugün artık hayatımın en önemli parçası haline geldi bu ziyaretler.”

“Zor olmuyor mu?” sorusunu da şöyle yanıtlıyor: “Tabii ki zor oluyor. Yaşım ilerledi ve özellikle yürüme konusunda sıkıntılarım var. Ancak bu olayın bir yüzü. Öteki yüzünde ise huzur ve mutluluk var. Gerek Hakk’ın rahmetine kavuşmuş olanlar gerekse yaşayanlar için bir şeyler yapabilmek bana bu duyguları yaşatıyor. O kadar da değil, bu sayede yeni dostlar edindim. Başta Fenerbahçe’nin efsane başkanlarından Faruk Ilgaz olmak üzere pek çok insan beni seviyor ve yardımcı oluyor. Başka bir durumda onlarla tanışmayı hayal bile edemezdim. Şimdi bir hafta ziyaretine gitmesem, ‘Neredesin?’ diye Sayın Ilgaz beni arıyor. Arkadaşlarıyla birlikte olduğu sofrasına oturtuyor. Bunlar benim için çok önemli.” Birol, bu kapsamda 1907 Fenerbahçe Derneği’nin katkısını da özellikle anmak istediğini belirtiyor. “Bana her zaman sahip çıkıyorlar, onlara minnettarım” diye ifade ediyor bunu.

Evini müze yaptı, kendi kirada

Paşalı Birol’un tek etkinliği bu ziyaretler değil. O, aynı zamanda Türkiye’nin en önemli futbol müzelerinden birisine sahip. Hayattaki kazancının büyük bölümünü hatta tamamını Fenerbahçe’nin peşinde koşarak harcamış olan Birol, bir yandan da spor dünyamızın önemli eksiklerinden birini giderme çabası içine girip bir Spor Müzesi oluşturmuş. Bayrampaşa’da kendisine ait dükkânının üzerindeki iki daireyi müze haline getirmiş, bu yüzden kendi kirada oturuyor. Müzede aklınıza gelebilecek hemen her şey bulunuyor: Yüzlerce forma, bayrak, plaket, binlerce metrelik pankart, geçmiş yılların spor dergileri ve öteki yayınlar, maçların video kasetleri, spor hediyelik eşyaları...

Kendi imkânlarına göre servet sayılabilecek bir para harcadığı müzeyi satın almak isteyenler olmuş ama vermemiş. “Nasıl veririm, ben onlarla yaşıyorum.” diyor. Ancak bu müzeyi koruyup geliştirme olanağının bulunmayışına üzülüyor.

Paşalı Birol, bir yandan da futbolumuzda ‘Karıncaezmez Şevki geleneği’ diye adlandırılabilecek bir centilmenliği sürdürüyor. Tribünlerde küfre ve kavgaya karşı açtığı pankartlar takdir topluyor. Üstelik oğlu Murat’ın Beşiktaş’ı tutmasına, hatta kongre üyeliğine kadar gitmesine hiç ses çıkarmamış. “Nasıl çıkarırım” diye anlatıyor. “Başında Süleyman Seba’nın bulunduğu bir kulübün üyesi olmak istemesinden onur duyarım” derken Seba’nın kendisine her zaman büyük yakınlık gösterdiğini ve onu da tıpkı Faruk Ilgaz gibi gördüğünü söylüyor. Paşalı, kimi durumlarda onların bir araya gelmelerine vesile olduğu için de onur duyduğunu söylüyor. Bayan futbol takımlarıyla engelli sporculara desteğinden tutun da dünyanın dört bir yanında gördüğü ilgiye kadar Birol’un daha anlatılacak bir yığın olayı var, ama şimdilik bu kadarıyla yetinelim...

‘Kesinlikle ayrım yapmam’

Paşalı Birol artık bir gönül adamı olmanın da ötesine geçmiş gibi görünüyor. “Onların tümü bu memlekete hizmet etmiş olan çok değerli insanlar. Fenerbahçeliyim diye Ali Sami Yen’in, Baba Hakkı’nın hakkını inkâr edebilir miyim? Benim için onlar da en az Fenerbahçeliler kadar değerlidir” diye ifade ediyor bu duygusunu. O, Fenerbahçelisi, Galatasaraylısı, Beşiktaşlısı için aynı duaları okuyor. Vefat etmiş olanlara Allah rahmet eylesin, yaşayanlara da uzun ömürler versin diye noktalayalım.

Ziyaret listemiz şöyle:

Emin Cankurtaran, Prof. Dr. Demircan Akan, Sadri Alışık, Ayhan Işık, Kemal Sunal, Müslüm Bağcılar, Enver Yetiker, Ali Naci Karacan, Sabri Toprak, Fahir Yeniçay, Vehbi Koç, Agah Erozan, Cemal Ulusoy, Yıldırım Aktuna, Muhsin Batur, İsmet Uluğ, Şükrü Saracoğlu, Hakkı Yeten, Kenan Onuk, Mehmet Akarçeşme, Ekrem Bora, Sakıp Sabancı, Mete Has, Feridun Karakaya, Celal Aras, Osman Kavrakoğlu, Serkan Acar, Mehmet Ali Has, Seha Erge, Rüştü Dağlaroğlu, Cem Atabeyoğlu, Sedat Balkanlı, Münir Nurettin Selçuk, Cihat Arman, Ziya Songülen, Aziz Yıldırım’ın babası ve dayısı, Erdal Kocaçimen, Raif Dinçkök, Melih Kotanca, Lebib Elmas, Kadir Has, Hüsnü Çil, Gürbüz Refioğlu, Atanur Oğuz, Selçuk Üldem, Melih Ilgaz ailesi, Namık Sevik, Şefik Yıldırım, Ahmet Erol, Orhan Ergüder, Hasan Özaydın, Naci Barlas, Necmi Gülümsel, İslam Çupi, Boncuk Ömer, Muhittin Bulgurlu, Sait Tandoğan, Ali Hikmet Topuzer, Gazanfer Özcan, Galip Kulaksızoğlu, Selahattin Cihanoğlu, Eyüp Karadayı ailesi, Aslan Ekşioğlu, Necati Köksal, Hasan Kamil Sporel, Zeki Rıza Sporel, Birol Pekel, Güven Sazak, Semih Bayülken, Basri Dirimlili, İbrahim İskeçe, Fikret Arıcan, Ali İhsan Okçuoğlu, Gündüz Tekinonay, Kazım Kanat, Vedat Okyar, Rahmi Okyar, BJK’li taraftar Optik, Süleyman Seba’nın babası, Hasan Doğan, Şeref Bey, Fuat Balkan, Ulvi Yenal, Leblebi Mehmet, Sinan Erdem, Coşkun Özarı, Naci Özkaya, Prof. Dr. Ali Uras, Eşfak Ayka, Kadri Aytaç, Ali Sami Yen, Metin Oktay, Karıncaezmez Şevki, Gündüz Kılıç, Alpaslan Dikmen, Özhan Canaydın, Faruk Ilgaz, Fikret Kırcan, Ergun Öztuna, İbrahim Yazıcı ve Zeki Müren.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir