KAPAT
Haberler / POLİTİKA / ‘Muhtarlık mazbatası AİHM’den alınmaz’

‘Muhtarlık mazbatası AİHM’den alınmaz’

1 Kasım 2004, Pazartesi

28 Mart yerel seçimlerinde muhtar seçilen Yaşar Temel, rakibi Ahmet Bayrak’ın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvurmasına tepki gösterdi. Ordu’nun Şirinevler Mahallesi Muhtarı Temel, rakibine “Muhtarlık mazbatası Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nden alınmaz.” mesajı gönderdi.

28 Mart’taki seçimde Yaşar Temel için 35 birleşik oy pusulası (muhtar adının ve azalarının tek kağıt üzerinde yazılı olması) kullanıldığı tespit edildi. İlçe Seçim Kurulu söz konusu oyları iptal edince Ahmet Bayrak, 15 oy fazlasıyla muhtar seçildi. Temel ise İl Seçim Kurulu’na itirazda bulundu. Kurul, 35 oyu geçerli saydı ve Bayrak’ın mazbatasını elinden aldı. Muhtarlığı tekrar almak isteyen Bayrak başlattığı hukuk mücadelesini geçen hafta AİHM’ye taşımıştı. Konuyla ilgili haber önceki günkü Zaman’da yer almıştı. Şirinevler Mahallesi Muhtarı Temel, haberle ilgili yaptığı değerlendirmede, “Türkiye’deki hukuk mercileri son kararını vermiştir. AİHM bu konuyla ilgili farklı karar veremez.” dedi. Temel, rakibi Ahmet Bayrak’ın gündemde kalmak için bu yollara başvurduğunu da iddia etti.

Harun Çamyar, Ordu; Cihan

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir