KAPAT
Haberler / POLİTİKA / Alperen Ocakları, Türk-Kürt kardeşliğini pekiştirecek

Alperen Ocakları, Türk-Kürt kardeşliğini pekiştirecek

Alperen Ocakları, Türk-Kürt kardeşliğini pekiştirecek
ALPEREN OCAKLARI'NIN YENİ BAŞKANI EYÜP GÖKHAN ÖZEKİN, "SOKAK MÜCADELESİ DEVRİ GEÇTİ, DEVİR FİKİR DEVRİ." DİYOR.
19 Aralık 2007, Çarşamba

Alperen Ocakları, milliyetçi hassasiyetleri ile bilinen Büyük Birlik Partisi'nin gençlik teşkilatı. Alperen Ocakları'nın genel başkanı, geçtiğimiz günlerde değişti. Yeni başkan Eyüp Gökhan Özekin, ilk projesini Zaman'a açıkladı: "Kürtlerin yoğun yaşadığı illerde şubeler açarak, zedelenen Türk-Kürt kardeşliğini tamir edeceğiz."

Özekin, Türkiye'yi bir arada tutacak tek unsurun, Türk-İslam anlayışı olduğu düşüncesinde. "İslam sadece dinimiz değil, varlık sebebimiz." diyor. Özekin, gençlerin sokaklara çıkmasına da karşı: "Sokak mücadelesi devri geçti, devir fikir devri."

Özekin, 28 yaşında, Yozgatlı. İyi derecede def çalıyor. Lise yıllarında Liseli Öğrenciler Birliği'nin başkanlığını, Genç Alperenler dergisinin genel koordinatörlüğünü yaptı. Ekonomik Sosyal Araştırma Geliştirme Derneği'nin kurucusu. Bir özel kolejde ortak ve yönetim kurulu üyesi. Bir de turizm şirketi var. Özekin, kartvizitine şimdi Alperen Ocakları başkanlığını ekledi. Yeni başkan, Güneydoğu'da ve Kürtlerin yoğun yaşadığı yerlerde yeni bürolar açmayı planlıyor. Listenin ilk sırasında Diyarbakır, Mardin, Van ve Şırnak var. Özekin, Türklüğü ırkçılık anlamında kullanmanın sakıncalı olduğunu savunuyor. Konuya, Türk, Kürt olarak değil Osmanlı gibi baktıklarını vurgularken şunları kaydediyor: "Türk ile Kürt, Laz ile Egeli, Çerkez ile Boşnak evleniyor. Burada ortaya çıkana ne dersek doğru olur? Biz buna Selçuklu diyorduk, dün Osmanlı dedik, bugün Türk diyoruz. Türklüğü bir etnik köken olarak görmek çok tehlikelidir. Sünnilerin Sünnicilik, Türklerin Türk ırkçılığı yapma hakkı yoktur. Türklüğü genel bir şemsiye olarak görüyoruz. Türklüğü rol modeli olarak ortaya koyup, Güneydoğu'yu istediğiniz noktaya getiremezsiniz. İslam kardeşliği üzerinden bir söylem geliştirilmeli."

Özekin'in hedefleri arasında eğitim önemli bir yer tutuyor. Sokak mücadelesi devrinin geçtiğini, fikir devrinin başladığını söylüyor. Bu çerçevede gençleri her yönüyle eğiteceklerini vurguluyor. Alperen Ocakları'nın klasik yöntemlerle varlığını sürdürmesinin ülkeye katkı sağlamayacağı düşüncesinde. Zamanın ruhuna uygun bir ocak yapılanması gerçekleştireceklerini belirtirken, "Halkla iç içe geçeceğiz. Birlikte sohbet edeceğiz, kitap okuyacağız, namaz kılacağız." ifadelerini kullanıyor. Bunların yanı sıra sokağı tamamen unutmayacaklarının altını çiziyor. Ocağın eski misyonunu sürdüreceklerine işaret ediyor.

Eyüp Gökhan Özekin yönetiminin ilk icraatı 2008 Ocak'ında çıkacak bir fikir dergisi olacak. Dergide, Ömer Lütfi Mete, Mustafa Armağan, Dücane Cündioğlu, Mustafa Çalık, Lütfi Şehsuvaroğlu, Durmuş Hocaoğlu, Ahmet Özcan, Tayyar Arı, Nevzat Kösoğlu gibi isimler yazacak. Özekin, derginin "rengi"ni, "İçerik ilmî ve fikrî olacak. Ama gençlerin heyecana da ihtiyacı var, bunu dengeleyeceğiz." şeklinde ifade ediyor. Ayrıca ücretsiz dağıtılacak "Alperen Ocakları" dergisi çıkartılacak.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir