KAPAT
Haberler / POLİTİKA / Bağış: 4. Yargı Reform Paketi, yakında Meclis'e sevk edilecek

Bağış: 4. Yargı Reform Paketi, yakında Meclis'e sevk edilecek

16 Mart 2012, Cuma   16:55

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Adalet Bakanlığının kısa bir süre içerisinde '4. Yargı Reform Paketi'ni meclise sevk edeceğini belirterek, bu paketin daha çok ifade ve basın özgürlüğü de dahil olmak üzere insan hakları standartlarının yükseltilmesine yönelik önemli iyileştirmeler içereceğini bildirdi.

Bakan Bağış, Reform İzleme Grubu'nun (RİG) 25. Toplantısının ardından Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin'in katılımıyla düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin AB üyelik sürecinin en önemli ayağını oluşturan siyasi reformlara ilişkin kararlılığını sürdürdüğünün bir kez daha teyit edildiğini söyledi.

Bugünkü toplantıda pozitif gündem konusunun değerlendirildiğini vurgulayan Bağış, ''AB sürecinde bazı ülkelerin haksız ve mantıksız bir şekilde fasılları engellemeleri karşısında komisyonunun süreci canlandırmak için ülkemizde bir pozitif gündem sürecini başlatma arzusu olumlu değerlendirilmektedir'' dedi.

Bağış, bu çerçevede sekiz engelli fasıl üzerinde çalışma gruplarının kurulmasının RİG tarafından da uygun bulunduğunu aktararak, bunlardan en önem verdikleri ''Yargı ve Temel Haklar'' başlıklı 23. fasıl fasıl ile ''Adalet, Özgürlük ve Güvenlik'' başlıklı 24. fasılla ilgili çalışma gruplarının bir an önce kurulmasının uygun bulunduğunu kaydetti.

Bir çelişkiyi de AB nezdinde gündeme getirme konusunda hemfikir olduklarını belirten Bağış, Karadağ'ın müzakerelere başlaması sürecinde AB üyesi ülkelerin yeni bir karar alarak, bundan sonra müzakerelere yeni başlayacak ülkelerin öncelikli olarak 23. ve 24. fasılları açmalarını ön koşul haline getirdiklerini bildirdi.

Bakan Bağış, şunları kaydetti:

''Ancak 13 faslı açmış olmamıza rağmen Türkiye'nin bu iki faslı açamamasının tek sebebi Kıbrıs Rum kesiminin şımarık tavırlarıdır. Bu çelişkinin gündeme getirilmesinde Reform İzleme Grubumuzda bir ortak kanaat oluştuğu görülmüştür. Reform İzleme Grubu, Türkiye'nin yeni ve sivil bir anayasa kavuşması konusundaki kararlılığını bir kez daha vurgulamıştır. Meclis başkanı Cemil Çiçek başkanlığında faaliyetlerini sürdüren Uzlaşı Komisyonunu, Mayıs 2012'ye kadar çalışmaları belli aşamaya getirmesi ümit edilmektedir. Şu anda Adalet Bakanlığımızın hazırlayıp meclise sevk ettiği üçüncü yargı reformu paketi üzerinde durulmuştur. Özellikle tutukluluk süreleri gibi toplumda sıkça tartışılan konulara cevap verecek olan paketin içeriği zaten mecliste görüşülmektedir. Onun dışında Adalet Bakanlığımız tarafından hazırlanan 'İfade Özgürlüğü Eylem Planı'nın önemine vurgu yapılmış ve bunun da Nisan 2012 sonuna kadar hayata geçirilmesinin öngörüldüğü tesis edilmiştir. Sizlerle paylaşacağımız yeni ve müjdeli bir haber de Adalet Bakanlığımızın kısa bir süre içerisinde 4. Yargı Reform Paketi'ni meclise sevk edecek olmasıdır. Bu paket daha çok ifade ve basın özgürlüğü de dahil olmak üzere insan hakları standartlarının yükseltilmesine yönelik önemli iyileştirmeler içerecektir. Bu 4. paketle birlikte Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde (AİHM) bulunan 3 bin civarında dosyanın çözüme kavuşması öngörülmektedir. Bu da Türkiye'deki yargı yükünün hafiflemesi ve Türkiye'nin uluslararası imajına çok önemli katkılarda bulunması anlamına gelmektedir.''

Bağış, bunların dışında kişisel verilerin korunmasına yönelik çalışmalar, Adalet Komisyonunda görüşmeleri devam eden Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanun Tasarısı ve son üç yıldır Reform İzleme Grubunda sıkça tartışılan terörün finansmanıyla mücadele amacıyla hazırlanan tasarının kısa sürede yasalaşmasının uygun görüldüğünü kaydetti.

Toplantıda, çocuk hukuku ilkelerinin geliştirilmesi ve uygulama birliğinin sağlanması konusunda Adalet Bakanlığı tarafından oluşturulan çalışma grubunun faaliyetlerinin öneminin de altının çizildiğini aktaran Bağış, insan hakları konusunda bütüncül bir yaklaşımın devlet düzenine yerleşmesi konusunda, bu konuda kurumsallaşma ve meclise gerekli çalışmaların sevk edilmesinin de kararlaştırıldığını kaydetti.

Bağış, İnsan Hakları Kurumu Kanun Tasarısının yenilenmesi ve meclis başkanlığına sunulmuş olmasının, Türkiye'nin ulusal insan hakları kurumunun Paris prensibi ile uyumlu olması ve bu prensiplere göre A statüsü alacak şekilde yapılanmasının hedeflendiğini vurgulayarak, Kamu Denetçiliği Kurumu Kanun Tasarısının en hızlı şekilde meclise sevk edilmesinin de kararlaştırıldığını anlattı.

-Anayasa Mahkemesine bireysel başvurular 23 Eylül'de başlayacak''-

Egemen Bağış, Ayrımcılıkla Mücadele ve Eşitlik Kurulu Kanun Tasarısı taslağına karşı hususların da gözden geçirdiğini ifade ederek, ''Anayasa Mahkememize son Anayasa referandumundan sonra vatandaşlarımızın bireysel başvuru yapabilme hakkı getirilmişti. Bu hak vatandaşlar tarafından 23 Eylül'den itibaren kullanılmaya başlanacak. Yani 23 Eylül'den itibaren vatandaşlarımız Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru yapabileceklerdir'' diye konuştu.

Bağış, 8 Mart'ta mecliste alınan bir kararın da Reform İzleme Grubu tarafından ele alındığını belirterek, Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanunun Dünya Kadınlar Gününde kabul edilmesinin önemli olduğunu vurguladı.

Egemen Bağış, Dışişleri Bakanlığı tarafından imzalanan kadınlara yönelik şiddet ve aile içi şiddetin önlenmesi ve bunlarla mücadeleye ilişkin Avrupa Konseyi sözleşmesini ilk imzalayan ve ilk onaylayan ülkenin Türkiye olduğuna dikkati çekti.

Türkiye'deki farklı inanç grupları ile diyaloglarının devam ettiğini dile getiren Bağış, ayrıca vize konusunun da toplantıda gündeme geldiğini ve Türk vatandaşlarına karşı uygulanan haksız ve hukuksuz vizelerin son bulması için AB nezdindeki çalışmaların yine aynı kararlılıkla sürdürülmesi konusunda ortak kanaate varıldığını belirtti.

Bağış, ''Türkiye'nin imzalaması beklenilen geri kabul anlaşması ile ilgili olarak komisyonun tüm üye ülkelerden Türkiye ile vize serbestliği müzakerelerine başlama yetkisi alması önkoşulu kararlılığımız bir kez daha vurgulanmıştır'' dedi.

Egemen Bağış, bir sonraki RİG toplantısının İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin evsahipliğinde Haziran ayında Ordu'da yapılacağını bildirdi.

Afganistan'da bir Türk helikopterinin düşmesiyle ilgili olarak da Bağış, ''Milletimizin başı sağolsun. Bütün bakanlarımız, milletvekillerimiz çalışma arkadaşlarımız adına Reform İzleme Grubu'muzun üzüntülerini aktarma görevi de maalesef bize düştü'' şeklinde konuştu.

Anahtar Kelime: 75
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir