KAPAT
Haberler / POLİTİKA / Başbakan'ı ameliyat eden Prof. Füzün: Kanser değil

Başbakan'ı ameliyat eden Prof. Füzün: Kanser değil

Başbakan'ı ameliyat eden Prof. Füzün: Kanser değil
9 Aralık 2011, Cuma   00:46

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın sindirim sistemi ameliyatına giren cerrahlardan Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Füzün, Erdoğan'ın sağlık durumuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

'Egedesonsoz.com' internet sitesine konuşan Füzün, ameliyatın 3 saat sürdüğünü söyledi. Prof. Füzün, Başbakan'ın sağlık durumunun kötü olduğuna ilişkin iddiaları yalanlayarak, "Erdoğan kesinlikle kanser değil. Çıkartılan polipler iyi huyluydu. Yaptığımız tahliller tertemiz çıktı." dedi. 1,5 metre uzunluğundaki kalın bağırsağın 20-25 santimlik bölümünün alındığını belirten Füzün, kapalı bir ameliyat geçirdiği için Başbakan'ın çabuk toparlanacağını kaydetti. Füzün, Başbakan için iki haftalık nekahet dönemi öngördüklerini ifade etti.

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın sindirim sistemi ameliyatını gerçekleştiren doktorlar ilk kz konuştu. Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Füzün, 'Egedesonsoz.com' internet sitesine yaptığı açıklamada ameliyatın 3 saat sürdüğünü söyledi. Başbakan'ın sağlık durumunun iyi olduğunu belirterek, Erdoğan'ın kanser olduğuna yönelik iddiaların doğru olmadığını aktardı. "Çıkartılan polipler iyi huyluydu." diyen Füzün, ameliyat hakkında şunları kaydetti: "Kalın bağırsak yaklaşık 1,5 metre uzunluğundadır. Başbakan'ımızın bağırsağından 20-25 santimlik bir bölüm alındı. Bağırsaktaki polipler kolonoskopi yöntemiyle alınamadığı için ameliyat yöntemine başvuruldu. Yapılan operasyonda aldığımız polipler iriydi ama zararsızdı. Buna halk tabiriyle iyi huylu polipler diyebiliriz. Poliplerin her zaman bağırsakta probleme neden olması tehlikesi vardı. Başbakan'a 'Görev süren bitsin, ameliyatı daha sonra ol.' diyemezdik. Biz bunu almasaydık, daha sonraki 3-5 yıl içinde belki ciddi bir rahatsızlığa çevirebilirdi. Yaptığımız incelemede tahliller tertemiz çıktı. Kalın bağırsağındaki kısalmalar insan yaşamı için sorun teşkil etmez. Kalın bağırsağı olmadan yaşayanlar bile var. Gerektiğinde zaten tamamı alınıyor."

Ameliyatın kendileri açısından stresli geçtiğini de anlatan Füzün, "Sayın Başkan'ımız (ameliyat öncesi) bana danıştı ve fikirlerimi sordu. Ameliyatı çok yakın arkadaşım Prof. Dr. Dursun Buğra ve yardımcısı Doç. Dr. Emre Balık yaptı. Ben de ameliyat salonunda onların yanındaydım." diye konuştu. Başbakan'ın görevine çabuk döneceğini kaydederek, "Başbakan'ımıza kapalı bir ameliyat gerçekleştirildi. Kapalı olmasındaki neden, çabuk toparlanabilmesi ve işlerine hızlı bir şekilde geri dönebilmesidir. Zaten biz de kendisine en geç iki hafta içinde çalışmaya başlayabileceğini söylemiştik. Ameliyat eğer açık olsaydı toparlanması bir ayı bulabilir, hatta geçebilirdi." ifadelerini kullandı.

Füzün, Başbakan'ın rahatsızlığının ve ameliyata neden olan poliplerin neden kaynaklandığını tespit etmelerinin zor olduğunu da sözlerine ekleyerek, "Bunun birçok nedeni var. Stres, kalıtsal durum, genetik yapı, çalışma koşulları ve aldığı gıdalar nedeniyle olabilir. Zaten poliplerin genel olarak neden oluştuğu bilinse kanserin de sebebi ortaya çıkar. Tıp'taki bu konuda yapılan araştırma ve çalışmalar devam ediyor" şeklinde konuştu. İSTANBUL ZAMAN

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir