KAPAT
Haberler / POLİTİKA / CHP Fatih İlçe Başkanlığı’na, sigortasız işçi çalıştırma davası

CHP Fatih İlçe Başkanlığı’na, sigortasız işçi çalıştırma davası

CHP Fatih İlçe Başkanlığı’na, sigortasız işçi çalıştırma davası
- İSTANBUL
9 Aralık 2012, Pazar

CHP Fatih İlçe Başkanlığı’nda 13 yıl sigortasız olarak çaycılık yapan Makbule Aydın, işten çıkarılınca, CHP Fatih İlçe Başkanlığı ve ilçe yönetim kurulu üyelerine dava açtı.

 İlçe Başkanı Uğur Ataş’ın da aralarında bulunduğu 17 CHP’li yöneticinin yargılandığı dava, önceki gün İstanbul 16. İş Mahkemesi’nde başladı. Aydın, CHP yönetiminden 15 bin 830 lira tazminat talep etti.  

    CHP Fatih İlçe Başkanlığı’nda 1999 yılında çaycı ve temizlikçi olarak işe başlayan iki çocuk annesi Makbule Aydın, parti çatısı altında 13 yıl boyunca sigortasız olarak çalıştırıldı. Aydın, 5 Temmuz 2012 günü işten çıkarılınca İstanbul İş Mahkemesi Hâkimliği’ne dilekçe verdi. Dilekçede CHP Fatih ilçe yönetimi tarafından 13 yıl boyunca ‘sigortan yapılacak’ telkinleri ile oyalandığını söyleyen Aydın, “Bu süre zarfında ilçe teşkilatında çalıştığım, teşkilat kararları ve sair defterlerle sabittir. Defalarca sigortamı yaptırdıklarını söylemelerine rağmen sigortamı yaptırmadılar. İşten çıkarıldığım tarihte de 600 lira maaş ile yol ve yemek parası alıyordum.” ifadelerini kullandı. İş akdinin haksız yere feshedildiğini anlatan Aydın, kıdem tazminatı, fazla mesai ücretleri ve diğer yasal haklarının kendisine ödenmediğinin altını çizdi. Aydın, “5 Temmuz 2012’de CHP Fatih İlçe Başkanı Uğur Ataç ile ilçe saymanı Metin Hacı Bayramoğlu tarafından kovuldum. Uğur Ataç tarafından tarafıma ağır hakaretler edildi.” dedi. Mahkeme, Aydın’ın şikâyet talebini yerinde bularak tazminat istemiyle dava açılmasına karar verdi. Davanın ilk duruşması önceki gün Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’nda görüldü. Duruşmada davacı Makbule Aydın hazır bulunurken davalılardan sadece CHP Fatih İlçe Sekreteri Özge Deligöz katıldı. Söz alan davalı avukatları, Aydın’ın taleplerinin fazla mesai yönünden zamanaşımına uğradığını iddia etti. Avukatlar, davanın esastan reddedilmesi gerektiğini de savundu. Mahkemenin ‘sulh’ talebini ise her iki taraf da kabul etmedi. Bir sonraki duruşmada tanıkların hazır edilmesini kararlaştıran mahkeme heyeti, davayı ileri bir tarihe erteledi.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir