KAPAT
Haberler / POLİTİKA / Demokrasi paketine güvenmiyoruz

Demokrasi paketine güvenmiyoruz

Demokrasi paketine güvenmiyoruz
25 Temmuz 2013, Perşembe

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, hükümetin çözüm süreci kapsamında Meclis gündemine getirmeyi planladığı ‘demokratikleşme paketi’ne güvenmediklerini söyledi.

Koç, “Bilin ki Recep Tayyip Erdoğan demokrasi adına bir paket getiriyorsa o paketin içine koyduğu her noktadan şahsi bir çıkar sağlayacak demektir. Bu kadar güvensizliğimiz var.” dedi.

     CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), dün Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplandı. Toplantı devam ederken basına açıklamalarda bulunan CHP Sözcüsü Haluk Koç, Suriye konusunda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve hükümete yüklendi. Hükümetin Suriye politikasının çöktüğünü öne süren Koç, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nu eleştirdi. Koç, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın Suriye’nin toprak bütünlüğünü, birliğini tehlikeye atacak girişimlerin karşısında oldukları yönündeki açıklamalarına da tepki gösterdi. “Selamün aleyküm Sayın Arınç. Suriye’nin birliğinden bütünlüğünden bahsediyor. Sayenizde kaldı mı Sayın Arınç?” ifadelerini kullandı. Haluk Koç’a, çözüm süreciyle ilgili hükümetin yeni bir demokratikleşme paketi hazırlığı olduğu yönündeki iddialar soruldu. Koç, konuyla ilgili güvensiz olduklarını dile getirdi. Şöyle devam etti: “Recep Tayyip Erdoğan ile demokratikleşme olmaz. Recep Tayyip Erdoğan’ın kumaşından demokrat çıkmaz. Bunu Kürt yurttaşlarım da inşallah daha fazla bedel ödemeden öğrenirler. Bu kadar güvensizliğimiz var.”

     CHP Konya Milletvekili Atilla Kart ise, ‘demokratikleşme paketi’nin diğer partilerin de uzlaşmasıyla ortaya çıkarılması gerektiğini savundu. Pakette olacağı belirtilen birçok maddenin Uzlaşma Komisyonu’nun alanına girdiğini belirten Kart, AK Parti’nin başkanlık sistemi önerisinden geri adım attığı yönünde de herhangi bir bilgilerinin olmadığını söyledi.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir