KAPAT
Haberler / POLİTİKA / Dershane taslağı Meclis’te

Milli Eğitim’de büyük kıyım geliyor

Dershane taslağı Meclis’te

Dershane taslağı Meclis’te
- ANKARA
7 Şubat 2014, Cuma

Dershaneleri kapatacak kanun tasarısı dün gece Meclis’e sunuldu. Hükümet tasarısına göre, müsteşar dışındaki Milli Eğitim Bakanlığı merkez teşkilatında görev yapan Talim ve Terbiye Kurulu başkanı ve kurul üyeleri, müsteşar yardımcıları, genel müdürler, Strateji Geliştirme başkanı, tüm  grup başkanları ve şube müdürleri ile bütün il milli eğitim müdürleri görevden alınacak.

Tasarıya göre, özel dershanelerin faaliyetlerine 1 Eylül 2015 yılına kadar izin verilecek.  Dershanelerde 6 yıl çalışan öğretmenler mülakatla bakanlığa alınabilecek. Ayrıca lisansüstü eğitim için yurtdışına gönderilecek öğrencilere yazılı sınavın yanında sözlü sınav yapılacak. Aday öğretmenlikten öğretmenliğe geçişlerde yazılı ve sözlü sınav getiriliyor.

Hükümet tasarısına göre müsteşar dışındaki Milli Eğitim Bakanlığı merkez teşkilatında görev yapan Talim ve Terbiye Kurulu başkanı ve kurul üyeleri, müsteşar yardımcıları, genel müdürler, Strateji Geliştirme başkanı, tüm grup başkanları ve şube müdürleri ile tüm il milli eğitim müdürleri görevden alınacak. Genel müdür ve üstü kadrolardakiler ‘bakanlık müşaviri’ olarak, grup başkanı, şube müdürleri ve il milli eğitim müdürü kadrolarında bulunanlar ‘eğitim uzmanı’ olarak atanacak. Eğitim uzmanlığına atanacaklar harcırah almaksızın okullarda öğretmen olarak görevlendirilecek. Dört yılını tamamlayan tüm okul müdür ve müdür yardımcıları da görevlerinden olacak. Henüz dört yılını tamamlamamış olanların görev süresi de dört yılını tamamlayınca otomatik olarak sona erecek.

Aday öğretmenlere yazılı ve sözlü sınav şartı

Tasarıya göre özel dershanelerin faaliyetlerine 1 Eylül 2015 yılına kadar izin verilecek ve bunlardan özel okula veya başka bir özel öğretim kurumuna dönüşmek isteyenler desteklenecek. Dershaneler dört yıl süreyle açıköğretim lisesi olarak da çalışabilecek. Özel okula dönüşeceklerin boş kontenjanları için öğrenci başına ücret verilecek. Dershanelerde 6 yıl çalışan öğretmenler, mülakatla bakanlığa alınabilecek. Öğrenci etüt eğitim merkezlerine ise 12 yaş sınırı getirilecek. Lisansüstü eğitim için yurtdışına gönderilecek öğrencilere yazılı sınavın yanında sözlü sınav yapılacak. Tasarıda ‘eğitim alanında faaliyet gösteren bir vesayet kurumu’ olarak nitelenen Talim ve Terbiye Kurulu, bir ‘karar’ organı olmaktan çıkarılıp sadece bir ‘inceleme’ organı haline dönüştürülecek. Aday öğretmenlikten öğretmenliğe geçişte de sınav yapılacak. Bu sınav yazılı ve sözlü olacak.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir