KAPAT
Haberler / POLİTİKA / Endonezya Meclis Başkanı TBMM'de

Endonezya Meclis Başkanı TBMM'de

27 Mayıs 2010, Perşembe   13:49

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin'in resmi davetlisi olarak Türkiye'ye gelen Endonezya Temsilciler Meclisi Başkanı Mazruki Alie, Şahin'i makamında ziyaret etti.

İki başkan daha sonra heyetler arası görüşmelere başkanlık ettiler.

Şahin, yaptığı konuşmada, Alie'nin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

iki ülke arasındaki dostane işbirliğinin sağlam bir zemine dayandığını belirten Şahin, iki ülke halkları arasında kökleri 16. yüzyıla uzanan kültürel bağlar bulunduğunu ifade etti.

Endonezya'nın son 10 yılda demokrasinin güçlendirilmesi için attığı adımları takdir ve memnuniyetle karşıladıklarını söyleyen Şahin, Endonezya'da geçen yıl yapılan genel seçim ve ardından gerçekleştirilen cumhurbaşkanlığı seçiminin huzur ve sükunet içinde cereyan ettiğini, Türkiye'nin bundan memnuniyet duyduğunu dile getirdi.

Endonezya Cumhurbaşkanı'nın Haziran ayında Türkiye'yi ziyaret edeceğini bildiren Şahin, ziyaretin ilişkilerin geliştirilmesine çok ciddi katkılar yapacağını vurguladı.

TBMM Başkanı Şahin, parlamentoları arasındaki ilişkilerin iki ülke ilişkilerine katkısına işaret ederek, ''İki ülke arasındaki siyasi ilişkiler mükemmel seviyede, ancak ekonomik ilişkiler buna paralel değil. Ekonomik ilişkileri geliştirmek için şartlar da uygundur'' diye konuştu.

Şahin, uluslararası platformda iki ülke arasında örnek bir işbirliğinin mevcut olduğunu da söyledi.

TBMM Başkanı Şahin'i ülkesine davet eden Alie ise Türkiye ve Endonezya parlamentolarının uluslararası farklı platformlarda demokrasinin güçlendirilmesi çok önemli bir rol oynayabileceğine inandığını söyledi. Alie, ''Aynı zamanda demokrasi ve İslam ile ilgili yanlış algılamaların önüne geçme konusunda önemli bir katkıda bulanabileceğimizi düşünüyoruz'' dedi.

Alie, Türkiye'de demokrasinin gelişmesini yakından ve ilgi takip ettiklerini de belirtti.

Türkiye'nin Filistin'e desteği için teşekkür eden Alie, ''Türkiye'nin tutumu ve bu konudaki konumu Endonezya'nın tutumu ve konumuna paraleldir. Türkiye'nin Batının bu bölgeye vereceği desteğin daha yoğun bir şekilde artırılması için lider rol oynayabileceğini düşünüyoruz'' açıklamasında bulundu.

Şahin ile Alie, iki ülke parlamentoları arasında işbirliğini öngören protokolü imzaladılar. Şahin, daha sonra konuk heyet onuruna öğle yemeği verdi.

Anahtar Kelime: 24
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir