KAPAT
Haberler / POLİTİKA / Erdoğan, Bali'de Türk gazetecilere açıklamalarda bulundu

Erdoğan, Bali'de Türk gazetecilere açıklamalarda bulundu

7 Kasım 2012, Çarşamba   16:58

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanlık seçimini Barack Obama'nın kazanmasıyla ilgili, ''Sadece dünya siyasetinde değil, bölgemizde de yoğun çalışmalarımız oldu. Stratejik ortaklığımız Sayın Obama ile model ortaklığa tırmandırdığımız bir dönemi yaşadık. Ben de şahsım, ülkem adına kendilerini bu başarılarından dolayı tebrik ediyorum'' dedi.

Başbakan Erdoğan, ''5. Bali Demokrasi Forumu''na katılmak üzere geldiği Bali'de Türk gazetecilere açıklamalarda bulundu. 

         Barack Obama'nın tekrar ABD Başkanı seçilmesini değerlendiren Erdoğan, şu an itibarıyla sandıkların sayımında yüzde 88-89 gibi oranda ellerine ulaşan neticeler olduğunu belirterek, buna göre 270 delege bazında değerlendirme yapıldığında mevcut ABD Başkanı Barack Obama'nın bu sayıyı aşması nedeniyle seçimi kazandığını söyledi. 

         Erdoğan, şöyle devam etti: 

         ''Bu neticelere göre, 270 delege bazında değerlendirme yapıldığında Sayın Başkan Obama bu sayıyı aşmış olması sebebiyle seçimi kazanmış durumda ve bizler 4 yıllık bir çalışma arkadaşlığı dönemi itibarıyla tanıdığımız, bildiğimiz ve müşterek dünya siyasetinde çalışmamızın olduğu süreci yaşadık. Sadece dünya siyasetinde değil, bölgemizde de yoğun çalışmalarımız oldu. Stratejik ortaklığımızı Sayın Obama ile model ortaklığa tırmandırdığımız bir dönemi yaşadık. Ben de şahsım, ülkem adına kendilerini bu başarılarından dolayı tebrik ediyorum.'' 

         Amerika'daki demokrasinin seçim kampanyası esnasındaki güzel bir yanını vurgulamakta fayda gördüğünü dile getiren Başbakan Erdoğan, ''Bu da her iki önemli ismin bu mücadele esnasında sergilemiş oldukları performans gerçekten takdirin üstündedir. Bunun yanında birbirine karşı oldukları tavır, o da yine takdire şayandır. Özellikle de 3 münazarada takındıkları tavrı bizler de takdir ediyoruz, tebrik ediyoruz. Tabii bu arada darısı da başımıza diyoruz'' diye konuştu. 

         

         -Obama ve Romney'in mesajları- 

         

         Seçim sonucunun belli olmasının ardından Obama'nın yaptığı ''Artık mavi, kırmızı eyaletler yok, tek Amerika var'' açıklamasına ilişkin, ''Geneli kucaklama, tüm Amerikayı, tüm Amerikalıları kucaklama açısından önemli bir mesajdı. Bu mesajın yanında, karşılıklı tebrikler, tebrikleşmenin yanında Mitt Romney'in bundan sonra 'Tabii ki herşey Amerika için' demesi, 'Bütün gücümlüzle Amerika için çalışacağız' demesi, bu da önemliydi'' değerlendirmesi yaptı. 

         Seçimlerin ardından Obama'yı tebrik ettiklerini, telgraf gönderdiklerini anlatan Erdoğan, Obama'nın yardımcısı Joe Biden'e de tebrik tegrafı gönderdiklerini söyledi. Erdoğan, şunları kaydetti: 

         ''Bundan sonraki süreçte de yine bu ileri seviyeye taşıdığımız Türkiye-Amerikan ilişkilerini inşallah daha da ileri taşımanın gayreti içinde olacağız. Ben, bu dönemi de özellikle Türkiye-Amerika ilişkilerinde adeta bir final dönemi olarak tanımlamak istiyorum. Şundan dolayı ifade etmek istiyorum, birbirimizi çok daha iyi tanıdığımız için bu süreç içerisinde Türkiye-Amerika ilişkilerinde her alanda çok daha isabetli, çok daha verimli adımlar atabileceğimize inanıyorum. İnşallah Türkiye'ye dönüşümde de kendisi ile telefon irtibatımızı kurmak suretiyle daha geniş bir görüşmeyi de yapmayı arzu ediyorum. Bu görüşmemezi de yapacağız.'' 

         

         -''Yüzde 12'lik henüz daha neticelenmemiş sandıklar var'' 

         

         Obama'nın çok ciddi bir seçim kampanyası yorgunluğu da olduğunu belirten Erdoğan, Obama'nın kampanyasına destek verenleri de tebrik etti. Obama'nın 2008 seçimlerinde yüzde 52,9 oy aldığını ve 365 delege çıkardığını ifade eden Erdoğan, Obama'nın bu seçimde ise şu an itibarıyla 303 delege çıkardığını söyledi. 

         Erdoğan, Romney'in aldığı oylara ilişkin de şunları söyledi. 

         ''Fakat oya baktığımızda oy miktarında Romney'de bir düşüş var ama orana baktığınızda Romney'de bir yükseliş var. Demek ki herhalde kullanılan oylar itibarıyla burada farklılıklar göze çarpıyor. Ama yüzde 12'lik henüz daha neticelenmemiş sandıklar var. Bu sandıkların da neticeleri ortaya çıktıktan sonra tabii ki kesinleşecektir. Bizler ABD'deki seçimlerin gerek ABD gerekse dünyamız için hayırlara vesile olmasını, dünya barışına olumlu katkılarda bulunmasını özellikle arzuluyorum.''

***

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin NATO'dan füze satın alacağına yönelik iddialarla ilgili, ''Para ödemek suretiyle patriot alma durumunda, düşüncesinde değiliz'' dedi. 

         Başbakan Erdoğan, 5. Bali Demokrasi Forumu'na katılmak üzere geldiği Bali'de konakladığı otelde Türk gazetecilere açıklamalarının ardından sorularını yanıtladı. 

         Bir gazetecinin ''Amerika'daki seçimlerin ardından Türkiye'nin bulunduğu coğrafyada, Suriye'de bundan sonra ne olacak? Obama'nın yeniden seçilmesi, süreci ne şekilde sonuçlandıracak? İnsani yardımla ilgili bir gelişme bekliyor musunuz?'' sorusu üzerine Başbakan Erdoğan, ''Doğrusu şu anda hafızaların Amerikan seçimlerine kilitlenmediğini söylemek yanlış olur, kilitlenmiştir. ABD seçimleri bittikten sonra bölgede olumlu birçok şeylerin olabileceği noktasında beklentiler var. Bu beklenti bizde yok mu? Bizde de var'' dedi. 

         Erdoğan, şöyle devam etti: 

         ''Şu ana kadar ABD seçimlerini veya ABD'deki kampanyanın yoruculuğunu, engelleyiciliğini de düşünerek bizler de ABD'ye çok fazla yüklenmedik dersem doğrudur, yeridir. Ama şimdi ABD'nin bölgede özellikle NATO'nun önemli bir üyesi olarak, çünkü bizimle ilgili bu bölgede gelişebilecek her konu NATO'yu da yakından ilgilendirmektedir, NATO'yu da yakından ilgilendirdiğine göre, burada ABD'nin bu işi çok daha farklı şekilde ele almasının gereğine inanıyorum. Bunları bundan sonra en üst düzeyde görüşme şansımız olacak. Bunu tabii telefonlarla yapıyorduk, ama şimdi belki telefonun ötesine de bunu geçirme durumunda olacağız. Ama en önemlisi BM Güvenlik Konseyi'nde atılması gereken adımlardır ki BM Güvenlik Konseyi'nde de özellikle daimi üyelerin arasındaki sıkıntı tabii ki genele de yansıyor. Burada Rusya ve Çin'in şu ana kadar takındıkları tavrın değişmesi noktasında farklı adımların atılması gereğine inanıyorum. Bu konuda tabii gerek ABD, gerek Fransa, gerek İngiltere, Almanya çok daha farklı adımlar atacaklardır diye düşünüyorum. Bunları kendileriyle de görüştük, görüşüyoruz. Bizim de zaten telefon diplomasimiz devam ediyor.'' 

         

         -''Sığınmacı sayısı 111 bini buldu''- 

         

         Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in gelecek ay Türkiye'yi ziyaret edeceğini hatırlatan Erdoğan, ''Türkiye'de yine bunu kendileriyle çok geniş, detaylı görüşeceğiz. Aynı şekilde Çin'le bu konudaki görüşmelerimiz devam ediyor'' dedi. 

         Suriye'de yaşananların son haftalarda daha ciddi boyutlara ulaştığına dikkati çeken Başbakan Erdoğan, şunları söyledi: 

         ''Bizde de sığınmacı sayısı 111 bini bulmuş durumda. Burada elimizden gelen lojistik desteği sonuna kadar sağladık, sağlıyoruz, sağlayacağız. Çünkü ölümden kaçan insanları biz tekrar ölüme gönderemeyiz. Onlara sahip çıkmak durumundayız. Yani Myanmar'daki, Arakan'daki Müslümanların yaşadıklarını, biz Suriye'deki Müslümanlara yaşatamayız. Onlar icabında nehirden Bangladeş'e geçerken onları tekrar geri gönderme gibi bazı duyumlarımız var; bunlar bizi üzmektedir. Bu konuda da bizler farklı bir hassasiyet içinde o insanlara kapımızı açıyoruz, gönlümüzü açmak suretiyle de onların burada bir kardeş ülkede barınmasına da fırsat verelim diyoruz.'' 

         

         -''Sağır duymaz uydurur''- 

         

         Bir gazetecinin ''Dışişleri Bakanlığı'ndan bir yetkilinin, Türkiye'nin NATO'dan Suriye sınırına yerleştirilmek üzere patriot füze talebi olduğu yönünde açıklamaları olduğuna ilişkin haberler var. Böyle bir talep olacak mı?'' sorusu üzerine Erdoğan, gazetecilerden haberde söz edilen Dışişleri Bakanlığı yetkilisini sordu. 

         Erdoğan, şöyle konuştu: 

         ''Ben Dışişleri yetkilisinden değil de Reuters'dan böyle bir haberin çıktığını az önce öğrendim. Çünkü 'Dışişleri yetkilisi' denildiği zaman benim bu Dışişleri yetkilisini bilmem lazım. Dışişleri yetkilisinin böyle bir açıklama yapma yetkisi yok. Çünkü bu füzeyi alma noktasındaki karar verici makam biziz. Benim bundan haberimin olması lazım. Benim böyle bir şeyden haberim yok. Böyle bir alımı yapacaksak bunun için Savunma Sanayi İcra Konseyi var. Bu konseyin başkanı benim. Orada iki üyemiz var, biri Savunma Bakanı'dır, Genelkurmay Başkanı'mdır. Bizim üçlü olarak bundan haberimizin olması lazım. Böyle bir şeyden haberimiz yok. Ama maalesef herhalde 'Sağır duymaz uydurur' cinsinden Reuters böyle bir haber yapıyor. Ama biz şunu biliyoruz. NATO Genel Sekreteri'nin 'Türkiye'nin böyle bir talebi olursa biz bu talebe olumlu bakarız' şeklinde bir yaklaşımı var. Ama bizim şu ana kadar böyle bir talebimiz olmamıştır. Şunu da açık söyleyeyim. Biz şu anda para ödemek suretiyle patriot alma durumunda, düşüncesinde değiliz.''

***

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, çok sayıda insanın öldürüldüğü, yurt dışı göçe zorlandığı Suriye'de bunlara vesile olan insanın tekrar liderliğe oynamasının kimse tarafından kabullenilemeyeceğini belirterek, ''Buna ne ad takarsanız takın, böyle bir bakışın olmasını, demokratik parlamenter sisteme inanmış insanlar olarak bizim de kabul etmemiz mümkün değil'' dedi. 

         Başbakan Erdoğan, 5. Bali Demokrasi Forumu'na katılmak üzere geldiği Bali'de konakladığı otelde Türk gazetecilere açıklamalarda bulundu. 

         Erdoğan, ''ABD seçimleri Suriye konusunu kilitlemişti. Yeni dönemde Obama ile inisiyatif alma yönünde bir girişim, niyetiniz var mı'' sorusu üzerine, geçen zamanın Suriye'deki insanların ölüme terk edilmesine zemin hazırladığına inandığını söyledi. Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti: 

         ''Sayın Başkan ile bu süreci hızlandırmak ve özellikle daimi üyeler nezdindeki süreci çok daha hareketlendirme gayretimiz olacaktır. Onun için yarın bir tebrik görüşmesi yapacağız ama ülkeye dönüşümüzde de inşallah, hemen, süratle tekrar Sayın Başkan ile bu konuları görüşmeyi arzu ediyoruz. Bu telefon diplomasisiyle olabilir, bir araya gelmek suretiyle olabilir. Çok çok önemsediğimiz bir konu. Bunu kendi başına terk edemeyiz çünkü bunun bize birinci derecede olumsuz tesiri var.'' 

         Türkiye'nin sınır komşusu olarak Suriye'de yaşananlardan çok etkilendiğini ifade eden Erdoğan, sorumluluklarını bildiklerini ve bunun idrakiyle de bu tür görüşmeleri yaptıklarını anlattı. 

         

         -Bordo berelilerin sınır ötesine operasyon yaptığı haberleri- 

         

         Başbakan Erdoğan, ''Bordo berelilerin Irak sınırının 5 kilometre ilerisine nokta operasyon yaptığı haberleri doğru mu'' sorusunu, ''Ben zaman zaman özellikle hava harekatının olduğunu biliyorum, bu arada da bu hava harekatlarının yapıldığını biliyorum ama Bordo Bereliler noktasındaki bir harekat noktasında şu anda böyle bir giriş-çıkışın olduğu konusunda henüz haberim yok'' diye yanıtladı. 

         

         -''Suriye'de vahşet yaşanıyor''- 

         

         ''Suriye konusunda BM ile birlikte oluşturulacak çözüm, 'Esed'li mi yoksa 'Esed'siz bir çözüm mü olacak'' sorusunu yanıtlarken de Erdoğan, Cenevre'deki görüşmelerden sonra Suriye'de artık Beşar Esed'li bir çözümün olamayacağını, muhalefetin bu seçeneği temelden reddettiğini vurguladı. 

         Erdoğan, ''Çünkü bu kadar insanın öldürüldüğü, bu kadar insanın yurt dışı göçe zorlandığı, 2,5 milyon insanın kendi ülkesinde evlerini terk ettiği, buna vesile olan bir insanın kendi ülkesinde hala kalkıp da liderliğe oynamasını herhalde kimse kabullenmez. Buna ne ad takarsanız takın, böyle bir bakışın olmasını demokratik parlamenter sisteme inanmış insanlar olarak bizim de kabul etmemiz mümkün değil'' diye konuştu. 

         Suriye'de vahşet yaşandığına işaret eden Erdoğan, bayramda ateşkes olacağına ilişkin açıklamalar yapıldığını ancak silahların susmadığını, bayramda da cuma namazlarında da camilerin bombalandığını belirtti. Başbakan Erdoğan, ''Bayramda da cuma namazlarında da camiler bombalandı. Cuma namazı... Zerre kadar sende bu noktada en ufak bir insani ve İslami hassasiyet yok mu? İçeride herkes cuma namazında sen orayı bombalıyorsun. Ondan sonra da utanmadan sıkılmadan 'Ben de Müslümanım' diyorsun. Cumada da olsa cuma dışında da olsa fark etmez, bayramda da bayram dışında da hiçbir şey fark etmez'' değerlendirmesinde bulundu. 

         Başbakan Erdoğan'ın açıklamaları sırasında, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ve Türkiye'nin Cakarta Büyükelçisi Zekeriya Akçam da hazır bulundu.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir