KAPAT
Haberler / POLİTİKA / Kasım Gülek’in eşinden aday tahlili

Kasım Gülek’in eşinden aday tahlili

27 Ocak 2005, Perşembe

‘Kasım Gülek yaşasaydı bugünkü genel başkan adaylarının hiçbirini desteklemezdi.’ Bu sözler 1950’li yıllarda CHP’ye damga vuran merhum Genel Sekreter Kasım Gülek’in eşi Nilüfer Gülek’e ait. Hafta sonu yapılacak kurultay öncesinde CHP’deki genel başkan adaylarını değerlendiren Nilüfer Hanım’a göre, Deniz Baykal halkı tanıyor; ama uluslararası tecrübesi eksik. Mustafa Sarıgül de halka yakın; fakat vizyonu yok. Zülfü Livaneli ise sadece Batı’yı biliyor.

Adana’daki oğlu Mustafa Gülek’in evinde Zaman’ın sorularını cevaplayan Nilüfer Hanım, günlerinin çoğunu Ankara’daki evinde geçiriyor. Bazen de Amerika’daki kızı Tayyibe Gülek’in yanına gidiyor. CHP’nin dünü ve bugününü anlatırken, Kasım Gülek’in vefatından önce söylediği ‘Yeni CHP eski CHP değil.’ sözünün hâlâ geçerli olduğunu vurguluyor. Eşinin 1950’li yıllarda katır sırtında Anadolu’yu adım adım dolaştığı, bu esnada çarık giydiği için de ‘Çarıklı Politikacı’ ismiyle anıldığını hatırlatıyor. İktidara giden yolun halktan geçtiğine dikkat çeken Nilüfer Gülek, “Mevcut adaylar içinde çarıklı politikacı yok. CHP halktan koptu. Politikacı halkla iç içe olmalı.” diyor.

Kasım Gülek’in Doğu-Batı sentezini çok iyi özümsediğini belirten Nilüfer Hanım, CHP’deki genel başkan adaylarının bu sentezden uzak olduğunu savunuyor. “Kasım Gülek, yaşasaydı kongrede kimi desteklerdi?” sorusuna, “Herhalde hiçbirini. Çünkü Baykal, Sarıgül ve Livaneli çarıklı politikacı olacak vasıfta değil.” cevabını veriyor. Araya giren oğlu Mustafa ise “Kendisi aday olurdu.” esprisiyle babasının mücadeleci kişiliğine atıf yapıyor.

CHP ile özdeşleşen Kasım Gülek’in ailesi, 1996 yılından sonra Bülent Ecevit’in yanında yer aldı. Kızı Tayyibe Gülek, 1999 seçimlerinde DSP’den Adana milletvekili seçildi. Ecevit liderliğindeki koalisyon hükümetinde devlet bakanlığı yaptı. DSP’deki değişimi yerinde bulan Nilüfer Gülek, genel başkanlığa getirilen Zeki Sezer’in vizyonu ile başarılı olacağına inanıyor. Soldaki bölünmeden rahatsızlık duyan Gülek, sol partilerin, Mustafa Sarıgül’ün iddia ettiği gibi 356 milletvekili çıkaracağına ise ihtimal vermiyor.

1940 yılında Adana milletvekili seçilen Kasım Gülek, bayındırlık ve ulaştırma bakanlığı yaptı. 1950’de CHP Genel Sekreterliği’ne seçildi. Bu görevi 9 yıl sürdü. 1961 kurultayı İnönü ile Gülek çekişmesine sahne oldu. İnönü, “Ya ben ya o.” dedi. İnönü genel başkan seçilirken, İsmail Rüştü Aksal genel sekreter oldu. 1962 yılındaki kurultay öncesinde de Gülek 1 yıl süreyle partiden ihraç edildi. 1969-71 arasında Cumhuriyet Senatosu üyeliği yapan Kasım Gülek, Türk siyasi hayatına Amerikanvari propagandayı getirdi. Şovlarıyla öne çıktı. Hamamda basın toplantısı yaptı, peştemallı fotoğrafları günlerce yayımlandı. 19 Ocak 1996’da tedavi gördüğü Amerika’da vefat eden Gülek’in cenaze namazını vasiyeti üzerine Fethullah Gülen kıldırdı.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir