KAPAT
Haberler / POLİTİKA / [Muharrem Beşir] Aleviler artık MHP'ye oy verecek

[Muharrem Beşir] Aleviler artık MHP'ye oy verecek

[Muharrem Beşir] Aleviler artık MHP'ye oy verecek
MUHARREM BEŞİR: MHP İLE ALEVİ KESİM ARASINDAKİ DİYALOG EKSİKLİĞİ GİDERİLDİ. ARTIK ALEVİLER CHP'Yİ DESTEKLEMEYECEK.
13 Temmuz 2007, Cuma

Milliyetçi Hareket Partisi'nin (MHP) Ankara adayı Muharrem Beşir, kendini "Alevi, inançlı ve ülkücü" olarak tanımlıyor. Partisi ile Alevi kesim arasındaki diyalog eksikliğinin artık giderildiği iddiasında. Beşir'e göre 'Alevi oylar bu seçimde CHP'ye değil MHP'ye akacak'. Muharrem Beşir, bürokrat kökenli.

Türk Telekom genel müdür yardımcılığı görevinde bulundu. 1999'da Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok'a karşı MHP adayı olarak yarıştı. 64 bin 500 oy aldı. Beşir, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin kendisini Keçiören gibi muhafazakar bir yerden aday göstermesini anlamlı buluyor: "Alevilerle ülkücü camia arasında bir köprü oluşturmak istedi. Belediye başkanlığını kaybetme pahasına da olsa, Alevi vatandaşları kazanabilmek için aday gösterdi." Beşir, 1999'da aday olmasının amacının 'oy avcılığı' olmadığını; bu kesime MHP'nin sıcak baktığını göstermeyi amaçladığını vurguluyor. Ardından ekliyor: "Bu süreçte, Sünni kesim beni tanıdı. İnanç konusunda kendilerinden farklı düşünmediğimi gördü. O günlerde yaptığımız çalışmalar neticesinde, sıcak bir ortam oluştu. İki kesim arasında barışa katkımız oldu. Daha önce Alevi kesimle yaşanan diyalog eksikliği sebebiyle bölgedeki oylar CHP'ye kayıyordu. 1999'da yaptığımız seçim çalışmasıyla kopukluğu giderdik. Benim aday olmamla, CHP'nin buradaki oyları gerileyecek. Bunu da açıkça göreceğiz. MHP, CHP'nin bu bölgedeki bir milletvekilini alacak."

Beşir, Türk Telekom'un yüzde 55'inin 6,550 milyar dolara satılmasını olumlu buluyor. Rakam konusunda "artık satılmış" diyerek yorum yapmaktan kaçınıyor. Bu rakama ulaşılmasında MHP'nin önemli payı olduğuna da dikkat çekiyor: "Eğer Telekom, 1999 yılında özelleşseydi 2-3 milyar dolara satılacaktı. MHP kadroları buna karşı çıktı. Eğer, bizler dik durmasaydık Telekom'un tamamı 2 milyara satılacaktı. Yazık olacaktı."

Selim Kuvel, Ankara

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir