KAPAT
Haberler / POLİTİKA / Muhtar adaylarının vaatleri partileri aratmıyor

Muhtar adaylarının vaatleri partileri aratmıyor

4 Şubat 2004, Çarşamba

Yerel seçimlerde mahalle ve köy muhtarlıkları için de kıyasıya bir mücadele yaşanacak. Türkiye'deki 52 bin muhtarlık için yaklaşık 250 bin kişi yarışa katılacak.

Yapılan vaatler siyasi partileri aratmıyor. Kimi adaylar mahalleye okul ve sağlık ocağı yaptırma sözü veriyor, kimileri de 24 saat çalışacak ‘alo muhtar hattı' kuracağını ilan ediyor. Aylık 102 milyon lira maaşlı muhtarlığa seçilmek için milyarlarca lira harcanıyor.

İstanbul'daki Petrol İş Mahallesi muhtar adayı Mehmet Çolak, seçmenlerine kreş, bilgisayar kursu, halı saha ve alo muhtar hattı vaat ediyor. Adıyaman'ın Kuyucak köyünde muhtar seçilmek isteyen Cemal Bilgiç ise seçmenlerin ekonomik sorunlarını uluslararası projelerle çözmeyi hedefliyor. Bilgiç, seçim propagandası sırasında, “Almanya'dan zengin bir kardeş köy bulacağım. Kuyucak kalkınacak. Köydeki pire olayını da bitireceğim.” diyor.

Türkiye Muhtarlar Derneği Başkanı Muhittin Büyükaslan, bir mahalle veya köye muhtar seçilmenin Meclis'e girmekten daha zor olduğunu vurguluyor. 78 yaşındaki Büyükaslan, 33 yıldır dernek başkanlığı yapıyor. Büyük şehirlerdeki çok nüfuslu mahalleler dışında tüm muhtarların ekonomik sıkıntı yaşadığını savunan Büyükaslan, maaş yetersizliğinden yakınıyor. Muhtar adaylarının vaatlerine de değinen Muhittin Büyükaslan, bunların yerine getirilmesini mümkün görmüyor: “Siyasilere bakan muhtar adayları onlar gibi vaatlerde bulunuyor. Zaten muhtarın görevi (onu, bunu yapmak) değildir. Aslolan ihtiyaçları bilmek ve bunlara yönelik çözümleri takip etmektir.”

Muhtar adaylarının vaatlerinden bazıları şöyle: Salih Budan (Adana 19 Mayıs Mahallesi): Özdemir Sabancı'nın mezarı başında bir mevlüt okutup Sakıp Sabancı'dan yardım isteyeceğiz. Bu yardımla mahallede yatırım yapacağız.

Rasim Yaşar (İskenderun Karaağaç beldesi Konarlı Mahallesi): Tam donanımlı ambulans ve mezar yeri satın alacağım.

Ali Servet Kakşa (İstanbul Nafiz Gürman Mahallesi): Merter'i belediye haline getireceğim. Muhtarlığı cumartesi günleri de açacağım. Yeni doğan bebeklerden ve 65 yaş üstü vatandaşlardan evrak parası almayacağım. Yaşlı ve hasta vatandaşların emekli maaşlarını muhtarlık tarafından tahsil ederek evlerine ulaştıracağım.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir