KAPAT
Haberler / POLİTİKA / Taraf'tan şok iddia: MGK kararları uygulandı

'Kimin hangi dershaneye gittiği MEB'e bildirilsin'

Taraf'tan şok iddia: MGK kararları uygulandı

Taraf'tan şok iddia: MGK kararları uygulandı
2004 TARİHLİ MGK KARARINDA, OKULLARIN YANI SIRA DERSHANE VE ÖĞRENCİ YURTLARININ DA TAKİBE ALINMASI İSTENİYOR. KARARIN BİR MADDESİNDE, “F. GÜLEN GRUBU’NA KARŞI DEVLET TARAFINDAN ORTAK BİR TAVIR ALINMASI SAĞLANMALI.” DENİLİYOR.
1 Aralık 2013, Pazar

MGK’nın 25 Ağustos 2004 tarihli toplantısında dinî cemaat, vakıf ve derneklerin faaliyetlerinin engellenmesi için bir eylem planı hazırlanmasını kararlaştırdığının belgesini ortaya çıkaran Taraf gazetesi, dün de bu kararların uygulamaya konulduğuna yönelik yeni belgeler yayımladı.

Başbakanlık Uygulamayı Takip ve Koordinasyon Kurulu (BUTKK) tarafından devletin ilgili kurumlarına gönderilen belgelerde, ‘İrticai Faaliyetlere Karşı Yürütülecek Mücadele Stratejisi’ kapsamında, eylem planlarının uygulanması, uygulama sonuçlarının Başbakanlık’a gönderilmesi isteniyor. Yeni belgelere göre, “Yok hükmündedir, uygulanmadı.” denilen MGK kararları, 25 Ağustos 2004’teki MGK toplantısından hemen iki ay sonra 28 Ekim 2004’te uygulanmaya başlanmış. 2005 ve 2006 yıllarında da uygulamalar devam etmiş.

    Genelkurmay Başkanlığı başta olmak üzere, İçişleri Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Maliye, Dışişleri, MİT Müsteşarlığı gibi onlarca kuruma gönderilen yazı talimatın altında, dönemin Başbakanlık Müsteşarı Ömer Dinçer’in imzası bulunuyor. Dinçer, Başbakanlık Müsteşarı olarak MGK’da görevlendirilen Başbakanlık Uygulamayı Takip ve Koordinasyon Kurulu’ndan da (BUTKK) sorumlu. BUTKK tarafından ilgili kurumlara gönderilen talimatta, sadece Hizmet Hareketi’nin faaliyetleri değil mütedeyyin kesimlerin tamamının incelenmesi ve takip edilmesi isteniyor. Belgelerde, imam hatip okullarında bile fişleme yapıldığı görülüyor. Belgedeki açıklamada, “Tuzla Halil Türkkan İHL’de, kurs ve sınava milli güvenlik bilgisi dersi öğretmeni yerine bir başkasının girmesinden dolayı, okul müdür vekiline ihtar cezası verildi. Amasya Merkez İmam Hatip Lisesi’nde iki öğrenciye okuldan uzaklaştırma cezası verildi. Bir öğrencinin ise hastalığı nedeniyle başının kapalı olduğu bildirildi.” ifadeleri yer alıyor. Yazılar, ‘Başbakan’ adına ilgili kurumlara gönderilmiş.

    Belgelerde dershanelerle ilgili talimatlar dikkat çekiyor. Belgeye göre, irticai faaliyetlerin yoğunlaştığı yerlerde yurt yapımına öncelik verilmesi de kararlaştırılıp, görev Milli Eğitim Bakanlığı’na veriliyor. Bakanlık da çalışmanın devam ettiğini bildiriyor. Özellikle askerî liselere giriş için kurs veren irticaî gruplara ait dershanelere kayıtlı öğrencilerin durumlarının tespitine yönelik denetimlerin artırılması isteniyor. MEB görevlendiriliyor. Bakanlık da çalışmaların devam ettiğini rapor ediyor. İlköğretimden itibaren öğrencilerin hangi dershanelere devam ettiğinin okullar tarafından Milli Eğitim müdürlüklerine bildirilmesi de istenip, çalışma başlatılıyor. Belgeye göre, Başbakanlık, İçişleri Bakanlığı’na gönderdiği bir yazıyla, ‘devletin, yurtlar üzerindeki denetim ve gözetiminin mülki amirler vasıtasıyla devamlı olmasını’ istiyor.

    Ömer Dinçer başkanlığındaki kurul, ‘özel okulların tam olarak devletin denetim ve gözetimine alınması’ gerektiğini de MEB’e bildiriyor. Özel okullara ilişkin, ‘özel bilgi merkezi’ kurulması kararı alınıp, ilgili kurum olarak Dinçer başkanlığındaki BUTKK görevlendiriliyor. Belgeye göre, bu işlem de ‘tamamlanmış’ olarak görünüyor. Belgede YÖK’ten de, ‘doçent ve yardımcı doçent atamalarının YÖK tarafından yapılarak, irticaî yöntemlerin hakimiyetine son verilmesi’ isteniyor. Bu çalışmanın ‘devam ettiği’ de not olarak düşülüyor. 2006 yılına ait Başbakanlık Uygulamayı Takip ve Koordinasyon Kurulu raporunda bu ve benzeri yüzlerce ayrıntı var.

 

FİŞLEMELER TEK TEK RAPORLANIYOR

Dinçer, 17 Mart 2005 tarihinde ise Genelkurmay Başkanlığı başta olmak üzere, İçişleri Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Maliye, Dışişleri, MİT Müsteşarlığı gibi onlarca kuruma benzer bir yazı yazıyor. İrticayla mücadele kapsamında kararlaştırdıkları ‘ek eylem planı’nın uygulanmasını, sonuçlarının aylık rapor olarak Başbakanlık’a gönderilmesini istiyor. Başbakanlık’ın hazırladığı eylem planı kapsamında kurumlar çalışmaya başlayıp, hazırladıkları raporları, fişleme belgelerini, irticai olayları rapor olarak Başbakanlık’a göndermeye başlıyor.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir